کامپیوتر

ابر خصوصی در مقابل ابر عمومی: تفاوت چیست؟

اگر از استفاده از iCloud یا Google Drive برای ذخیره سازی ابری لذت برده اید، احتمالاً نگران این نبوده اید که دقیقاً از چه نوع مدیریت داده های ابری استفاده می کنید. اما وقتی شروع به فکر کردن در مورد برنامه های ابری خاص تر برای حل مشکلات سازمان ها یا یافتن بهترین راه ها برای محافظت از داده ها می کنید، نوع ابر به سرعت بسیار مهم می شود.

دو گزینه متداول برای در نظر گرفتن ابرهای عمومی یا خصوصی هستند. تفاوت چندان پیچیده نیست، اما نحوه استفاده از این ابرها می تواند بسیار پیچیده باشد. بیایید نگاه دقیق‌تری بیندازیم تا بدانید چه انتظاری دارید.

ابر عمومی چیست؟

ابر عمومی یک پلتفرم ابری رو به بیرون است که توسط یک شرکت داده مدیریت می شود، اما در درجه اول برای استفاده عمومی توسط مشتریان در نظر گرفته شده است. معمولاً استفاده از آن رایگان یا ارزان است و برای ذخیره و انتقال فایل های مختلف داده طراحی شده است. این نوع ابر بر روی داده هایی متمرکز است که معمولاً توسط اکثر کاربران استفاده می شود و به اشتراک گذاشته می شود، مانند عکس ها یا اسناد. به طور کلی، در هر زمان و هر مکان می توان به آن دسترسی داشت. اگر یک برنامه ابری مورد علاقه در تلفن خود دارید تا فایل های خود را ذخیره کنید تا بتوانید از دستگاه های مختلف به آنها دسترسی داشته باشید، احتمالاً این یک ابر عمومی است.

مطلب پیشنهادی:  به گفته متخصص، ابزارهای جدید هوش مصنوعی به راحتی می توانند به یک هفته 4 روزه منجر شوند
Google Drive در کروم در مک بوک.

ابر خصوصی چیست؟

ابر خصوصی یک پلت فرم ابر داخلی است که به طور خاص برای استفاده توسط کارمندان (و گاهی اوقات شرکای تجاری و غیره) یک سازمان طراحی شده است. این سازمان مزایای ابر را برای همگام‌سازی، همکاری و ذخیره‌سازی می‌خواهد، اما برای اطلاعات حساس یا سایر ویژگی‌هایی که ابرهای عمومی ندارند، به امنیت بیشتری نیاز دارد. راه حل این است که ابر خود را بسازند یا یک ارائه دهنده شخص ثالث میزبانی کند. در هر صورت، یک ابر داخلی در نظر گرفته می شود. این ابرها را می توان بسیار سفارشی کرد و معمولاً توسط فناوری اطلاعات با دسترسی محدود بر اساس وضعیت درون سازمان نظارت می شود.

چند نمونه از ابرهای عمومی در مقابل خصوصی چیست؟

ابرهای عمومی: اگر از iCloud، Dropbox، Microsoft OneDrive یا Google Drive استفاده کرده اید، پس از یک ابر عمومی استفاده کرده اید. آنها به راحتی قابل تشخیص و در دسترس هستند. در حالی که ممکن است حالت‌های متمرکز بر کسب‌وکار داشته باشند، تمایل دارند بیشتر بر روی کاربران تکی تمرکز کنند و با این کار برندسازی بسیار بیشتری به همراه دارد.

ابرهای خصوصی: آنها معمولاً نام تجاری مشابهی ندارند، اما کسانی که تجربه مدیریت داده را دارند مطمئناً راه حل هایی مانند Oracle Managed Cloud Services، Azure Private Cloud، Cisco ONE Enterprise یا Red Hat را می شناسند. ابرهای خصوصی اغلب توسط سازمان‌های دولتی و مؤسسات مالی استفاده می‌شوند که منافع خاصی در دسترسی به داده‌های خود در داخل دارند، اما به شدت به دور از تلاش‌های خارجی برای سرقت قفل هستند.

مطلب پیشنهادی:  من ChatGPT را برای بازی های رومیزی دریافت کردم. برای شب بازی آماده اید؟

نمونه ای از لوگوی OpenShift Red Hat.

آیا ابر عمومی بهتر از ابر خصوصی است؟

آنها اهداف متفاوتی دارند، بنابراین یکی بهتر از دیگری نیست. فضای ابری عمومی مطمئناً برای کاربر معمولی که نمی‌خواهد هزینه زیادی (یا اصلاً) برای ذخیره‌سازی ابری بپردازد در حالی که داده‌های خود را آنلاین نگه می‌دارد، بهتر است. ابرهای عمومی عموماً برای کار با اسناد در مدرسه یا در محیط های تجاری معمولی تر مفید هستند. استفاده از آنها آسان است و مردم بیشتر با آنها آشنا می شوند. آنها همچنین ضمانت بالایی برای دسترسی به همه دستگاه ها دارند، صرف نظر از اینکه مردم چه تلفن یا رایانه ای دارند.

ابرهای خصوصی برای سازمان هایی که از آنها استفاده می کنند گران تر هستند و کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. اما آنها برای اهداف سفارشی که ابرهای عمومی نمی توانند از آن پشتیبانی کنند بسیار ارزشمند هستند و یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از بسیاری از انواع تلاش های هک آنلاین هستند. ارائه دهندگانی که ابرهای خصوصی را ارائه می دهند نیز می توانند آنها را برای رفع انواع نیازهای تجاری (از جمله مجازی سازی) تنظیم کنند، بنابراین در طول زمان هم انعطاف پذیر و هم مقیاس پذیر هستند. این آنها را به بهترین انتخاب برای شرکت های بزرگتر تبدیل می کند که مدیریت داده های خود را جدی می گیرند.

ابر خدمات وب آمازون.

ابر آمازون عمومی است یا خصوصی؟

AWS بسیار محبوب (سرویس وب آمازون) خدمات و مدیریت را به اشخاص ثالث ارائه می دهد، اما از نظر فنی یک ابر عمومی در نظر گرفته می شود. این به این دلیل است که همه انواع مشتریان می‌توانند بدون اینکه کارمند آمازون باشند برای آن ثبت‌نام کنند و بر اساس منطقه می‌تواند در هر مکانی در دسترس باشد. با این حال، معمولاً به صورت داخلی توسط این مشتریان استفاده می شود و همچنین می تواند در یک شبکه مجازی مجزا اجرا شود، بنابراین دارای ویژگی هایی است که اغلب با ابرهای خصوصی مرتبط است. این سرویس آنقدر عظیم است که به سختی می توان آن را در هر دسته بندی قرار داد.

مطلب پیشنهادی:  Unreal Engine 5 بزرگترین مشکل گرافیک کامپیوتری را حل می کند

ابر هیبریدی دقیقا چیست؟

این ابری است که با دقت به انواع خاصی از داده‌ها اجازه می‌دهد بین ابرهای عمومی و خصوصی حرکت کنند، در حالی که هنوز برخی از مزایای هر دو را دارد. زمانی که یک کسب و کار باید از سازگاری زیادی با ابر خصوصی خود اطمینان حاصل کند، رایج تر است، اما همچنین می خواهد تا آنجا که می تواند مزایای امنیتی داشته باشد. ما مقاله ای داریم که در مورد برخی از جزئیات در اینجا بحث می کند.

ظروف ابر چیست؟

هنگامی که شروع به نگاه کردن به مهره ها و پیچ های آماده سازی ابر می کنید، با ظروف و کانتینرسازی مواجه می شوید. این به دارایی های کدگذاری اشاره دارد تا بتوان آنها را به راحتی به (و خارج از) سیستم های مجازی و ابری منتقل کرد بدون اینکه مشکلی پیش بیاید. هر چه یک سازمان بیشتر استفاده از یک ابر خصوصی را بپذیرد، بیشتر باید مطمئن شود که از کانتینرسازی مناسب برای داده های خود استفاده می کند. این همچنین بخش بسیار مهمی از فعال کردن ابرهای ترکیبی است، زیرا کانتینرها می توانند برای مهاجرت به ابرهای عمومی مهندسی شوند.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا