موبایل

اتحادیه اروپا قانونی را پیشنهاد می‌کند که به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد تا 10 سال از وسایل الکترونیکی مستعمل تعمیر شده توسط تولیدکنندگان استفاده کنند.

اتحادیه اروپا می خواهد به مصرف کنندگان این حق را بدهد که محصولات فرسوده مانند ماشین لباسشویی و تلویزیون را حتی پس از اتمام ضمانت فروش توسط تولیدکنندگان تعمیر کنند تا ضایعات کاهش یابد و کالاها دوام بیشتری داشته باشند.

کمیسیون اروپا قوانینی را در روز چهارشنبه پیشنهاد کرد که تولیدکنندگان را موظف می‌کند بین 5 تا 10 سال پس از فروش یک محصول را تعمیر کنند – صرف نظر از اینکه آیا گارانتی قانونی هنوز معتبر است یا خیر.

این قوانین در مورد یخچال‌ها، جاروبرقی‌ها، تلویزیون‌ها، ماشین‌های لباسشویی و سایر کالاهایی که طبق قوانین اتحادیه اروپا «قابل تعمیر» در نظر گرفته می‌شوند اعمال می‌شود. اتحادیه اروپا در حال مذاکره درباره قوانینی است که الزامات گوشی های هوشمند و تبلت ها را افزایش می دهد.

مصرف کنندگان و مشاغل اروپایی به طور معمول کالاهای قابل تعمیر را دور می اندازند، زباله ها را جمع می کنند و قطعات قابل بازیابی و استفاده مجدد را دور می اندازند.

یک مطالعه در سال 2020 به نمایندگی از آژانس محیط زیست آلمان نشان داد که طول عمر محصولات “اولین استفاده” از جمله تلویزیون ها و لوازم خانگی بزرگ در سال های اخیر کاهش یافته است.

این مطالعه نشان داد که برخی از محصولات برای تعمیر آسان طراحی نشده اند، در حالی که برای برخی دیگر، خرید یک محصول جدید ارزان تر از تعمیر یک محصول قدیمی است. در بسیاری از موارد، مصرف کنندگان صرفاً اقلامی را معامله می کنند که هنوز کار می کنند زیرا آنها نسخه جدیدتری می خواهند.

طبق قوانین اتحادیه اروپا، اگر هزینه تعمیر ارزان‌تر یا برابر با تعویض محصول باشد، شرکت‌ها باید محصول معیوب را به صورت رایگان در دوره ضمانت قانونی دو ساله تعمیر کنند.

مطلب پیشنهادی:  ما تبلت جدید Fire Max 11 آمازون را دوست داریم و 35٪ تخفیف دارد

پس از آن تاریخ، شرکت ها همچنان باید تعمیرات را به صورت رایگان یا با هزینه ارائه دهند. اتحادیه اروپا همچنین می خواهد یک سرویس آنلاین راه اندازی کند تا به مصرف کنندگان کمک کند تا گاراژهای محلی را پیدا کنند و معتقد است رقابت سایر گاراژها باعث کاهش هزینه ها می شود.

سازمان مصرف کنندگان اروپایی BEUC از این پیشنهاد استقبال کرد اما گفت که تمدید دوره گارانتی قانونی برای محصولات بادوام مانند یخچال ها منطقی تر است.

اتحادیه اروپا در حال مذاکره در مورد چندین سیاست طراحی شده برای تشویق شرکت ها به ایجاد محصولات پایدارتر و دادن اطلاعات واضح تر به مصرف کنندگان در مورد اثرات زیست محیطی آنچه مصرف می کنند، است.

قانون دومی که روز چهارشنبه توسط بروکسل پیشنهاد شد، شرکت‌ها را وادار می‌کند تا ادعاهای «سبز» یا «دوستانه محیط‌زیست» محصولاتشان را تأیید کنند.

کشورهای اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا باید هر دو قانون را به توافق برسانند و تصویب کنند، روندی که معمولا بیش از یک سال طول می کشد.

© تامسون رویترز 2023


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا