تکنولوژی

احتمالاً جنگ CPU آینده چگونه خواهد بود

اگر به نقشه راه 2024 نگاهی بیندازید، بخش های قابل توجهی از AMD، Intel و Qualcomm برای رایانه شخصی شما وجود دارد که به طرز چشمگیری نحوه کار این دستگاه ها را تغییر می دهد.

این دوره زمانی است که سخت افزار تلاش می کند با روند مولد هوش مصنوعی مطابقت کند و رایانه ها، تبلت ها و تلفن های هوشمند ما هوشمندتر می شوند. اما نبرد واقعی بر سر پردازنده‌های رایانه‌های شخصی خواهد بود، که به طور فزاینده‌ای قابلیت‌های GPU و NPU – یا VPU‌ها، اگر در مورد اینتل صحبت می‌کنیم – خواهند داشت و در نتیجه عملکرد و عمر باتری ضربه‌های زیادی خواهد خورد.

با توجه به اینکه همه این محصولات نسبتا جدید خواهند بود، مزایای واقعی آنها ممکن است تا سال 2025 ظاهر نشود زیرا نرم افزار برای استفاده از آخرین ویژگی های سخت افزاری تکامل می یابد. اجازه دهید میدان جنگ را برای شما ترسیم کنم و نشان دهم که این نبرد درها را برای رقبای جدیدی مانند Nvidia نیز باز خواهد کرد تا وارد بازار شوند.

ما با محصول هفته خود پایان خواهیم داد، یک ایستگاه کاری جدید از HP که بی صداترین ایستگاه کاری است که من تا به حال آزمایش کرده ام.

بازار اینتل در حال از دست دادن است

اینتل در مورد قطعات موبایل یک فروشنده معتبر است، بنابراین این جنگ در میدان نبرد سنتی اینتل است.

محصولی که باید تماشا کنید با اسم رمز Lunar Lake، شاید مهم‌ترین پیشرفتی است که اینتل تاکنون برای یک پلتفرم رایانه شخصی انجام داده است. بر روی کاغذ، این محصول باید به اندازه کافی خوب باشد اگر این واقعیت نبود که اینتل هم اخراج و هم تعدیل دستمزد را تجربه کرده است که در آن کارمندان کاهش درآمد دریافت می کنند. این دو رویداد معمولاً برای روحیه و بهره وری بسیار مضر هستند و می توانند عرضه به موقع این محصول را که قرار است در سال 2024 عرضه شود، زیر سوال ببرند.

علاوه بر این، ماهیت انقلابی این محصول به یک کمپین قوی تر از آنچه اخیراً اینتل اجرا کرده است، نیاز دارد. در زمانی که به سطح عملکرد دنیس کارتر نیاز دارد، همچنان به تلاش برای حفظ یک مدیر ارشد بازاریابی ادامه می دهد. اینتل از اوایل قرن جاری تاکنون به اندازه کافی از یک CMO پشتیبانی نکرده است، و این بر نگرانی ها در مورد توانایی این شرکت برای اجرای کامل این استارت آپ افزوده است.

مطلب پیشنهادی:  ویژگی کارت تماس واتساپ اکنون برای برخی از کاربران خوش شانس در دسترس است

خوشبختانه اینتل، تامین‌کننده قطعات موبایل است. با این حال، AMD راه خود را باز کرده است، بنابراین عدم ارائه در اینجا می‌تواند به AMD و Qualcomm در تلاش‌هایشان برای خلع اینتل از سلطنت کمک کند.

AMD

AMD اخیراً روی تمام سیلندرها شلیک کرده است. وقتی می گوید که قرار است کاری انجام دهد، این اتفاق می افتد.

انتظار می‌رود AMD محصولی شبیه به Lunar Lake اینتل در سال 2024 در بازار داشته باشد و نشان داده است که برای ایجاد آن به شدت به دنبال ابزارهای هوش مصنوعی مولد خواهد بود.

استفاده از هوش مصنوعی در این زمینه اهمیتی دوچندان دارد و می‌تواند به معنای ریسک باشد، زیرا هوش مصنوعی همچنان یک نیروی محرکه است و فروشنده‌ای که فعالانه از این فناوری استفاده می‌کند باید ایده بهتری درباره نحوه بهینه‌سازی سخت‌افزار برای آن داشته باشد. علاوه بر این، ما انتظار داریم هوش مصنوعی یک محرک فروش قابل توجه برای کل کلاس سخت افزار رایانه شخصی باشد.


با این حال، باز هم مانند اینتل، AMD در معرض بازاریابی است. AMD هرگز یک نیروی بازاریابی نیست، مانند بسیاری از شرکت های مهندسی محور است که بودجه بازاریابی را تامین نمی کند، به این معنی که ممکن است اعتبار پیشرفت خود را دریافت نکند.

با کمپین بازاریابی مناسب و عبور از اینتل (محتمل دومی همانطور که در بالا ذکر شد)، AMD می تواند سهم عمده ای از لپ تاپ ها را به خود اختصاص دهد. اما این پتانسیل ممکن است بدون علاقه یا توانایی تامین مالی و اجرای چنین کمپینی محقق نشده باقی بماند. اگر اینتل ضرب الاجل ها را از دست بدهد، AMD به احتمال زیاد سود می برد، با توجه به اینکه قبلاً با جایگزین مشابهی در بازار وجود دارد.

کوالکام

کوالکام به دلیل تسلط خود در فضای گوشی های هوشمند در موقعیت منحصر به فردی قرار دارد. این شرکت در حال توسعه یک طراحی جدید پردازنده کامپیوتری است که با همکاری Nuvia توسعه یافته است، که کوالکام در سال 2021 آن را به مبلغ 1.4 میلیارد دلار خریداری کرد. علاقه فزاینده ای به ادغام تلفن های هوشمند با رایانه های شخصی وجود دارد و هیچ کس نباید بهتر از فروشنده ای که به شدت برای بهبود هر دو پلتفرم کار می کند، بتواند این کار را انجام دهد.

با این حال، برای این کار، نیازهای بازاریابی کوالکام به طور قابل توجهی بالاتر از اینتل یا AMD است که دلیل آن حضور اندک آنها در بازار رایانه های شخصی است. کوالکام اخیراً یکی از برنده‌های اولیه طراحی خود، HP Folio را به اینتل از دست داد، اگرچه محصول حاصل تنها یک سوم عمر باتری را در مقایسه با جایگزین‌های قبلی مبتنی بر اسنپدراگون ارائه می‌کرد.

مطلب پیشنهادی:  دولت به کاربران گوشی های هوشمند در مورد تهدیدات امنیتی جدی هشدار می دهد. در اینجا چیزی است که شما باید انجام دهید

ادعای بازاریابی بالاتر کوالکام به این دلیل است که متفاوت ترین آنهاست. اینتل و AMD هر دو مبتنی بر x86 هستند، در حالی که کوالکام منحصراً مبتنی بر ARM است. ARM از کوالکام یا تلاش های آن راضی نیست زیرا معتقد است کوالکام باید برای مجوز پلتفرم رایانه شخصی به آن پول بیشتری بپردازد. دعوای حقوقی بین ARM و Qualcomm این پتانسیل را دارد که به طور قابل توجهی به این ابتکار آسیب وارد کند، و Qualcomm در حال حاضر در ضعیف ترین موقعیت از سه فروشنده ذکر شده تاکنون قرار دارد.

این ما را به …

Nvidia

طرح انویدیا برای خرید ARM با شکست مواجه شد و این شرکت را در مقابل CPU قرار داد، اما همچنان با محصولات GPU خود به خوبی عمل می کند. انویدیا همچنین از ARM مجوز می گیرد، اما برخلاف کوالکام، به دلیل تعهد بسیار کمتری که به آن شرکت دارد، می تواند به RISC-V، محصولی معادل ARM که به نظر نمی رسد مشکلات مالی ARM از خرید ناموفق باقی مانده باشد، نقل مکان کند.


انویدیا در اینجا یک کارت وحشی است، اما نسبت به مجموع سه فروشنده دیگر، هوش مصنوعی بیشتری دارد، بنابراین هر کاری که انجام دهند احتمالاً تأثیر زیادی بر بازار خواهد داشت. آخرین کارت RTX 4060 ویترینی چشمگیر از سطح عملکردی است که یک فروشنده می تواند با مقدار کمی پول به بازار ارائه دهد.

با ترکیب مناسب CPU، GPU و NPU (پردازنده عصبی)، انویدیا می تواند وارد شود و بخش بزرگی از این بازار را از سایر بازیگران بدزدد. ما نمی دانیم انویدیا با چه چیزی جایگزین ARM می شود زیرا هر چه بیشتر به ارائه دهنده راه حل نزدیک می شود.

خلاصه کردن

سال 2025 سال جنگ‌های عظیم تراشه‌های لپ‌تاپ با اینتل خواهد بود که اینتل ریشه‌دار اما ضعیف شده است، AMD عملکرد خوبی دارد اما همچنان به بازاریابی کم بودجه ادامه می‌دهد، و کوالکام همچنان با بخش رایانه‌های شخصی نسل بعدی خود از بازار خارج است و ظاهراً بودجه بازاریابی شما را کم می‌کند.

اگر هر یک از این تامین کنندگان بتواند در طول زمان به اهداف خود برسد و راهی برای تامین مالی بازاریابی برای ایجاد تقاضا برای قطعات جدید بیابد، می تواند مالک یا تسخیر این بازار باشد.

اگرچه من انویدیا را به عنوان یک wildcard فهرست کردم، RISC-V نیز یک وایلدکارت است و می‌تواند توسط کوالکام، انویدیا یا برخی از فروشنده‌های جدید و جدید استفاده شود تا بازار را از x86 به سمت آینده‌نگرتر و مبتنی بر هوش مصنوعی هدایت کند. جایگزین.

مطلب پیشنهادی:  Google Drive یک ویجت جدید بزرگ برای گوشی های اندرویدی دریافت می کند!

خبر خوب برای همه ما این است که تا سال 2024، حداقل تا پایان آن، باید شاهد لپ‌تاپ‌هایی با بیش از 20 ساعت عمر باتری باشیم، بدون اینکه کارایی آن کاهش یابد. من امیدوارم که ما نیز شاهد طرح‌های جدیدی باشیم که پایداری را بهتر بپذیرند و زباله‌های الکترونیکی را کاهش دهند.

محصول فناوری هفته

ایستگاه کاری HP Z8 Fury G5 Tower

ایستگاه‌های کاری دسته‌بندی محصول جالبی هستند، زیرا معمولاً این مهندس است که از آنها استفاده می‌کند که پیکربندی آنها را تعیین می‌کند، نه بخش فناوری اطلاعات. این ابزارها مستقیماً با بهره وری مهندس، گرافیست، محقق، معمار یا دیگر متخصصان خلاقی که از آنها استفاده می کنند، مرتبط هستند.

ایستگاه های کاری با پردازنده های صنعتی، معمولاً از AMD یا در این مورد Intel Xeon، و یک GPU حرفه ای از Nvidia یا AMD عرضه می شوند. این HP Z8 Fury G5 دارای کارت Nvidia T400 است. آنها مجهز به حافظه کد تصحیح خطا (ECC) هستند که به ندرت در رایانه های اصلی استفاده می شود تا نقص در کدگذاری انجام شده بر روی آنها کاهش یابد.

HP Z8 Fury G5 با شروع قیمت 5320 دلار، یک ایستگاه کاری میان رده مناسب با عملکرد خوب و برخی از بی صداترین تجربه های استفاده است که تا به حال شنیده ام. این چیز سکوت را دوباره تعریف می کند. کامپیوتر اصلی من با آب خنک می شود و حتی صدای آن بیشتر از جعبه HP است.

ایستگاه کاری HP Z8 Fury G5 Tower

ایستگاه کاری HP Z8 Fury G5 Tower عملکردی بی‌صدا را در طراحی سبک‌وزن به نمایش می‌گذارد. (اعتبار تصویر: HP)


یکی دیگر از ویژگی های برجسته برای این ایستگاه کاری HP این است که از Wolf Security برای محافظت استفاده می کند، که مسلماً بهترین برنامه امنیتی مبتنی بر OEM است.

در نهایت، این ایستگاه کاری به‌طور شگفت‌انگیزی سبک است، ۱۰ یا ۲۰ پوند سبک‌تر از سیستم بازی من، که برای یک ایستگاه کاری غیرمعمول است، زیرا آنها معمولاً به تعداد انگشت شماری تمایل دارند. اما این یکی به طرز شگفت‌آوری سبک بود و برای برخی از پیاده‌سازی‌های راه دور بسیار مفید بود، به‌ویژه زمانی که فضای اداری روان است و نیاز به جابجایی مکرر رایانه دارد.

HP Z8 Fury G5 Workstation محصولی چشمگیر است – از عملکرد کم خطا گرفته تا فن های بی صدا و وزن نسبتا سبک آن – که آن را برای محصول هفته من عالی کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا