تکنولوژی

از سیارک ها می ترسید؟ اینگونه بود که سقوط یک سیارک روی زمین باعث انقراض دایناسورها شد

چه چیزی دایناسورهای روی زمین را کشت؟ سیارک بود؟ این محقق می گوید این پیامد برخورد سیارک است. داستان کامل را اینجا بیاموزید.

روز وحشت دایناسورها و همه موجودات زنده روی زمین بود، یا باید بگوییم پایان یک دوره – عصر دایناسورها! یک سیارک حدود 66 میلیون سال پیش به زمین برخورد کرد و باعث انقراض دایناسورها شد. این فاجعه ویرانگر سیارکی باعث انقراض نه تنها دایناسورها، بلکه طیف وسیعی از موجودات زنده دیگر از جمله موجودات زیست محیطی و زیستی شد. آیا این داستان در مورد سقوط یک سیارک و انقراض دایناسور حقیقت دارد؟ در سال 1980، لوئیس والتر آلوارز، فیزیکدان برنده جایزه نوبل، همراه با پسر زمین شناسش والتر، این نظریه را مطرح کردند که یک سیارک غول پیکر میلیون ها سال پیش به زمین برخورد کرده است و شواهد آن، خاک رس غنی از ایریدیم در منطقه سقوط است که باقی مانده است. پشت. آنها استدلال کردند که ویرانی ناگهانی ناشی از برخورد سیارک و اثرات ثانویه گسترده آن، دلایل اصلی انقراض ناگهانی دایناسورها بوده است.

پروفسور پل بارت که محقق دایناسورها در موزه تاریخ طبیعی است، داستان روز برخورد سیارک عظیم به نام Chicxulub به زمین را توضیح داد. او توضیح داد: «برخورد یک سیارک با شواهد بسیار خوبی پشتیبانی می‌شود، زیرا ما دهانه را شناسایی کردیم. در حال حاضر تا حد زیادی در کف دریا در سواحل مکزیک مدفون شده است. این دقیقاً همان سن انقراض دایناسورهای غیر پرنده است که می توان آن را در رکوردهای سنگی در سراسر جهان ردیابی کرد.

مطلب پیشنهادی:  بهره وری خود را افزایش دهید! این 5 برنامه شما را به یک کارگر ستاره تبدیل می کند و منجر به افزایش حقوق می شود

این همان مکانی است که سیارک Chicxulub به زمین سقوط کرد و اکنون به عنوان دهانه Chicxulub شناخته می شود که مرکز آن در شبه جزیره یوکاتان در مکزیک است. در این گزارش آمده است که سیارک بین 10 تا 15 کیلومتر عرض دارد، اما سرعت برخورد آن حیرت آور بود. چرا؟ زیرا دهانه غول پیکری به قطر حدود 150 کیلومتر از خود به جای گذاشته است. به طرز تکان دهنده ای، این دومین دهانه بزرگ روی زمین است.

چگونه یک سیارک به عصر دایناسورها روی زمین پایان داد

اما این فقط سقوط نبود که باعث تمام آسیب ها به دایناسورها شد. این دوره پس از برخورد سیارک بود که آسیب بسیار بیشتری به بار آورد. پروفسور پل اشاره کرد که برخورد سیارک انفجار بزرگی را ایجاد کرد که امواج گرمایی قاتل ایجاد کرد و مقادیر زیادی از مواد را از زمین به اتمسفر پرتاب کرد و میزان نوری را که به سطح سیاره می رسید کاهش داد. این در نهایت بر رشد گیاهان در سرتاسر سیاره تأثیر گذاشت. به گفته پل، این کار مانند یک اثر دومینو است. فقدان زندگی گیاهی تأثیر زیادی بر توانایی گیاهخواران برای زنده ماندن گذاشت و بنابراین گوشتخواران نیز مردند زیرا چیزی برای خوردن نداشتند!

مشکل سقوط سیارک امروزه و برای بشریت بسیار مهم است. تقریباً هر روز در مورد عبور یک سیارک یا دنباله دار از نزدیکی زمین می خوانیم. بار دیگر از گلوله های آتشین شهاب سنگی در آسمان با شهاب سنگ های بسیاری پیدا شده و سپس به زمین کوبیده شده اند. در حالی که آژانس‌های فضایی مانند ناسا این سیارک‌ها و دنباله‌دارهای خطرناک پرنده را ردیابی می‌کنند، مواردی وجود دارد که برخی بدون اینکه کسی بداند به صورت مخفیانه روی زمین می‌آیند، همانطور که اخیراً اتفاق افتاد. همچنین، در حال حاضر گزینه های بسیار کمی در دسترس بشریت برای توقف برخورد سیارک ها وجود دارد. تا زمانی که این اتفاق نیفتد، ما باید نگران خطر بالقوه باشیم و همچنان نگران باشیم.

مطلب پیشنهادی:  هند بیش از 200 اپلیکیشن موبایل چینی را در Boon for Paytm ممنوع کرد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا