تکنولوژی

اعتدال پاییزی چیست و چه ارتباطی با طوفان های خورشیدی دارد؟

آیا تا به حال نام اعتدال را شنیده اید؟ در این مدت خورشید مستقیماً به خط استوا می تابد و طول روز و شب در تمام عرض های جغرافیایی برابر می شود. در طول اعتدال، محور زمین نه به سمت خورشید متمایل می شود و نه از آن دور می شود.

تنها دو بار در سال وجود دارد که اعتدال رخ می دهد. اعتدالی که در پاییز رخ می دهد به اعتدال پاییزی معروف است. این روز معمولا در اواسط سپتامبر رخ می دهد.

افزایش فعالیت خورشیدی

طی هفته گذشته، زمین مجموعه ای از رویدادهای تاثیرگذار ناشی از خورشید را تجربه کرده است، از جمله دو طوفان خورشیدی مختلف و چندین خاموشی رادیویی. این افزایش فعالیت خورشیدی یکی از فعال‌ترین فعالیت‌های خورشیدی از ماه آوریل است، که محققان را به این باور رساند که با نزدیک شدن به اعتدال پاییزی در سپتامبر، خورشید وارد مرحله‌ای با شدت فزاینده می‌شود.

ارتباط بین طوفان های خورشیدی و اعتدال پاییزی

با نزدیک شدن به اعتدال پاییزی، فعالیت خورشیدی نیز افزایش می یابد. آیا نمی دانید که اعتدال چگونه باعث ایجاد طوفان های ژئومغناطیسی یا خورشیدی می شود؟

بر اساس گزارش اداره هواشناسی، طوفان ژئومغناطیسی زمانی ایجاد می شود که تغییر جهت و قدرت میدان مغناطیسی زمین ناشی از افزایش ناپایداری خورشید به شکل شعله های خورشیدی، پرتاب جرم تاجی و باد خورشیدی باشد.

در طول اعتدال، دو بار در روز وجود دارد که قطب های مغناطیسی زمین (شمال و جنوب) با باد خورشیدی زاویه قائمه دارند. این باعث می شود باد خورشیدی قوی تر شود که می تواند باعث طوفان های مغناطیسی قوی تری شود. با تغییر فصول، قطب ها بیشتر به سمت خورشید یا از آن دور می شوند و این تأثیر را کاهش می دهد.

مطلب پیشنهادی:  یک عجایب تناسب اندام؟ 5 برنامه سلامت و تناسب اندام در فروشگاه Google Play که هیجان شما را به سطح دیگری می برد

طبق گزارش EarthSky، راسل و مک‌فران پیشنهاد می‌کنند که خورشید دارای یک میدان مغناطیسی است که جزء BZ نیز نامیده می‌شود و مولفه شمالی-جنوبی آن میدان در طول سال بالا و پایین می‌رود. این حرکت شبیه به حرکت زمین در محور خود است. این فراز و نشیب میدان مغناطیسی خورشید در اعتدال بیشتر است. گاهی اوقات خورشید جریانی از ذرات باردار به نام باد خورشیدی ساطع می کند. هنگامی که جهت شمال به جنوب این باد خورشیدی مخالف میدان مغناطیسی شمال به جنوب زمین باشد، می تواند منجر به طوفان های ژئومغناطیسی شود. این طوفان ها می توانند باعث نمایان شدن شفق های زیبایی در آسمان شوند. همچنین می تواند بر ماهواره ها و شبکه های برق تأثیر منفی بگذارد

با این حال، هنوز مشخص نیست که اعتدال پاییزی این بار چگونه بر زمین تأثیر می گذارد. نشانه ها از قبل ظاهر شده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا