تکنولوژی

انتظار می رود طوفان های خورشیدی عظیم امروز زمین را درنوردند. خطر برای بسیاری از تجهیزات الکترونیکی

بر اساس گزارش‌ها، طوفان‌های خورشیدی امروز بر زمین مسلط خواهند شد و ممکن است تا آخر این هفته ادامه داشته باشند، زیرا در نتیجه چندین بار پرتاب جرم تاجی (CME) در مسیر ما قرار دارد. آنها برای تجهیزات الکترونیکی خطرناک هستند و انتظار می رود تداخل داشته باشند.

بر اساس گزارش ها، زمین امروز یک نقطه داغ برای طوفان های خورشیدی خواهد بود و ممکن است تا آخر هفته ادامه داشته باشد. دیروز گزارش شد که زمین در روز 23 ژوئیه با یک پرتاب جرم تاج کامل (CME) برخورد خواهد کرد و اکنون گزارش های اضافی نشان می دهد که می توان بیش از یک طوفان خورشیدی را انتظار داشت زیرا برخی CME های کند حرکت نیز به زمین برخورد خواهند کرد. امروز و فردا. این زمان جالبی خواهد بود، زیرا دانشمندان هنوز نمی دانند که آیا این دو CME می توانند با هم ترکیب شوند تا طوفان خورشیدی قوی تری را تشکیل دهند. خیلی به زمان برخورد دو CME با زمین بستگی دارد. یک CME با هاله کامل احتمالاً به اندازه یک طوفان خورشیدی G3 ایجاد می کند، که همچنین می تواند باعث اختلال قابل توجهی در سیستم های ارتباطی زمین و همچنین آسیب به ماهواره های در مدار بالاتر شود. برای دانستن جزئیات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

در 22 جولای، گزارش شد که یک ابر طوفانی در نتیجه فوران “سونامی خورشیدی” به سمت زمین پرتاب شده است. احتمال قوی طوفان های خورشیدی G1-G2 (جزئی تا متوسط) با احتمال کمی برای تبدیل شدن به طوفان G3 وجود دارد که شدید در نظر گرفته می شود. اکنون، امروز، SpaceWeather.com یک CME دیگر را گزارش کرد. در وب‌سایت خود اشاره می‌کند که «انتظار می‌رود یک CME کند حرکت به میدان مغناطیسی زمین برخورد کند. در 15 جولای توسط یک شراره خورشیدی به فضا پرتاب شد. پیش‌بینی‌کنندگان بر این باورند که یک جریان باد خورشیدی با سرعت بالا در پشت CME دنبال می‌شود. ورود آن در 22 جولای می تواند هر طوفانی را که CME ایجاد می کند تقویت کند و این آشفتگی را تا 23 جولای تمدید کند.

مطلب پیشنهادی:  خورشید باعث طوفان خورشیدی می شود، باعث کسوف رادیویی در زمین می شود. SDO ناسا علت و مناطق آسیب دیده را فاش می کند

طوفان های خورشیدی در آخر این هفته به زمین برخورد خواهند کرد

افزایش فعالیت خورشیدی با رسیدن خورشید به حداکثر خورشیدی خود به عنوان بخشی از چرخه خورشیدی همراه است. به گفته ناسا، خورشید تحت یک چرخه خورشیدی 11 ساله قرار می گیرد که در آن فعالیت خورشیدی (شعله های ناپایدار هسته ای در سطح خورشید) ابتدا افزایش می یابد و سپس با پایان یافتن چرخه کاهش می یابد. بالاترین نقطه چنین فعالیت خورشیدی حداکثر خورشیدی نامیده می شود، جایی که وقوع شعله های خورشیدی، برجستگی های خورشیدی و طوفان های خورشیدی چندین برابر می شود. از سوی دیگر، در دوره کم مخرب خورشید، حداقل خورشیدی، این سوختگی ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. خورشید در سال 2023 به اوج حداکثر فاز خورشیدی خود خواهد رسید. هنوز مشخص نیست که چرا خورشید این رفتار را در یک الگو از خود نشان می دهد.

با نزدیک شدن به حداکثر خورشیدی، شدت شرایط آب و هوایی فضایی ناشی از خورشید نیز افزایش خواهد یافت. در حالی که انتظار می‌رود این طوفان خورشیدی فعلی به شدت کلاس G3 باشد که ممکن است فقط آسیب جزئی به ماهواره‌ها، قطع امواج رادیویی موج کوتاه و تداخل GPS وارد کند، یک طوفان خورشیدی کلاس G5 مانند رویداد Carrington می‌تواند به راحتی به شبکه‌های برق آسیب برساند. آتش سوزی و آسیب به وسایل الکترونیکی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا