کامپیوتر

انویدیا یک میلیارد دلار از دست می دهد در حالی که AMD به رشد خود ادامه می دهد

بر اساس اعداد اولیه ای که امروز توسط این شرکت منتشر شد، درآمد سه ماهه دوم انویدیا به نظر می رسد که این شرکت بیش از یک میلیارد دلار از درآمد خود را نسبت به سال گذشته از دست داده است. همه اینها در حالی بود که AMD تجارت بازی خود را بیش از یک میلیارد دلار رشد داد.

انویدیا 2.04 میلیارد دلار درآمد بازی در نیمه اول سال 2022 گزارش کرد که نسبت به سال گذشته 3.06 میلیارد دلار کاهش یافته است. این یک ضرر بزرگ 33 درصدی است.

کارت گرافیک Nvidia GeForce RTX از کناره مشاهده می شود.
کیکلاس / شاتر استوک

جنسن هوانگ، بنیانگذار و مدیرعامل انویدیا در این انتشار گفت: «پیش‌بینی‌های فروش محصولات بازی ما با پیشرفت سه ماهه به میزان قابل توجهی کاهش یافت. همانطور که ما به این چالش ها رسیدگی می کنیم، همچنان بر فرصتی که یک بار در یک نسل است برای اختراع مجدد محاسبات برای عصر هوش مصنوعی متمرکز می شویم.

هوانگ علت این زیان را کمبود قطعات و «بی‌اطمینانی اقتصاد کلان» دانست.

اما به نظر نمی رسد که این عوامل بر AMD که تجارت بازی آن در حال رونق است تأثیر بگذارد. این شرکت درآمد خود را 6.6 میلیارد دلار افزایش داد که 1.7 میلیارد دلار آن از بازی‌ها به دست آمد. بازی در حال حاضر دومین گاو پول نقد AMD بعد از پردازنده های رایانه شخصی است.

لیزا سو، مدیرعامل AMD در گزارش درآمد خود گفت: «ما به هشتمین سه ماهه متوالی رکورد درآمد خود بر اساس اجرای قوی و سبد محصولات توسعه یافته خود دست یافتیم. ما شاهد رشد مداوم در نیمه دوم سال هستیم که با محموله های نسل بعدی محصولات 5 نانومتری ما برجسته شده است.

به لطف همکاری قوی با سونی، مایکروسافت و ایسوس، AMD نسبت به Nvidia برتری دارد. کنسول‌های بازی پلی‌استیشن 5 و سری ایکس‌باکس از پردازنده‌های گرافیکی AMD استفاده می‌کنند و فروش هر دو از سال 2021 افزایش یافته است.

در همین حال، پردازنده‌های گرافیکی انویدیا همچنان بر قدرت فوق‌العاده بازی تسلط دارند که به قیمت‌های بالا ترجمه می‌شود. کارت گرافیک Nvidia RTX 3090 Ti یکی از قدرتمندترین کارت های گرافیک موجود در بازار است، اما قیمت آن نزدیک به 2000 دلار است. انویدیا نگفت که چند دستگاه عرضه کرده است، اما ظاهرا کافی نبود.

طبق یک نظرسنجی Steam در ماه مارس مشخص شد که GeForce GTX 1060 قدیمی هنوز رایج‌ترین GPU در رایانه‌های شخصی بازی در سراسر جهان است. این کارت 2016 حداقل مورد نیاز برای بازی است حلقه الدن و نمی تواند نیازهای گرافیکی با شدت بالا مانند PCVR را برطرف کند.

صرف نظر از دلایل ضرر میلیاردی انویدیا، واضح است که AMD یک فرمول برنده برای ادامه رشد دارد.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا