موبایل

اپل به عنوان بخشی از یک قمار مخفی برای عبور از چین، تولید آیفون را به هند منتقل می کند

در اواخر ماه مارس، زمانی که تیم کوک برای اولین بار در چین از زمان همه گیری کووید-19 ظاهر شد، مدیر عامل شرکت اپل. با تمام ظرافت یک دیدار دیپلماتیک پرمخاطره برخورد می کند. کوک همکاران خود را به یک فروشگاه خرده فروشی اپل در پکن برد و به طور خصوصی با مقامات ارشد دولتی ملاقات کرد تا در مورد عملیات شرکت صحبت کنند. او در یک کنفرانس فناوری با حمایت دولتی به حضار گفت: «این نوعی رابطه همزیستی بود که فکر می‌کنم هر دوی ما از آن لذت بردیم.

یکی از مهمترین دستاوردهای حرفه ای کوک در اپل، کار او در ایجاد رابطه با چین است که در مقایسه با سایر شرکت های فناوری آمریکایی به طور غیرعادی مثبت بوده است. برای بیش از دو دهه، اپل یک عملیات تولید و مونتاژ گسترده در کشور ایجاد کرده است که شامل هزاران شریک تجاری است. بیش از 40 فروشگاه اپل در سرزمین اصلی چین وجود دارد و اپل تقریبا 20 درصد از درآمد خود را از منطقه چین بزرگ خود که شامل تایوان و هنگ کنگ می شود، به دست می آورد.

اما فرمول چینی اپل اخیراً تحت بیشترین فشار قرار گرفته است. به گفته چندین نفر از افراد آشنا با فعالیت های اپل که به شرط ناشناس ماندن صحبت کردند، مدیران اپل سخت در حال توسعه روابط با سایر کشورها برای کاهش وابستگی به این کشور بودند. . این شرکت از اظهار نظر خودداری کرد.

تلاش‌های متنوع‌سازی اپل در طول تشدید تنش‌های تجاری بین ایالات متحده و چین در دولت ترامپ فوریت پیدا کرد و سپس در طول همه‌گیری تشدید شد. در سال 2020، کوک گفت هر گونه تغییر در زنجیره تامین اپل به دلیل کووید احتمالاً چیزی بیشتر از “بهینه سازی برخی از دستگیره ها” خواهد بود. واضح است که چیزی بسیار بزرگتر در راه است.

تلاش‌های اپل روی هند به‌عنوان مکانی برای ساخت آیفون و لوازم جانبی، ویتنام برای مونتاژ ایرپاد و مک، مالزی برای ساخت برخی مک‌ها، و ایرلند – جایی که تامین‌کنندگان در حال حاضر iMac نسبتا آسان‌تری را تولید می‌کنند – برای طیف وسیعی از محصولات ساده‌تر متمرکز است. . مدیران بخش عملیات اپل به کارمندان دستور داده‌اند تا بر روی تامین قطعات اضافی و قرار دادن خطوط تولید در خارج از چین برای محصولات جدید بیشتری که در سال 2024 عرضه می‌شوند تمرکز کنند، اگرچه این شرکت همچنین قصد دارد فعالیت‌های گسترده‌ای را در این کشور حفظ کند.

با مشارکت مستقیم کوک، اپل همچنین صدها کارمند را در گروه‌هایی که در داخل شرکت «تیم‌های ببر» می‌نامند جمع‌آوری کرد تا ضعف‌های زنجیره تامین را برطرف کند. او تلاش‌های آن تیم‌هایی را که مغازه‌هایی را در کارخانه‌های تامین‌کننده در چین و سایر کشورها راه‌اندازی کردند، برنامه‌های تعمیر و نگهداری تاسیسات را تخمین زدند و فهرست‌های تامین‌کننده پشتیبان گسترده‌تری را برای هر جزء جمع‌آوری کردند، تا پیچ‌ها و درج‌های پلاستیکی. این شرکت در تلاش است تا پیش‌بینی‌های خود را جزء به جزء بهبود بخشد تا کمبودهای احتمالی را بهتر پیش‌بینی کند.

مطلب پیشنهادی:  چگونه پس زمینه زوم خود را در ویندوز و مک تغییر دهید

اپل همچنین در حال بررسی راه‌هایی برای کاهش اتکای خود به تایوان است، جایی که غول تراشه‌سازی TSMC Ltd. بسیاری از نیمه هادی ها را برای همه محصولات خود حیاتی می کند. این تلاش که به دلیل نگرانی‌ها در مورد تنش‌های ژئوپلیتیکی در اطراف تایوان ایجاد شده بود، به کندی شروع شد. اپل در حال آماده شدن برای تولید تعداد کمی تراشه در کارخانه TSMC در آریزونا از سال آینده است. با این حال، با توجه به فقدان جایگزین های واضح برای ظرفیت تایوان، تولید تراشه متحرک می تواند حتی بیشتر از مونتاژ دستگاه متحرک چالش برانگیز باشد. علاوه بر این، شاید حتی بحرانی تر باشد. یکی از افراد آشنا با عملیات اپل پیش بینی کرد که اگر تولید تراشه در آنجا کاهش یابد، نزدیک به یک سال طول می کشد تا تولید قطعات افزایش یابد.

با این حال، این شرکت با احتیاط پیش می رود. مدیریت اپل نگران است که چین در صورت انتقال بیش از حد ظرفیت به سایر کشورها یا حرکت خیلی سریع، تلافی جویانه را انجام دهد. مشتریان در چین ممکن است در میان ناسیونالیسم تشدید شده علیه محصولات ساخت آمریکا مخالفت کنند. این شرکت همچنین نگرانی هایی در مورد توانایی خود در تضمین استانداردهای با کیفیت بالا در ویتنام و به ویژه در مالزی، با توجه به وضعیت فعلی صنایع تولیدی در آن کشورها دارد.

همچنین تعادل ظریفی در خود اپل وجود دارد، جایی که تیم های مختلف اولویت ها و اهداف متضادی دارند. تیم تامین آن که قطعات را تامین می‌کند، ممکن است در دنیا برای اجزای لازم جست‌وجو کند، اما بیشتر کار ایجاد تولید در یک موقعیت جغرافیایی جدید بر عهده تیم عملیات تولیدی آن است که باید منابع انسانی و مالی قابل توجهی را برای ایجاد تولید جدید اختصاص دهند. خطوط برای مونتاژ نهایی تیم های توسعه محصول این شرکت همچنین ممکن است شکاف های بالقوه کیفیت یا ویژگی های تحمیل شده توسط مونتاژ خارج از چین را رد کنند. یکی از آشنایان با این بحث ها می گوید: «میان تنوع سازی و مهندسی معاوضه هایی وجود دارد.

بیش از یک دهه است که آزمایش‌هایی برای جابجایی برخی عملیات‌های تولید و مونتاژ در اپل انجام شده است. در سال 2012، با فاکسکان، بزرگترین سازنده قراردادی خود، برای تولید برخی از مدل های آیفون در برزیل برای دور زدن تعرفه های کالاهای وارداتی شریک شد. سال بعد، در پاسخ به فشار سیاسی داخلی، اپل شروع به تولید کامپیوترهای مک پرو در کارخانه فلکس کرد. در تگزاس هیچ کدام از این پروژه ها بدون مشکل پیش نرفتند. اپل تولید مک پرو را در ایالات متحده کاهش داده است و اکنون فقط مونتاژ توکن دستگاه ها را در این کشور انجام می دهد.

مطلب پیشنهادی:  گوشی پرچمدار سونی با دوربین Xperia PRO-I 700 دلار تخفیف دارد

تغییر دائمی تر در سال 2017 زمانی که اپل شروع به تولید برخی از آیفون های ارزان قیمت در هند کرد آغاز شد. به طور کلی، او در آن زمان کار زیادی برای تضعیف روابط خود با چین انجام نداد. تجزیه و تحلیل اطلاعات بلومبرگ نشان داد که تعداد تامین کنندگان چینی از سال 2017 تا 2020 افزایش یافته است، در حالی که تعداد تامین کنندگان در برخی از کشورها کاهش یافته است. این عملیات که از آن زمان به آهستگی در حال رشد بوده است، اکنون پشتوانه بسیاری از تلاش های شرکت برای تولید محصولات با امضای خود در خارج از چین است.

اپل از آغاز همه‌گیری نسبتاً سالم عبور کرد، اما با ادامه کووید، چالش‌ها روی هم انباشته شد. در سال 2022، این شرکت با تاخیرها و کمبودهای قابل توجهی در راه اندازی های مهم خود مواجه شد. مک بوک ایر به روز شده برای چند هفته به تعویق افتاد، پس از آن که افزایش کووید، کارخانه های Quanta Computer Inc. را تعطیل کرد. کارخانه‌های فاکس‌کان، جایی که دستگاه‌های جدید آیفون 14 پرو این شرکت ساخته می‌شوند، به همین دلیل بسته شدند که منجر به مشکلات عرضه شد که تا سال 2023 ادامه یافت. درآمد سه‌ماهه تعطیلات سال 2022 اپل تنها برای دومین بار در یک دوره آیفون کاهش یافت.

مشکل در فاکسکان خطر اختلالات گسترده را که توانایی اپل را برای ادامه تولید محصولات آزمایش می‌کند، برجسته کرد و برنامه‌های موجود برای گسترش عملیات را در جغرافیایی تأیید کرد. بلندپروازانه ترین برنامه های آن برای هند است، جایی که با تعدادی از شرکا برای تولید آیفون، ایرپاد و مداد اپل، و همچنین اجزای اپل واچ، آی پد و مک همکاری خواهد کرد. اپل در حال حاضر سه شریک اصلی مونتاژ خود را از تایوان برای ساخت دستگاه‌ها در هند انتخاب کرده است: Foxconn، Pegatron و Wistron. علاوه بر این، اخیراً یک تامین‌کننده کلیدی دیگر در هند به نام تاتا برای ساخت نمای بیرونی آیفون و در نهایت مونتاژ کل محصول وارد شده است.

اپل بیش از 6.5 میلیون از 200 میلیون آیفونی را که در سال 2022 در هند تولید کرد، تولید کرد. قصد دارد 10 میلیون واحد در سال 2023 در آنجا تولید کند. افراد درگیر در این فرآیند معتقدند که این تعداد ممکن است در سال آینده از 15 میلیون دستگاه فراتر رود. برخی بر این باورند که اپل می تواند تا سال 2025 تا 25 درصد از تولید آیفون را به هند منتقل کند، اگر به تهاجمی ترین برنامه خود پایبند باشد. همچنین بحث‌های اولیه درباره انتقال اپل و اپل واچ به آنجا وجود داشته است، اما افراد آشنا به این برنامه‌ها گفتند که چنین حرکت‌هایی در آینده نزدیک بعید است.

تفاوت بین گوشی های استاندارد اپل و گوشی های رده بالا تا حدی بر اساس مواد مورد استفاده در ساخت آنها است. بالاترین گوشی های اپل، آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس، بدنه ای از جنس استیل ضد زنگ دارند. مدل‌های کم‌تر و قدیمی‌تر که هنوز در حال تولید هستند از آلومینیوم استفاده می‌کنند. این شرکت در مورد انتقال بیشتر تولید آیفون آلومینیومی خود به خارج از چین بحث کرده است. پس از 15 سال اقامت در چین، یک مدیر اجرایی کیف آیفون با کیفیت بالا به عملیات هند منتقل شد. با معکوس کردن تاخیرهای سفر در دوران بیماری همه گیر، مدیران اپل، از جمله راب یورک، مدیر ارشد تولید مسئول ساخت نمای بیرونی آیفون، اپل واچ و سایر دستگاه ها، و پریا بالاسوبرامانیام، که مسئول تولید کلی آیفون و سایر دستگاه ها است، از هند بازدید می کنند. افزایش نظم

مطلب پیشنهادی:  پایه‌های ماشین آیفون MagSafe مورد علاقه من اکنون در فروش هستند

طی چند سال گذشته، اپل اولین دسته از جدیدترین مدل‌های آیفون خود را در چین ساخت و سپس به تدریج تولید را در هند اضافه کرد. این شرکت انتظار دارد آیفون 15 را به طور همزمان به هر دو کشور ارسال کند که برای اولین بار خواهد بود. (مدل های آیفون 15 پلاس و آیفون 15 پرو تیتانیومی همچنان فقط در چین ساخته می شوند.) روند ساخت قاب های آیفون 15 در هند آغاز شده است و قطعات این دستگاه در حال حاضر توسط تامین کنندگانی مانند جبیل به صورت محلی تولید می شود. قصد دارد قلم های اپل Pencil بسازد و در حال حاضر در حال مونتاژ قاب هایی برای AirPods است. این شرکت با تامین کنندگان هندی خود مشکلاتی در کنترل کیفیت داشته است. سال گذشته، عملیات هند را برای ساختن مدل‌های خاصی تأیید کرد – مثلاً تصمیم گرفت که حداقل برخی از تامین‌کنندگان بتوانند مدل‌های مشکی و ستاره‌ای آیفون SE را بسازند، اما نه قرمز.

اپل به دنبال ایجاد طیف وسیع تری از قطعات و محصولات در هند است. عملیات موجود با تامین کنندگانی مانند Salcomp Manufacturing India Pvt Ltd. انتظار می‌رود که برای تولید شارژرهای آیفون، کابل‌ها و کیس‌ها گسترش یابد و اپل در حال بحث بر سر راه‌اندازی تولید هندی قطعات فلزی و پلاستیکی، پوشش شیشه‌ای و پیچ است.

تسهیل ایجاد این نوع شبکه گسترده تامین کنندگان در چین کلید پروژه کوک برای ایجاد ظرفیت اپل در آنجا بود. اکنون تنها کاری که او باید انجام دهد این است که دوباره این کار را انجام دهد.

© 2023 بلومبرگ LP


شرکت‌های گوشی‌های هوشمند بسیاری از دستگاه‌های جذاب را در سه ماهه اول سال 2023 روانه بازار کردند. برخی از بهترین تلفن‌های عرضه شده در سال 2023 که امروز می‌توانید بخرید کدامند؟ ما در مورد Orbital، پادکست دیجیتال تو بحث می‌کنیم. Orbital در Spotify، Gaana، JioSaavn، Google Podcasts، Apple Podcasts، Amazon Music و هر جا که پادکست‌های خود را دریافت می‌کنید در دسترس است.
پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا