کامپیوتر

ایالات متحده به Nvidia و AMD دستور داد تا فروش تراشه های برتر هوش مصنوعی به چین را متوقف کنند

به انویدیا و AMD دستور داده شده است که فروش برخی از تراشه های با کارایی بالا خود را در چین که می توانند برای هوش مصنوعی (AI) استفاده کنند، متوقف کنند. این حرکت بر تراشه‌های A100 و H100 انویدیا تأثیر می‌گذارد که برای سرعت بخشیدن به وظایف یادگیری ماشین طراحی شده‌اند و از ارسال تراشه‌های MI250 AMD به چین جلوگیری می‌کنند. این محدودیت ها بر تجارت انویدیا در چین تأثیر می گذارد و برای فروش احتمالی آن تا 400 میلیون دلار (تقریباً 3180 کرور روپیه) هزینه دارد. این مانعی برای کار پیشرفته شرکت های چینی از جمله تشخیص تصویر و گفتار خواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، دولت ایالات متحده به انویدیا و AMD گفته است که صادرات تراشه های با کارایی بالا به چین را متوقف کنند.

در یک پرونده نظارتی، انویدیا گفت که این محدودیت‌ها مدار A100 انویدیا و تکمیل مدار یکپارچه H100 آینده را همراه با تجارت چینی این شرکت پوشش می‌دهد. همچنین انتظار می‌رود که بر پروژه‌های تشخیص تصویر که توسط شرکت‌های چینی انجام می‌شود، تأثیر بگذارد. قوانین جدید 400 میلیون دلار هزینه کسب و کار انویدیا خواهد داشت.

بر اساس این پرونده، قوانین جدید خطر استفاده یا منحرف شدن محصولات تحت پوشش را به سمت “مصرف نهایی نظامی” یا “کاربر نهایی نظامی” در چین و روسیه بررسی می کند.

رویترز به نقل از سخنگوی AMD گزارش داد که الزامات مجوز جدید بر عرضه تراشه های هوش مصنوعی MI250 تأثیر می گذارد. او افزود که صادرات آی سی های MI100 تحت تأثیر این حرکت قرار نخواهد گرفت. این شرکت گفت که معتقد نیست قوانین جدید تأثیری اساسی بر تجارت آن داشته باشد.

مطلب پیشنهادی:  آیا اخیراً از حساب Google خود استفاده نکرده اید؟ می توان آن را حذف کرد


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا