کامپیوتر

اینتل فکر می کند CPU بعدی شما به یک پردازنده اختصاصی هوش مصنوعی نیاز دارد

اینتل فکر می کند ارتقاء پردازنده بعدی شما باید شامل یک پردازنده هوش مصنوعی اختصاصی باشد و تراشه های Meteor Lake آینده آن به راحتی این شکاف را پر می کنند. این شرکت نحوه استفاده از واحدهای پردازش بینایی (VPU) خود را در Computex 2023 توضیح داد و این پردازنده ها را در هر تراشه Meteor Lake گنجاند.

VPU جدید نیست. اینتل این پردازنده هوش مصنوعی ویژه را با پردازنده های نسل سیزدهم Raptor Lake خود معرفی کرد، اما فقط در چند مدل منتخب. این شرکت می‌گوید که به تمام تراشه‌های Meteor Lake که قرار است در اواخر سال 2023 عرضه شوند، خواهد آمد.

ایده اینتل ساده است: پردازش هوش مصنوعی را که از قبل روی CPU ها و GPU ها انجام می شود به یک پردازنده اختصاصی منتقل کنید. به گفته اینتل، بیش از 100 برنامه در حال حاضر از هوش مصنوعی بر روی CPU یا GPU استفاده می کنند، از جمله مجموعه Adobe، Microsoft Teams، Avid Pro Tools، xSplit، Zoom و Unreal Engine. یک VPU اختصاصی نه تنها برای صرفه جویی در مصرف باتری برای این کارها کارآمدتر است، بلکه به شما امکان می دهد مدل های بسیار پیچیده تری را نیز اجرا کنید.

به گفته اینتل، اثرات به ظاهر عجیب و غریب مانند جایگزینی پس‌زمینه در تیم‌های مایکروسافت و سرکوب پویا نویز در چند سال گذشته به‌طور تصاعدی پیچیده‌تر شده‌اند. در مقایسه با سال 2021، اینتل می‌گوید تعویض پس‌زمینه 10 برابر پیچیده‌تر است و سرکوب پویا نویز امروزه 50 برابر پیچیده‌تر است.

با این جلوه‌ها، اینتل می‌گوید VPU 10 برابر قدرت محاسباتی هوش مصنوعی عملکرد CPU خود را تنها با یک پنجم قدرت ارائه می‌دهد. در حالی که این کارایی بیشتر بر روی لپ‌تاپ‌ها متمرکز است، اینتل به بحث در مورد چگالی توان با VPUها اشاره کرد، با طراحی‌های کارآمدتر که در نهایت عملکرد بالاتر را نشان می‌دهند. اگر برنامه های کاربردی کافی برای استفاده از آنها وجود داشته باشد، می توانیم پردازنده های اختصاصی هوش مصنوعی قدرتمندتری را ببینیم.

اینتل نمی‌خواهد همه کارها را روی VPU بارگذاری کند. CPU ها و GPU ها هنوز جای خود را دارند. به گفته اینتل، پردازنده گرافیکی هنوز یک گزینه ایده‌آل برای کارهای ایجاد چندرسانه‌ای است که شامل هوش مصنوعی است، در حالی که CPU می‌تواند وظایف ساده‌تری را که به تأخیر بسیار کم نیاز دارند، انجام دهد.

اینتل می گوید علاوه بر قدرت بیشتر برنامه های هوش مصنوعی، این پردازنده اختصاصی می تواند عملکرد کلی را بهبود بخشد. این شرکت این را با Unreal Engine نشان می دهد، جایی که VPU فیلم را تجزیه و تحلیل می کند تا یک شبکه روی یک آواتار مجازی ایجاد کند. این معمولاً توسط GPU انجام می شود، بنابراین انتقال کار به VPU باعث می شود که GPU برای انجام سایر پردازش ها باز باشد.

ممکن است در آینده موارد استفاده جالبی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، پخش Nvidia از پردازنده‌های هوش مصنوعی روی کارت‌های گرافیک RTX برای محو کردن پس‌زمینه، قالب‌بندی مجدد خودکار و ویژگی‌های تماس چشمی استفاده می‌کند. می‌توانید این کار را به VPU منتقل کنید تا کارت‌های گرافیک را برای عملکرد بالاتر در بازی‌ها آزاد کنید، به خصوص اگر از Broadcast یک سناریوی به سبک پخش استفاده می‌کنید.

اینتل تنها شرکتی نیست که بر روی ساخت هوش مصنوعی در پردازنده های خود تمرکز می کند. پردازنده های موبایل AMD Ryzen 7000 همچنین دارای یک پردازنده هوش مصنوعی به نام Ryzen AI هستند. باید برنامه های کاربردی مشابه VPU اینتل داشته باشد، اگرچه AMD جزئیاتی درباره قابلیت های آن ارائه نکرده است.

مطلب پیشنهادی:  بررسی فضای مرده: بازگشت خونسرد به ایشیمورا

تا کنون، به نظر می رسد این پردازنده های هوش مصنوعی بیشتر بر روی لپ تاپ ها متمرکز شده اند. شایعات حاکی از آن است که Meteor Lake اینتل ممکن است تا زمانی که AMD پردازنده هوش مصنوعی خود را در پردازنده های دسکتاپ Ryzen 7000 قرار دهد، به طور کامل از دسکتاپ صرف نظر می کند. ممکن است در آینده از یک پردازنده هوش مصنوعی اختصاصی روی دسکتاپ ها استفاده شود، اما به نظر می رسد اینتل و AMD هنوز توجه زیادی به آن نشان نداده اند.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا