کامپیوتر

اینتل و ایتالیا نزدیک به قرارداد 5 میلیارد دلاری برای کارخانه تراشه: جزئیات

دو منبع در روز پنجشنبه به رویترز گفتند که ایتالیا در آستانه بستن قراردادی به ارزش 5 میلیارد دلار (تقریباً 39600 کرور روپیه) با اینتل برای ساخت کارخانه بسته بندی و مونتاژ نیمه هادی پیشرفته در این کشور است. سرمایه گذاری اینتل در ایتالیا بخشی از برنامه گسترده تری است که اوایل سال جاری توسط سازنده تراشه آمریکایی برای سرمایه گذاری 88 میلیارد دلاری (تقریبا 697500 کرور روپیه) در ایجاد ظرفیت در سراسر اروپا اعلام شد که به دنبال کاهش اتکای خود به واردات تراشه های آسیایی و تسهیل عرضه است. بحرانی که تولید را در بخش استراتژیک خودرو منطقه محدود کرده است.

این منابع که به دلیل حساسیت موضوع خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که دولت ماریو دراگی، نخست وزیر مستعفی، در تلاش است تا پایان ماه اوت، پیش از انتخابات زودهنگام ملی که قرار است در 25 سپتامبر برگزار شود، به توافق برسد.

منابع پیشتر به رویترز گفتند که رم آماده است تا 40 درصد از کل سرمایه گذاری اینتل در ایتالیا را تامین کند که انتظار می رود در طول زمان از 5 میلیارد دلار اولیه (تقریبا 39600 کرور) افزایش یابد.

دفتر دراگی و اینتل از اظهار نظر خودداری کردند.

این کارخانه از فناوری های جدید برای بافتن تراشه های کاشی کامل استفاده خواهد کرد.

این منابع گفتند که اینتل و دولت سایت‌های احتمالی را در دو منطقه ایتالیایی انتخاب کرده‌اند که یکی از آنها افزود که آنها در مناطق شمالی Piedmont و Veneto هستند.

هر دو منبع گفتند که هنوز تصمیم نهایی درباره محل ساخت این تاسیسات گرفته نشده است. مناطق لومباردی، پولیا و سیسیل نیز در ابتدا مورد توجه قرار گرفتند.

مطلب پیشنهادی:  انویدیا Portal: Prelude RTX را معرفی کرد و بازی رایگان است

اندازه کل سرمایه گذاری اینتل و نحوه برنامه ریزی ایتالیا برای تامین مالی سهم خود از آن هنوز مشخص نیست.

بر اساس قانون موسوم به CHIPS، با هدف تامین مالی تاسیسات نیمه هادی نوآورانه، کمیسیون اروپا در اوایل سال جاری اعلام کرد که تا سال 2030، 15 میلیارد یورو سرمایه گذاری عمومی و خصوصی اضافی را در دسترس قرار داده است. این علاوه بر 30 میلیارد یورو سرمایه گذاری عمومی است. که قبلاً توسط NextGenerationEU، Horizon Europe و بودجه ملی برنامه ریزی شده است.

رم تاکنون 4.15 میلیارد یورو (تقریباً 33539 کرور) تا سال 2030 برای جذب سازندگان تراشه و سرمایه گذاری در کاربردهای صنعتی جدید فناوری های نوآورانه متعهد شده است.

دولت همچنین در حال مذاکره با STMicroelectronics فرانسوی-ایتالیایی، سازنده تراشه‌های تایوانی MEMC Electronic Materials و TSMC و Tower Semiconductor اسرائیل است که اینتل در اوایل سال جاری خریداری کرد.

ماه گذشته، STMicroelectronics قراردادی با GlobalFoundries برای ساخت یک کارخانه تراشه‌سازی به ارزش 5.7 میلیارد دلار (تقریباً 45200 کرور روپیه) در فرانسه امضا کرد.

© تامسون رویترز 2022


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا