تکنولوژی

این سیارک آنقدر به خورشید نزدیک شد که آبی شد. تاثیر تکان دهنده را بررسی کنید

در میان تمام سیارک ها، فایتون به خورشید نزدیک تر است. بیاموزید که چگونه این تبدیل تکان دهنده به یک سیارک آبی رخ داده است.

سیارک ها مرموزترین اجرام در آسمان هستند. به عنوان مثال سیارک 16 روان را در نظر بگیرید، جایی که ناسا قصد دارد در سال 2023 یک فضاپیمای متشکل از فلزات مختلف بفرستد. یا سیارک Bennu که سنگ ها و گرد و غبار آنقدر شل است که اگر کسی روی آن پا بگذارد در آن فرو می رود. اما شاید یکی از مرموزترین سیارک های منظومه شمسی، فایتون، آبی ترین سیارک باشد. این سیارک نه تنها به دلیل رنگ آبی اش، بلکه به دلیل تمام سیارک های نام برده شده، به خورشید نزدیک تر است، برای دانشمندان منبع جذابی است. و دانشمندان کنجکاو هستند که بفهمند چگونه این در این مقیاس کیهانی انجام می شود. بخوانید تا متوجه شوید.

فایتون برای اولین بار توسط ناسا در سال 1983 کشف شد و نام قهرمان یونانی و پسر خدای خورشید هلیوس است. جالب توجه است که فایتون همچنین اولین سیارکی است که طبق گفته ناسا توسط ماهواره مشاهده شده است. یک مطالعه جدید ارتباطی بین نزدیکی یک سیارک به خورشید و رنگ آبی آن پیدا کرده است. مطالعه ای که در مجله آنلاین Icarus منتشر شده است ادعا می کند که تابش شدید خورشید ممکن است با ظاهر این سیارک ارتباط داشته باشد.

سفر نزدیک به خورشید به سیارک فایتون درخشش آبی خود را می دهد

سیارک فایتون در طول حضیض خود (نزدیک ترین نقطه به خورشید در مسیر یک جرم آسمانی مداری) تا 800 درجه سانتیگراد گرم می شود. این گرمای شدید تغییرات عجیبی در ترکیب شیمیایی سیارک ایجاد می کند. این مطالعه نشان داد که گرما به ویژه مواد شبه آهن و سایر ترکیبات آلی که قرمز رنگ هستند را هدف قرار می دهد و آنها را تبخیر می کند. در نتیجه، آنچه پشت سر باقی می ماند عناصر آبی عمیق تر و ترکیبات شیمیایی است که به سیارک درخشش نمادین آن می بخشد.

مطلب پیشنهادی:  Infinix NOTE 12i از 30 ژانویه در Flipkart به فروش می رسد

اما چرا خورشید فقط روی ترکیبات قرمزتر تمرکز می کند؟ اگرچه هنوز پاسخی برای این موضوع مشخص نیست، اما این پدیده توسط گروهی از محققانی که این مطالعه را منتشر کرده اند به اثبات رسیده است. محققان مدلی ساختند که ترکیب شیمیایی سیارک را به تفصیل شرح داد و سپس گرما را اضافه کرد تا ثابت کند که مواد قرمزتر واقعاً تبخیر می شوند.

این پایان اسرار سیارک فایتون نیست. همچنین تنها سیارکی است که بارش شهابی از خود ساطع می کند. همه بارش های شهابی دیگر از دنباله دارها سرچشمه می گیرند. بارش شهابی زیبا که از فایتون سرچشمه می گیرد، Geminids نام دارد و در ماه دسامبر در آسمان نیمکره شمالی قابل مشاهده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا