تکنولوژی

این سیارک ترسناک 24 ساعت پیش تقریباً به زمین برخورد کرد و به طرز خطرناکی نزدیک شد

همان ستاره‌شناسی که دو ساعت قبل از برخورد یک سیارک را کشف کرد، فقط چند ساعت قبل از نزدیک شدن بسیار به زمین، یک سیارک دیگر را کشف کرد.

دوباره اتفاق بسیار خطرناکی افتاده است! همان ستاره‌شناسی که هفته گذشته 2022 EB5 را ساعت‌ها قبل از برخورد با زمین در نزدیکی ساحل غربی گرینلند شناسایی کرد، یک سیارک ترسناک دیگر را کشف کرد. خوشبختانه، برخورد سیارکی به زمین این بار زمانی که از کنار سیاره ما عبور کرد، جلوگیری شد، اما نه قبل از نزدیک شدن خطرناک به زمین. در شب 25 مارس، کریستین سارنکی، ستاره شناس مجارستانی، یک سیارک جدید را در حین مشاهده ستارگان کشف کرد. این سیارک چند ساعت قبل از اینکه به طرز وحشتناکی به زمین نزدیک شود، کشف شد. فاصله این سیارک با زمین تنها 8700 کیلومتر است! این حتی کمتر از فاصله بین ماهواره های GPS در آسمان و زمین است. این سیارک توسط ستاره شناس به اختصار SAR2594 نامگذاری شد، اما برای طبقه بندی سازمان یافته نجومی 2022 FD1 نامگذاری شده است.

سارنچکی در توییتر از کشف خود خبر داد. او در پستی نوشت: «تقریبا. باز هم 🙂 سیارک تازه کشف شده من #Sar2594 تقریباً خواهد گذشت. 15100 کیلومتر از زمین در حدود ساعت 09:10 UT. منهای شعاع زمین = 8700 کیلومتر بالاتر از سطح. تقریبا”. این ستاره شناس که در وب سایت میکروبلاگینگ خود را «شکارچی سیارک» می نامد، اخیراً در کشف این اجرام آسمانی بسیار پرکار بوده است. او همچنین به دقت محاسبه کرد که سیارک 2022 FD1 قبل از هر رصدخانه بزرگ فضایی از سایه زمین عبور خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی:  واتس اپ با هدف شکستن موانع، امکان ارسال پیام های بین برنامه ای با سیگنال و تلگرام را فراهم می کند

یک سیارک به طور خطرناکی به زمین نزدیک می شود

اگرچه این لحظه برای ستاره شناس کاملاً خاص است، اما نباید فراموش کرد که اگر سیارک برخورد می کرد، می توانست به راحتی برای بسیاری فاجعه ایجاد کند. اگرچه اندازه این سیارک در 2 تا 4 متر بزرگ نبود، اما با سرعت بسیار زیاد 40265 مایل در ساعت حرکت می کرد. برای مرجع، این تقریباً 40 برابر سرعت صوت است. با چنین سرعتی، حتی برخورد یک سیارک به سطح زمین باورنکردنی بود، می‌توانست باعث رونق صوتی شود و خسارات زیادی در محیط شهری ایجاد کند. ترسناک ترین چیز این است که اگر سارنکسکی نبود، سیارک می توانست کاملاً مورد توجه قرار نگیرد.

و این ترس ها بی اساس نیستند. این ستاره شناس همچنین در توییتی نوشت که سیارک هنگام عبور از زمین به دلیل کشش گرانشی سیاره ما، شیب خود را تغییر داد. اگر بیشتر منحرف شود، حتی ممکن است به زمین برخورد کند. جالب اینجاست که سیارک 2022 FD1 به عنوان سیزدهمین نزدیکترین شیء نزدیک به زمین (NEO) در پایگاه داده ناسا ثبت شده است. این بدان معناست که تنها 12 سیارک دیگر وجود دارند که تا کنون به زمین نزدیک شده اند و باعث برخورد سیارکی با زمین نشده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا