تکنولوژی

این چیزی است که یک سیاه چاله به نظر می رسد. هشدار اسپویلر: ترسناک تر از فیلم های ترسناک است

ناسا یک کلیپ صوتی کوتاه از یک سیاهچاله از یک کهکشان نزدیک منتشر کرده است. این چیزی است که یک سیاهچاله در گوش انسان به نظر می رسد.

سیاهچاله ها جالب ترین اجرام آسمانی هستند که می توان به آنها نگاه کرد، اگرچه ما فقط توانستیم یکی از آنها را برای اولین بار ببینیم. از نظر تئوری، یک سیاه‌چاله دارای گرانش بسیار قوی است که هیچ چیز از چنگال آن فرار نمی‌کند، حتی نور. و از آنجایی که فضا تا حد زیادی خلاء است، ما نیز نمی توانیم آن را بشنویم. با این حال، اکنون ناسا توانسته است بفهمد که یک سیاهچاله چه صدایی دارد. ما در اوایل سال صداهای سیاهچاله را دریافت کرده بودیم و اکنون ناسا با صداهای ریمیکس شده از همان صداها بیرون آمده است.

خوشه کهکشانی پرسئوس دارای یک سیاهچاله در مرکز خود است که در فاصله 200 سال نوری از زمین قرار دارد. در اوایل سال جاری، دانشمندان توانستند صداهای آن را با استفاده از رصدخانه پرتو ایکس چاندرا ناسا ضبط کنند و اکنون همان ضبط با داده های اضافی به دست آمده از سیاهچاله دوباره منتشر شده است. ناسا این کلیپ را در شبکه اجتماعی خود منتشر کرد که در آن داده های به دست آمده از مشاهدات در صداهای ضبط شده ادغام می شوند. نتیجه یک ناله بسیار وهم انگیز است که به طور منطقی سیاهچاله را بهترین تعریف می کند.

یک سیاهچاله ترسناک به نظر می رسد!

کلیپ صوتی کوتاه منتشر شده توسط ناسا یک نسخه ریمیکس شده از نسخه اصلی است و همچنان امواج فشاری را که در گاز داغ اطراف رویداد موج می زند، نشان می دهد، یا بهتر است بگوییم ما را وادار به شنیدن می کند. صدا بسیار شبیه ناله و غرش است که شبیه موسیقی پس زمینه در اکثر فیلم های ترسناک است.

مطلب پیشنهادی:  Reliance Jio 5G قصد دارد مقرون به صرفه ترین در جهان باشد

برای کسانی که نمی‌دانند چگونه می‌توانیم سیاهچاله‌ای را در فاصله 200 سال نوری از ما بشنویم، در حالی که گفته می‌شود فضا کاملاً خلاء است، یک توضیح ساده وجود دارد. این سیاهچاله پرسئوس توسط مواد گازی زیادی احاطه شده است و دانشمندان ناسا توانستند داده ها را از همان رسانه جمع آوری کنند.

این تصور غلط که در فضا صدا وجود ندارد ناشی از این واقعیت است که بیشتر فضا خلاء است که هیچ راهی برای انتشار امواج صوتی فراهم نمی کند. خوشه کهکشانی آنقدر گاز دارد که ما صدای واقعی را دریافت کرده ایم. در اینجا برای شنیدن یک سیاهچاله با داده های دیگر تقویت شده و مخلوط می شود.

دانشمندان در سال های آینده چیزهای بیشتری درباره سیاهچاله ها کشف خواهند کرد. ما اولین نگاه مبهم خود را از یک تصویر واقعی از یک سیاهچاله داریم، که بسیار شبیه رندرهای هنرمندی است که در تصاویر و فیلم های علمی تخیلی دیده ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا