کامپیوتر

بازیابی اطلاعات سرانجام تراشه قفل شده Apple M1 را می شکند

شکستن تراشه M1 بسیار ایمن اپل سخت است، اما به نظر می‌رسد که کارشناسان DriveSavers بالاخره موفق شده‌اند. این شرکت در یک بیانیه مطبوعاتی اخیر اعلام کرد که “ممکن است اولین” باشد که داده ها را از M1 بازیابی می کند.

DriveSavers از این موضوع مطمئن است زیرا مهندسان این شرکت با موفقیت یک تراشه M1 را از یک برد منطقی معیوب به یک برد عملکردی پیوند زدند و به آنها اجازه دسترسی به داده ها را داد.

تراشه Apple M1 روی مادربرد نشان داده شده است.

این یک دستاورد بزرگ است، به ویژه به این دلیل که M1 اقدامات امنیتی زیادی دارد که از دسترسی دستی کاربران خارجی به داده ها جلوگیری می کند. ابتدا، کنترلر SSD – جزء که ورودی/خروجی داده ها را کنترل می کند – در خود M1 قرار می گیرد. این بدان معنی است که اگر SoC از کار بیفتد، امکان دسترسی به دستگاه با آن همراه می شود. این را با ویژگی ذخیره سازی داده های رمزگذاری شده تراشه امنیتی T2 ترکیب کنید و مشخص می شود که دسترسی به SSD اپل دیگر کار ساده ای نیست.

سپس خود برد منطق وجود دارد. همانطور که DriveSavers در بیانیه مطبوعاتی ذکر می کند: «هزاران ریز مؤلفه روی یک برد منطقی وجود دارد، و اپل تمام تلاش خود را کرده است تا آنچه را که برای دسترسی به داده های رمزگذاری شده لازم است پنهان کند. بدون این دانش، بازیابی اطلاعات از یک برد منطقی آسیب دیده غیرممکن است.

بنابراین، برای دسترسی به SSD M1، مهندسان داده باید SoC را از برد منطقی معیوب حذف کرده و دوباره آن را به یک برد کار متصل می‌کردند، در حالی که هر میکرو جزء لازم را برای برقراری ارتباط بین برد منطق و اجزای سیستم میخکوب می‌کردند. بدون شک آزمون و خطاهای زیادی انجام شد، اما این یک گام بزرگ برای بازیابی اطلاعات مک است.

مطلب پیشنهادی:  "بدون برنامه" برای آموزش GPT-5 در آینده نزدیک

در حالی که اقدامات احمقانه امنیت داده‌های اپل از نظر تئوری عالی به نظر می‌رسند، اما در صورت از دست دادن داده‌های مهم می‌توانند فاجعه‌بار باشند. به همین دلیل مهم است که از مک خود و سایر دستگاه های اپل نسخه پشتیبان تهیه کنید. استفاده از ویژگی‌هایی مانند Time Machine و حتی پشتیبان‌گیری خارجی، شما را از تلاش برای جایگزینی یک برد منطقی باز می‌دارد.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا