تکنولوژی

بازی ناسا برای ایستگاه فضایی بین المللی به عنوان گسترش اتحاد روسیه برنامه ریزی می کند – منابع

ناسا و کاخ سفید بی سر و صدا در حال تهیه پیش نویس طرح های احتمالی برای ایستگاه فضایی بین المللی از اواخر سال گذشته به دلیل تنش ها با مسکو بوده اند.

به گفته 9 نفر از افراد آشنا به این طرح، ناسا و کاخ سفید بی سر و صدا در حال تهیه پیش نویس طرح های احتمالی برای ایستگاه فضایی بین المللی از اواخر سال گذشته به دلیل تنش ها با مسکو بوده اند که ساخت آن قبل از حمله روسیه به اوکراین آغاز شده است.

برنامه ریزی بازی آژانس فضایی ایالات متحده نشان می دهد که چگونه ایالات متحده روابط خود را با روسیه، متحد کلیدی در پروژه ایستگاه فضایی بین المللی، که شامل نام های شرکتی مانند بوئینگ، اسپیس ایکس و نورتروپ گرومن نیز می شود، دستکاری می کند.

اتحاد دو دهه ای در خطر است که ناسا به عنوان یکی از معدود پیوندهای باقی مانده همکاری غیرنظامی بین دو ابرقدرت به دنبال حفظ آن است.

طبق برنامه‌هایی که توسط مقامات آمریکایی طراحی شده است، راه‌هایی برای خروج همه فضانوردان از ایستگاه در صورت خروج ناگهانی روسیه، حفظ آن بدون سخت‌افزار کلیدی ارائه‌شده توسط آژانس فضایی روسیه و رهایی بالقوه از آزمایشگاه در حال گردش سال‌ها زودتر از زمان برنامه‌ریزی شده است. به سه منبع که همه آنها خواستند نامشان فاش نشود.

اگرچه ناسا و مقامات کاخ سفید پیش از این وجود طرح‌های اضطراری را تایید کرده‌اند، اما برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها با روسیه، از بحث عمومی درباره آن‌ها اجتناب کرده‌اند. در عوض، مقامات ناسا بر روابط نزدیکی که با آژانس فضایی روسیه روسکوسموس دارند تاکید می کنند.

کتی لودرز، رئیس عملیات فضایی ناسا هفته گذشته در مصاحبه ای گفت: «ما بدیهی است که بسیار متعهد به ادامه این رابطه هستیم. “اما ما باید مطمئن شویم که برنامه هایی داریم. ما ناسا هستیم. ما همیشه موارد احتمالی داریم.”

مطلب پیشنهادی:  دوربین هرگز دروغ نگفت... تا زمانی که هوش مصنوعی به آن گفت

ISS بیش از دو دهه پیش طراحی شد تا از نظر فنی بین ناسا و Roscosmos وابسته باشد. ناسا ژیروسکوپ‌هایی را برای تعادل ایستگاه فضایی و آرایه‌های خورشیدی برای الکتریسیته فراهم می‌کند، و Roscosmos پیشرانه‌ای را کنترل می‌کند که آزمایشگاهی به اندازه یک زمین فوتبال را در مدار نگه می‌دارد.

یکی از منابع گفت که شرکت‌های فضایی متعددی در این برنامه‌ریزی شرکت داشتند و بوئینگ، یکی از پیمانکاران خصوصی کلیدی ایستگاه، تیمی از مهندسان را مأمور مطالعه راه‌های کارکرد ایستگاه فضایی بدون پیشرانه‌های روسیه کرد.

دو منبع گفتند، در هفته‌های اخیر، ناسا در حال کار بر روی تهیه پیش‌نویس درخواست رسمی از پیمانکاران برای راه‌هایی برای خارج کردن ایستگاه فضایی زودتر از زمان برنامه‌ریزی در صورت خروج روسیه از اتحاد بوده است. روسیه پیشران ایستگاه را از مسکو راه اندازی می کند و نقش کلیدی در هدایت ایستگاه به جو زمین در پایان عمر آن ایفا می کند.

هفته گذشته، خبرگزاری های روسی به نقل از یوری بوریسوف، رئیس فضایی تازه منصوب شده، گفتند که این کشور تاریخ مشخصی برای خروج از ایستگاه فضایی بین المللی ندارد، اما هرگونه خروج “بر اساس تعهدات ما” انجام خواهد شد. توافقنامه بین دولتی ایستگاه هر یک از شرکا را ملزم می کند که یک سال اخطار قصد خروج را بدهد.

روز پنجشنبه برای اظهارنظر در اختیار روسکوسموس قرار نگرفت.

ناسا به رویترز گفت که Roscosmos دو سال پیش از آژانس فضایی ایالات متحده پرسیده بود که آیا آژانس فضایی ایالات متحده می تواند یک فضاپیما برای کمک به این روند خارج شدن از مدار فراهم کند.

در غیر این صورت ناسا از بحث در مورد طرح های اضطراری خاصی که در حال بررسی است خودداری کرد، اما گفت که “به طور مستمر در حال بررسی فرصت های جدید در ایستگاه فضایی و برنامه ریزی برای انتقال یکپارچه به مقاصد تجاری در مدار پایین زمین است.”

مطلب پیشنهادی:  به‌روزرسانی پخش جریانی امتیاز IND vs ENG LIVE: چه زمانی، کجا بازی هیجان‌انگیز T20 را آنلاین تماشا کنیم

آژانس در حال تلاش برای شروع سریع توسعه ایستگاه های فضایی خصوصی است که می توانند پس از پایان برنامه ریزی شده در سال 2030 جانشین ایستگاه فضایی بین المللی شوند.

در نمایشی در ماه ژوئن، نورث روپ گرومن برای اولین بار از نسخه اصلاح شده فضاپیمای باری سیگنوس خود برای تغییر مدار ایستگاه فضایی در حین لنگر انداختن استفاده کرد و با موفقیت یک جایگزین بالقوه برای رانشگرهای روسیه را نشان داد.

سخنگوی نورتروپ گفت، تمام کپسول‌های Cygnus در آینده می‌توانند این فعال‌سازی‌های مجدد را در صورت درخواست ناسا انجام دهند. به گفته این منابع، این آزمایش بخشی از تلاش ناسا است که در سال 2018 آغاز شد، اما در بحبوحه افزایش تنش ها تسریع شد.

در همین حال، اسپیس ایکس، شرکت خصوصی سفینه فضایی که توسط ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا تأسیس شده است، نیز در حال بررسی گزینه های راه اندازی مجدد مشابه است. کپسول دراگون اسپیس ایکس محموله و فضانوردان را به ایستگاه فضایی و از آن می برد.

چهار مقام آمریکایی گفتند که برنامه ریزی اضطراری ناسا با کاخ سفید در اواخر سال 2021 با تیره شدن روابط ایالات متحده با روسیه آغاز شد.

این منابع گفتند همچنین پس از آن صورت گرفت که وزارت دفاع روسیه یک سلاح ضد ماهواره را در ماه نوامبر آزمایش کرد، یک ماهواره ناکارآمد را منهدم کرد و یک میدان زباله در نزدیکی ایستگاه فضایی بین‌المللی ایجاد کرد که فضانوردان را مجبور به پناه گرفتن کرد.

با این حال، مقامات ارشد هر دو آژانس فضایی اتحاد در فضا را تایید کردند.

رز گوتمولر، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، ملیت بیل کلینتون، گفت: «این برای علم آمریکا، برای فناوری آمریکایی، برای پیشرفت ایالات متحده در برنامه فضایی ما بسیار مفید بود و بنابراین به نفع امنیت ملی ایالات متحده است. مشاور امنیت در مسائل روسیه و اوراسیا روابط دیوان کیفری بین‌المللی با روسیه.

مطلب پیشنهادی:  اولین پرتاب خصوصی موشک های فضایی هند

گوتهمولر که نقشی کلیدی در ایجاد اتحاد ایستگاه فضایی آمریکا و روسیه در سال 1993 ایفا کرد، افزود: «حتی پس از این تهاجم وحشتناک و خشونت‌آمیز به اوکراین، ما توانستیم آن را تحمل کنیم زیرا به نفع روس‌ها برای ما نیز است».

این منابع با تاکید بر روابط مستحکم بین دو آژانس فضایی، گفتند که تیم کوچکی از مقامات ناسا در اوایل ژوئیه با همتایان روسی خود در مسکو دیدار کردند تا توافقی را که مدت ها به دنبال آن بود برای اشتراک گذاری پروازهای فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی نهایی کنند. ناسا یک سفر پشتیبان به ایستگاه را کلیدی می داند.

این توافقنامه که در 15 جولای اعلام شد، به فضانوردان روسی اجازه می‌دهد در ازای این که فضانوردان آمریکایی بتوانند بر روی کپسول‌های روسی سایوز سوار شوند، با فضاپیمای ساخت ایالات متحده پرواز کنند. اولین فضانورد روسی تحت این توافق، آنا کیکینا، قرار است در ماه سپتامبر در فضاپیمای Crew Dragon اسپیس ایکس از فلوریدا منفجر شود.

و ناسا در حال مذاکره با Roscosmos، همراه با سایر شرکای ایستگاه، از جمله ژاپن، کانادا و آژانس فضایی اروپا، برای تمدید تاریخ پایان رسمی فعلی اتحاد ISS تا 6 سال دیگر تا سال 2030 است.

در حالی که تنش های سیاسی عامل اصلی برنامه های احتمالی است، ناظران برنامه فضایی روسیه نیز به فشارهای مالی آژانس اشاره می کنند.

هفته گذشته، بوریسوف، رئیس Roscosmos به پیش‌بینی مهندسان روسی مبنی بر اینکه «بهمن» مشکلات فنی ممکن است به ایستگاه فضایی بین‌المللی پس از سال 2024 برخورد کند، اشاره کرد و گفت که هزینه نگهداری بخش روسی پس از آن تاریخ «بسیار زیاد» خواهد بود. وی افزود که از نظر اقتصادی برای روسیه امکان کاوش در ساخت ایستگاه فضایی خود را دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا