کامپیوتر

با افزایش تنش ها در تایوان در آستانه سفر مورد انتظار نانسی پلوسی، سهام تراشه ساز در سطح جهان سقوط کرد.

در حالی که انتظار می رود نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تایوان که چین آن را قلمرو خود می داند، به تشدید تنش ها بین واشنگتن و پکن دامن زد، سهام نیمه هادی ها در سطح جهان روز سه شنبه کاهش یافت.

چین سفر پلوسی را که دومین ردیف پس از ریاست جمهوری ایالات متحده و منتقد قدیمی چین است، به عنوان سیگنالی دلگرم کننده به اردوگاه استقلال طلب تایوان می داند و بارها نسبت به آن هشدار داده است.

تایوان میزبان بزرگترین تولید کننده قرارداد نیمه هادی در جهان، شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) است. سهام این شرکت 2.4 درصد کاهش یافت، در حالی که شرکت همتای United Microelectronics Corp (UMC) 3 درصد سقوط کرد.

سهام تایوانی 1.6 درصد سقوط کرد که بیشترین درصد کاهش در سه هفته گذشته است، در حالی که سهام در چین بیشترین افت خود را در بیش از دو ماه گذشته ثبت کرد زیرا تنش های فزاینده بازارهای مالی آسیا را متلاطم کرد.

مایکل هیوسون، تحلیلگر ارشد بازار در CMC Markets UK، گفت: چشم انداز تجارت در آسیا احتمالاً بر نیمه هادی ها تأثیر می گذارد، با توجه به اینکه چقدر از تولید جهانی از تایوان می آید.

سهام جهانی نیمه هادی ها گرما را احساس کرده اند. Infineon آلمان 2.3 درصد سقوط کرد در حالی که شرکت های هلندی ASML، ASMI و BESI بین 3 تا 4 درصد سقوط کردند. سهام شرکت‌های تراشه‌ساز آمریکایی انویدیا، اینتل، کوالکام و میکرون هرکدام بیش از 1 درصد در معاملات پیش از زنگ فروش کاهش یافتند.

آندریا سیچیونه، رئیس استراتژی TS Lombard در لندن گفت: “این واکنش بازار پس از عملکرد قوی بازارهای سهام در ماه جولای انتظار می رود.”

مطلب پیشنهادی:  ایلان ماسک اشاره کرده است که ممکن است پلتفرم رسانه اجتماعی خود را راه اندازی کند

بعید است که تأثیر بلندمدت قابل توجه باشد مگر اینکه وضعیت تشدید شود، که در حال حاضر انتظار من نیست.»

یک منبع به رویترز گفت، سه منبع گفتند که پلوسی قرار بود روز سه‌شنبه از جزیره بازدید کند، زیرا چندین هواپیمای جنگی چینی در نزدیکی خط میانی تقسیم‌کننده تنگه تایوان پرواز کردند.

© تامسون رویترز 2022


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا