تکنولوژی

برخورد سیارک – اگر یک سنگ فضایی کشنده سیاره به زمین برخورد کند چه؟

هر بار که سیارک ها به زمین برخورد کرده اند، تأثیری بر زندگی داشته اند و بنابراین این سنگ های فضایی بارها مسیر تاریخ را تغییر داده اند. اگرچه سیارک‌ها تقریباً هر روز به زمین نزدیک می‌شوند، هیچ کدام به اندازه‌ای بزرگ نیستند که به طور بالقوه حیات روی زمین را تهدید کنند. اما اگر یک سیارک بالقوه پایان حیات واقعاً به زمین برخورد کند، چه؟

فیلم های آخرالزمانی مانند Armageddon یا Deep Impact امکان نابودی کامل حیات روی زمین را بررسی می کنند. آن «چه می‌شد» نابودی جهان همیشه ذهن گیک‌های علمی تخیلی را مجذوب خود کرده است. اما تأثیر زندگی واقعی، مانند آنچه که انقراض دایناسورها را نشان داد، بسیار متفاوت از آنچه در فیلم ها دیده می شود، خواهد بود.

پس از برخورد سیارک چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به محض برخورد سیارک، گرد و غبار و دود جو را کدر می کند. تاثیرات بر روی زمین بسیار فاجعه بارتر از برخورد سیارک به اقیانوس ها خواهد بود. ضربه زدن به زمین به دلیل افزایش انرژی جنبشی باعث زمین لرزه، سونامی، طوفان و سایر بلایای طبیعی می شود. مطالعات نشان می دهد. اگر این سیارک به اقیانوس ها برخورد کند، میزان بخار آب موجود در جو سر به فلک می کشد.

هفت اثر با برخورد سیارک‌ها مرتبط است – گرما، امواج ضربه‌ای فشار، زباله‌های پرنده، سونامی، شوک‌های باد، لرزش‌های لرزه‌ای و دهانه‌ها که همگی به انقراض حیات در این سیاره کمک می‌کنند.

مطلب پیشنهادی:  "عصر جدید": ناسا در آزمایش کلیدی دفاع سیاره ای به سیارک برخورد کرد

از دست دادن زندگی

بر اساس مطالعه ای به رهبری کلمنس رامپ از دانشگاه ساوتهمپتون، که در Geophysical Research Letters منتشر شده است، شوک های باد و امواج ضربه ای ناشی از این برخورد در ابتدا بیشترین تلفات را داشته است. گرمای ایجاد شده در اثر ضربه تا 30 درصد تلفات ایجاد می کند. سونامی فاجعه بعدی خواهد بود که حداقل 20 درصد از زندگی را می گیرد.

عواقب

هنگامی که سیارک دایناسور کش نزدیک به 65 میلیون سال پیش در شبه جزیره یوکاتان مکزیک به زمین برخورد کرد، تقریباً نیمی از گونه های گیاهی و همچنین هر پستاندار بزرگتر از موش را از بین برد. زمین هم اکنون همین رنج را خواهد دید. گرد و غبار و دود که آسمان را پوشانده است، برای ماه‌ها جلوی نور خورشید را می‌گیرد و آب و هوا تغییر می‌کند و به احتمال زنده ماندن هر موجود بزرگی پایان می‌دهد. اما در حالی که ممکن است همه چیز گم شده به نظر برسد، اینطور نخواهد بود.

همانطور که جف گلدبلوم بازیگر هالیوودی در پارک ژوراسیک به شیوایی گفت: “زندگی راهی پیدا می کند.” درست مانند سرخس هایی که تنها سال ها پس از برخورد سیارک در 65 میلیون سال پیش رشد کردند و پستانداران کوچکی که تنها 100000 سال بعد تکثیر شدند، زندگی در نهایت به زمین بازخواهد گشت، اما احتمالاً به شکلی متفاوت، همانطور که مثال دایناسور روشن می کند.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا