تکنولوژی

بریتانیا برنامه TikTok را بر روی تلفن های دولتی به دلیل نگرانی های امنیتی ممنوع کرد

بریتانیا به‌دلیل نگرانی‌های امنیتی، TikTok را از تلفن‌های دولتی ممنوع کرده است، آخرین محدودیتی که برای اپلیکیشن رسانه‌های اجتماعی متعلق به چین در پی اقدامات مشابه ایالات متحده و اتحادیه اروپا ایجاد شده است.

اولیور داودن، وزیر کابینه روز پنجشنبه گفت، این تصمیم پس از بررسی به این نتیجه رسید که «ممکن است خطری برای دسترسی و استفاده از داده‌های حساس دولتی توسط پلتفرم‌های خاص وجود داشته باشد». داودن به مجلس عوام گفت که این ممنوعیت یک “اقدام احتیاطی” است.

این اقدام نشانه دیگری از نگرانی کشورهای غربی در مورد خطر احتمالی امنیت ملی ناشی از TikTok و مادر چینی آن، ByteDance Ltd است. کنگره ایالات متحده سال گذشته این برنامه را به دستگاه های دولتی محدود کرد و به مقامات کمیسیون اروپا گفته شد که تا 15 مارس آن را حذف کنند.

بلومبرگ روز پنجشنبه گزارش داد، ایالات متحده به مالکان چینی Bytedance گفته است که سهام خود را در شرکت مادر بفروشند در غیر این صورت خطر تحریم گسترده تری در کشور وجود دارد.

همین چند هفته پیش، میشل دونلان، وزیر علوم، نوآوری و فناوری بریتانیا به پولیتیکو گفت که بریتانیا از متحدان خود در ممنوعیت TikTok پیروی نخواهد کرد و افزود که استفاده از آن یک “انتخاب شخصی” است.

یکی از سخنگویان TikTok گفت که این شرکت از این تصمیم ناامید شده است و به توصیف دولت از این ممنوعیت به عنوان «احتیاط‌آمیز» اشاره کرد و شواهد ملموس آن را برانگیخت.

سخنگو گفت: «ما معتقدیم این ممنوعیت‌ها بر اساس تصورات غلط بنیادی است و توسط ژئوپلیتیک گسترده‌تر هدایت می‌شود که TikTok و میلیون‌ها کاربر بریتانیایی ما هیچ نقشی در آن ندارند.» ما همچنان متعهد به همکاری با دولت برای رفع هرگونه نگرانی هستیم، اما باید بر اساس حقایق قضاوت کنیم و با رقبایمان برابر رفتار کنیم.»

مطلب پیشنهادی:  این ویژگی گوگل کروم می تواند از شما در برابر بدافزارها و حملات فیشینگ محافظت کند

“بهداشت سایبری”

داودن گفت که به عنوان بخشی از این محدودیت، دستگاه‌های دولتی اکنون فقط می‌توانند به برنامه‌های شخص ثالث در لیست از پیش تأیید شده دسترسی داشته باشند.

وتوی TikTok، که داودن آن را «بهداشت سایبری خوب» توصیف کرد، به دستگاه‌های شخصی مقامات دولتی، وزرا و مردم گسترش نخواهد یافت. داودن گفت: تنها استفاده محدودی از TikTok در دولت وجود دارد.

برخی از وزرا و ادارات دولتی – از جمله وزیر انرژی گرانت شاپس و وزارت دفاع – به طور مرتب از TikTok برای برقراری ارتباط با مردم استفاده می کنند. یکی از نزدیکان او گفت که Shapps هرگز از این برنامه در یک دستگاه دولتی استفاده نکرده است. جرمی هانت، وزیر خزانه داری آمریکا، روز پنجشنبه به پادکست آژانس خبری نیوز گفت که آن را از تلفن خود حذف کرده است.

داودن گفت: «محدود کردن استفاده از TikTok در دستگاه‌های دولتی یک اقدام معقول و متناسب با توصیه‌های کارشناسان امنیت سایبری ما است. استفاده از سایر برنامه های داده کاوی تحت کنترل خواهد بود.

دفتر کابینه گفت، استثنائات استفاده از TikTok در دستگاه‌های دولتی توسط تیم‌های امنیتی به صورت موردی برای افسرانی که در نقش‌های مجری قانون مرتبط یا در نقش‌هایی که در بررسی آسیب‌های آنلاین فعالیت می‌کنند، اعطا می‌شود.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا