کامپیوتر

بنیانگذار TSMC می گوید قصد دارد تراشه های 3 نانومتری پیشرفته را در کارخانه جدید ایالات متحده تولید کند

موریس چانگ، بنیانگذار این شرکت، روز دوشنبه گفت، سازنده تراشه تایوانی TSMC قصد دارد تراشه هایی با فناوری پیشرفته 3 نانومتری در کارخانه جدید خود در ایالت آریزونا آمریکا تولید کند، اما برنامه ها هنوز به طور کامل نهایی نشده اند. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSMC)، تامین کننده اصلی اپل و بزرگترین سازنده تراشه های قراردادی جهان، در حال ساخت یک کارخانه 12 میلیارد دلاری (تقریبا 98200 کرور) در آریزونا است.

سال گذشته، رویترز در مورد برنامه‌های TSMC برای ساخت کارخانه‌های تولید تراشه بیشتر در آریزونا گزارش داد، از جمله بحث در مورد اینکه آیا کارخانه بعدی آن باید پیشرفته‌تر باشد، قادر به تولید تراشه‌هایی با فناوری 3 نانومتری در مقابل تراشه‌های کندتر، تراشه‌های 5 نانومتری کمتر کارآمد باشد. زمانی که تاسیسات وارد مرحله تولید شود، از بین می رود.

چانگ پس از بازگشت از اجلاس APEC در تایلند با خبرنگاران در تایپه گفت که کارخانه 3 نانومتری در همان مکان در آریزونا قرار خواهد گرفت که کارخانه 5 نانومتری قرار دارد.

چانگ که از TSMC بازنشسته شده است، اما همچنان در شرکت و صنعت تراشه‌های گسترده‌تر تاثیرگذار است، گفت: «سه نانومتر، TSMC در حال حاضر برنامه‌ای دارد، اما به‌طور کامل نهایی نشده است».

«تقریباً نهایی شده است – در همان سایت در آریزونا، فاز دو. پنج نانومتر فاز یک و 3 نانومتر فاز دو است.

TSMC، با ارزش ترین شرکت بورسی آسیا، از اظهار نظر خودداری کرد.

این شرکت در 6 دسامبر مراسمی را در آریزونا برگزار می کند.

چانگ گفت که همراه با مشتریان و تامین کنندگان TSMC و وزیر بازرگانی ایالات متحده جینا ریموندو شرکت خواهد کرد. وی افزود که از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز دعوت شده بود، اما نمی دانست که آیا او برود یا نه.

مطلب پیشنهادی:  هوش مصنوعی برای تولید تصویر اکنون برای هر کسی که می‌تواند با آن بازی کند رایگان است

ماه گذشته، TSMC گزارش داد) جهش سود سالانه 80 درصدی برای دوره جولای تا سپتامبر 2022، قوی ترین رشد در دو سال اخیر. با این حال، TSMC همچنین هزینه های سرمایه ای را حداقل 10 درصد در سال جاری کاهش داد. TSMC، با ارزش ترین شرکت بورسی آسیا، گفت که در برنامه ریزی سرمایه گذاری خود برای سال 2023 محافظه کارانه تر عمل می کند، اما همچنان انتظار یک “سال رشد” را دارد.

© تامسون رویترز 2022


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا