تکنولوژی

به گفته سازمان ملل، نیمی از پست‌های مرتبط با هولوکاست در تلگرام حقایق را انکار یا تحریف می‌کنند، ۱۹ درصد در توییتر.

حدود نیمی از محتوای عمومی مرتبط با هولوکاست در سرویس پیام رسان تلگرام حقایق قتل شش میلیون یهودی اروپایی در جریان هولوکاست را رد یا تحریف می کند.

طبق یک مطالعه جدید توسط آژانس فرهنگی سازمان ملل، حدود نیمی از محتوای عمومی مرتبط با هولوکاست در سرویس پیام‌رسان تلگرام، حقایق قتل شش میلیون یهودی اروپایی در جریان هولوکاست را رد یا تحریف می‌کنند.

گزارش یونسکو نشان می‌دهد که ۸۰ درصد پیام‌های عمومی آلمانی‌زبان درباره نسل‌کشی نازی‌ها در طول جنگ جهانی دوم حقایق را تکذیب یا تحریف کرده‌اند و همین امر در مورد ۵۰ درصد از نشریات انگلیسی و فرانسوی زبان درباره هولوکاست صادق است.

این مطالعه 4000 پست مرتبط با هولوکاست را در پنج پلتفرم رسانه اجتماعی پیشرو مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و انکار یا تحریف را در 19٪ از محتوای توییتر، 17٪ در TikTok، 8٪ در فیس بوک و 3٪ در اینستاگرام یافت.

این گزارش، ارائه نادرست را به عنوان پست‌هایی تعریف می‌کند که نسل‌کشی را جشن می‌گیرند، قربانیان آن را بدنام می‌کنند یا مقصر می‌دانند، آن را با رویدادهای دیگری مانند سیاست اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها برابر می‌دانند، یا حقایق مربوط به عاملان نازی و همدستان آنها را حذف می‌کنند.

یکی از سخنگویان تلگرام در پاسخ به سوالی درباره این گزارش گفت: «تلگرام یک پلتفرم آزادی بیان است که در آن مردم می توانند نظرات خود را به صورت مسالمت آمیز بیان کنند، از جمله آنهایی که ما با آنها مخالفیم».

این سخنگو گفت پست هایی که خشونت یا عاملان آن را تمجید یا ترویج می کنند، از طریق نظارت یا گزارش های کاربران ممنوع و حذف می شوند.

مطلب پیشنهادی:  تبلیغات Blue Chip به وب سایت های خبری غیر قابل اعتماد تولید شده توسط هوش مصنوعی کمک می کند

به گزارش وب سایت فناوری Backlinko، تلگرام مستقر در دبی که در سال 2013 راه اندازی شد، در 155 کشور فعال است. دیگر شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی که در این گزارش ذکر شده‌اند به درخواست‌ها برای اظهارنظر پاسخ ندادند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفت: «ما هرگز نباید فراموش کنیم که سخنان نفرت‌انگیز به راحتی می‌تواند به جنایت نفرت تبدیل شود. چگونه نادانی یا بی تفاوتی می تواند منجر به عدم تحمل شود. یا سکوت در برابر تعصب چقدر همدستی است.»

گوترش گفت: «امروز نمی‌توان شکاف‌ها را نادیده گرفت.

او گفت که یافته‌ها نشان می‌دهد که بین انکار هولوکاست و سایر خشونت‌های آنلاین ریشه در نژادپرستی، زن‌ستیزی و بیگانه‌هراسی وجود دارد.

متا پلتفرم مارک زاکربرگ مالک فیس بوک، واتس اپ و اینستاگرام است، در حالی که TikTok متعلق به ByteDance چین است. توییتر با احتمال تصاحب ایلان ماسک، ثروتمندترین مرد جهان مواجه است.

یونسکو دریافت که حتی در پلتفرم‌های تعدیل‌شده، منکران و تحریف‌کنندگان با استفاده از الگوهای رفتاری طنزآمیز و مسخره‌آمیز برای عادی‌سازی ایده‌های یهودستیزی از سانسور دوری می‌کنند.

او توصیه کرد که دولت‌ها برای توسعه سواد رسانه‌ای عمومی سرمایه‌گذاری کنند و پلتفرم‌ها علیه چنین محتوایی اقدام کنند و به اطلاعات تأیید شده هدایت شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا