تکنولوژی

بی سابقه! سازمان دیده بان اروپایی می گوید که گوگل باید تجارت تبلیغات دیجیتال را شکست دهد

تنظیم‌کننده‌های ضدانحصار اتحادیه اروپا در حکمی بی‌سابقه، تجارت پردرآمد تبلیغات دیجیتال گوگل را هدف قرار دادند و روز چهارشنبه گفتند که غول فناوری باید بخشی از تجارت تبلیغاتی خود را بفروشد تا نگرانی‌های رقابتی را برطرف کند.

کمیسیون اروپا، نهاد اجرایی و عالی ضد انحصار اتحادیه، گفت که نظر اولیه‌اش پس از تحقیقات این است که «تنها انتشار اجباری برخی از خدماتش توسط گوگل» نگرانی‌ها را برآورده می‌کند.

اتحادیه 27 کشور اتحادیه اروپا سرکوب جهانی شرکت های بزرگ فناوری – از جمله قوانین پیشگامانه در مورد هوش مصنوعی – را رهبری کرده است، اما قبلاً به اعمال جریمه هایی از جمله سه جریمه ضد انحصار برای گوگل به ارزش میلیاردها یورو (10000 دلار) متکی بوده است.

این اولین باری است که اتحادیه به یک غول فناوری می‌گوید باید بخش‌های کلیدی کسب‌وکار خود را به دلیل نقض قوانین ضدتراست سخت اتحادیه اروپا تقسیم کند، اگرچه جزئیاتی از ظاهر آن منتشر نشده است.

گوگل اکنون می تواند با ارائه پرونده خود قبل از صدور تصمیم نهایی کمیسیون از خود دفاع کند. این شرکت گفت که با این یافته مخالف است و “بر این اساس پاسخ خواهد داد”، با توجه به تحقیقات اتحادیه اروپا بر بخش محدودی از تجارت تبلیغاتی آن.

دان تیلور، معاون تبلیغات جهانی گوگل، گفت: «ابزارهای فناوری تبلیغات ما به وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها کمک می‌کند تا از محتوای خود درآمد کسب کنند و به کسب‌وکارها در هر اندازه‌ای کمک می‌کند تا به طور مؤثر به مشتریان جدید دسترسی پیدا کنند. Google همچنان متعهد به ایجاد ارزش برای شرکای ناشر و تبلیغ‌کننده ما در این بخش بسیار رقابتی است.»

مطلب پیشنهادی:  تصویر روز نجوم ناسا 18 ژوئن 2023: ابرهای مرموز بر فراز زحل

تصمیم این کمیسیون ناشی از تحقیقات رسمی است که در ژوئن 2021 شروع کرد و در مورد اینکه آیا گوگل قوانین رقابت بلوک را با حمایت از خدمات فناوری تبلیغات نمایش آنلاین خود به قیمت ناشران، تبلیغ‌کنندگان و فناوری‌های خدمات تبلیغاتی رقیب نقض کرده است.

مارگرت وستاگر، نایب رئیس کمیسیون اروپا می گوید گوگل بر هر دو طرف بازار فروش تبلیغات تسلط دارد. این کمیسیون گفت که گوگل با حمایت از مبادلات تبلیغاتی خود از این موقعیت سوء استفاده کرد و توانایی خود را برای دریافت هزینه های بالا برای خدمات خود افزایش داد.

گوگل نشان دهنده منافع خریداران و فروشندگان است. و در همان زمان، گوگل قوانینی را برای نحوه برآورده شدن عرضه و تقاضا تعیین می کند.» او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت.

یوتیوب یکی از کانون‌های تحقیقات کمیسیون بود که به بررسی این موضوع پرداخت که آیا گوگل از موقعیت غالب سایت اشتراک‌گذاری ویدیو برای بهره‌مندی از خدمات خرید تبلیغات خود با اعمال محدودیت‌هایی بر رقبا استفاده می‌کند یا خیر.

تجارت فناوری تبلیغات گوگل نیز توسط ناظر ضد انحصار بریتانیا تحت بررسی است و با شکایت ایالات متحده مواجه است.

بروکسل قبلاً گوگل را با جریمه هایی به ارزش بیش از 8 میلیارد یورو (اکنون 8.6 میلیارد دلار) در سه پرونده جداگانه ضد انحصار مربوط به سیستم عامل تلفن همراه اندروید و خدمات تبلیغاتی خرید و جستجو محکوم کرده است.

این شرکت در حال تجدیدنظرخواهی از هر سه مجازات است. سال گذشته، دادگاه اتحادیه اروپا جریمه اندروید را اندکی به 4.125 میلیون یورو کاهش داد. رگولاتورهای اتحادیه اروپا این اختیار را دارند که تا 10 درصد از درآمد سالانه یک شرکت را جریمه کنند.

مطلب پیشنهادی:  کاست در کالیفرنیا: اپل با سلسله مراتب هند باستانی روبرو می شود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا