تکنولوژی

تاریخی! تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا قدیمی ترین کهکشان GLASS-z13 را کشف کرد.

در لحظه ای تاریخی، تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا کهکشانی به نام GLASS-z13 را کشف کرد که 13.5 میلیارد سال پیش وجود داشت. قدیمی ترین و دورترین کهکشان است.

فضا پر است از اجرام ناشناس و کشف نشده، کهکشان ها و غیره. و اکنون تلسکوپ فضایی جیمز وب با کشف کهکشانی که 13.5 میلیارد سال پیش وجود داشته است، تاریخ ساز شده است. این کهکشان با نام GLASS-z13 شناخته می شود و قدیمی ترین کهکشانی در جهان است که توسط انسان دیده شده است. یک گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از دانشمندی که این داده ها را تجزیه و تحلیل کرد، می گوید: “فقط یک هفته پس از نمایش اولین تصاویر آن به جهان، تلسکوپ فضایی جیمز وب احتمالا کهکشانی را کشف کرده است که 13.5 میلیارد سال پیش وجود داشته است.”

روهان نایدو از مرکز اخترفیزیک هاروارد به خبرگزاری فرانسه گفت که قدمت کهکشان GLASS-z13 تنها به 300 میلیون سال پس از انفجار بزرگ باز می گردد، یعنی حدود 100 میلیون سال زودتر از هر چیزی که قبلاً شناسایی شده بود. او گفت: “ما به طور بالقوه به دورترین نور ستاره ای که کسی تا به حال دیده است نگاه می کنیم.”

دکتر James O’Donoghue، دانشمند سیاره‌شناسی، ارتباط علمی و سرگرمی که قبلاً با ناسا و اکنون آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن کار می‌کرد، درباره کهکشان توییت کرد. “JWST به طور بالقوه با رصد کهکشانی که زمانی که کیهان تنها 300 میلیون سال سن داشت، رکورد می شکند! نور از GLASS-z13 13.4 میلیارد سال طول کشید تا به ما برخورد کند، اما فاصله بین ما به دلیل انبساط جهان اکنون 33 میلیارد سال نوری است!» این توییت توسط دانشمند ارشد ناسا، توماس زوربوخن بازنشر شد.

مطلب پیشنهادی:  نخست وزیر مودی، بیل گیتس در مورد انقلاب دیجیتال هند بحث کردند. نحوه پیشروی هند دیجیتالی را به اشتراک می گذارد

می توان دانست که هر چه اجسام دورتر از ما باشند، نور آنها بیشتر به ما می رسد و از زمین دورتر می شوند.

سن دقیق GLASS-z13 هنوز مشخص نیست، زیرا ممکن است در هر زمانی در طول 300 میلیون سال اول شکل گرفته باشد. با این حال، گفته می شود کهکشان در ابتدایی ترین دوران جهان وجود داشته است. خبرگزاری فرانسه گفت: «GLASS-z13 در داده‌های به اصطلاح انتشار اولیه از دوربین اصلی مادون قرمز رصدخانه مداری به نام NIRcam مشاهده شد – اما این کشف در اولین مجموعه تصاویر منتشر شده توسط ناسا در هفته گذشته فاش نشد.

این گزارش می افزاید: «وقتی کهکشان از طیف مادون قرمز به طیف مرئی ترجمه می شود، به عنوان یک لکه قرمز با مرکز سفید ظاهر می شود، به عنوان بخشی از تصویر وسیع تری از کیهان دور به نام «میدان عمیق».

نایدو و همکارانش – تیمی متشکل از 25 ستاره شناس از سراسر جهان – یافته های خود را در یک مجله علمی ارائه کرده اند. تا کنون، این تحقیق بر روی یک سرور پیش از انتشار منتشر شده است، بنابراین با این احتیاط همراه است که هنوز توسط همتایان مورد بررسی قرار نگرفته است – اما در حال حاضر باعث ایجاد غوغا در جامعه نجوم جهانی شده است.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، نایدو گفت: «ما تمام داده‌های اولیه را برای کهکشان‌هایی با این امضای بسیار چشمگیر جست‌وجو کردیم و این دو منظومه بودند که چشمگیرترین امضا را داشتند». یکی از آنها GLASS-z13 و دیگری، نه چندان قدیمی، GLASS-z11 است.

مطلب پیشنهادی:  صاحب گلکسی واچ سامسونگ؟ سه برنامه هیجان انگیز به ابزار شما می آیند. فقط آنها را بررسی کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا