کامپیوتر

تایوان از سرمایه‌گذاری شرکت‌های تراشه در اتحادیه اروپا خوشحال است و در میان کمبود تراشه جهانی به دنبال روابط عمیق‌تر است.

یک مقام ارشد تایوانی به رویترز گفت که تایوان از دیدن سرمایه گذاری شرکت های تراشه خود در اتحادیه اروپا “خوشحال” خواهد بود، اما روابط عمیق تر با این اتحادیه، مشابه رابطه تایپه با واشنگتن، می تواند به هموار کردن راه برای آن کمک کند.

اتحادیه اروپا با تایوان، یک تولید کننده عمده نیمه هادی، به عنوان یکی از شرکای “همفکر” که مایل است بر اساس قانون تراشه های اروپایی که در فوریه رونمایی شد، در تلاش برای مقابله با کمبود دائمی تراشه های جهانی، با آنها همکاری کند.

در حالی که ماه گذشته تایوان و اتحادیه اروپا مذاکرات تجاری در سطح بالایی را برگزار کردند، کمتر از یک هفته پس از آن نشست، شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) پس از اینکه یک سال پیش اشاره کرد که در اوایل این نشست بود، اعلام کرد که هیچ برنامه مشخصی برای کارخانه ها در اروپا ندارد. مراحل بررسی گسترش احتمالی در آلمان.

چن چن چی، معاون وزیر اقتصاد تایوان، که کارنامه‌اش روابط اقتصادی با اروپا را پوشش می‌دهد، اواخر روز دوشنبه گفت که در حالی که نمی‌تواند به‌جای شرکت‌های تولید تراشه صحبت کند، خاطرنشان کرد که آنها نگفته‌اند که به اروپا می‌روند.

اما موضع دولت این است که ما خوشحالیم که می بینیم شرکت های ما ردپای جهانی دارند، از جمله ایالات متحده و اروپا که شرکای همفکر ما هستند. در سطح سیاسی، البته، ما بسیار خوشحالیم که شاهد گسترش آنها در سطح جهانی هستیم و من دوست دارم این اتفاق بیفتد.”

تایپه در مواجهه با فشارهای سیاسی و نظامی مداوم چین با هدف وادار کردن تایوان به پذیرش ادعای حاکمیت چین، حتی در غیاب روابط دیپلماتیک رسمی، مایل به تقویت روابط با سایر دموکراسی ها بوده است.

مطلب پیشنهادی:  مایکروسافت سرفیس پرو 7 پلاس هنوز فقط 700 دلار در فروش روز کارگر Best Buy است

در مقابل جاه‌طلبی‌های اتحادیه اروپا، شرکت تایوان GlobalWafers Co Ltd در ماه فوریه در پیشنهاد خرید 4.35 میلیارد یورویی (تقریباً 34709 کرور روپیه) توسط سازنده تراشه‌های آلمانی Siltronic شکست خورد.

چن گفت که از این که وزارتخانه که باید سرمایه‌گذاری‌های کلان را تأیید کند، تا کنون در سال جاری درخواست‌های جدیدی را برای پروژه‌های تراشه‌ای در اتحادیه اروپا دریافت کرده است، آگاه نیست.

وی افزود، تایوان می خواهد روابط تجاری، فناوری و اقتصادی نزدیک و نهادینه ای با اتحادیه اروپا داشته باشد مانند آنچه با ایالات متحده دارند، جایی که TSMC در حال ساخت یک کارخانه 12 میلیارد دلاری (تقریباً 95517 کرور) و GlobalWafers 5 میلیارد دلاری است. کارخانه (تقریباً 39805 کرور).

“تعاملات ما با ایالات متحده بسیار بیشتر است، ارتباطات نزدیک تر است. ما همچنین امیدواریم که همین رابطه نزدیک را با اتحادیه اروپا توسعه دهیم.»

اگر چنین باشد، برای شرکت های ما بسیار مفید خواهد بود که توجه و دانش اروپا را داشته باشند.

تایوان همچنین برای یک توافق سرمایه گذاری دوجانبه با اتحادیه اروپا فشار می آورد، اگرچه هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

چن گفت که در حالی که این یک هدف سیاسی باقی می ماند، آنها معاملاتی را که در حال حاضر “دست یافتنی تر” هستند، رد نمی کنند.

ما حتی امیدواریم که توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا داشته باشیم که بهترین خواهد بود. اتحادیه اروپا موافقت نامه های تجارت آزاد زیادی با سایر کشورها دارد و اگر اتحادیه اروپا مایل باشد، ما نیز خواهیم داشت.”

© تامسون رویترز 2022


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا