کامپیوتر

تایوان بر عرضه جهانی تراشه های کامپیوتری تسلط دارد – جای تعجب نیست که ایالات متحده نگران است

یکی از جنبه های سفر نانسی پلوسی به تایوان که تا حد زیادی نادیده گرفته شده است، ملاقات او با مارک لوی، رئیس شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) است. سفر پلوسی همزمان بود با تلاش های ایالات متحده برای متقاعد کردن TSMC – بزرگترین سازنده تراشه جهان که ایالات متحده شدیداً به آن وابسته است – برای ایجاد یک پایگاه تولیدی در ایالات متحده و توقف ساخت تراشه های پیشرفته برای شرکت های چینی.

حمایت ایالات متحده از تایوان از لحاظ تاریخی مبتنی بر مخالفت واشنگتن با حاکمیت کمونیستی در پکن و مخالفت تایوان با تسلط چین است. اما در سال‌های اخیر، خودمختاری تایوان به دلیل تسلط این جزیره بر بازار تولید نیمه‌رسانا، به یک علاقه ژئوپلیتیکی حیاتی برای ایالات متحده تبدیل شده است.

نیمه هادی ها – همچنین به عنوان تراشه های کامپیوتری یا به سادگی تراشه شناخته می شوند – بخشی جدایی ناپذیر از تمام دستگاه های شبکه هستند که در زندگی ما تعبیه شده اند. آنها همچنین کاربردهای نظامی پیشرفته ای دارند.

یک اینترنت 5G بسیار سریع و متحول کننده ظهور کرده است که دنیایی از دستگاه های متصل از همه نوع (“اینترنت اشیا”) و نسل جدیدی از سلاح های شبکه را قادر می سازد. با در نظر گرفتن این موضوع، مقامات ایالات متحده در طول دولت ترامپ متوجه شدند که شرکت های طراحی نیمه هادی ایالات متحده مانند اینتل برای تولید محصولات خود به شدت به زنجیره های تامین مستقر در آسیا وابسته هستند.

به طور خاص، موقعیت تایوان در دنیای تولید نیمه هادی ها کمی شبیه وضعیت عربستان سعودی در اوپک است. TSMC 53 درصد از سهم بازار جهانی ریخته گری را در اختیار دارد (کارخانه هایی که برای تولید تراشه های طراحی شده در کشورهای دیگر قرارداد بسته اند). دیگر تولیدکنندگان مستقر در تایوان ادعا می کنند 10 درصد دیگر از بازار را در اختیار دارند.

مطلب پیشنهادی:  معامله روی مانیتور گیمینگ 49 اینچی QLED سامسونگ Odyssey دیوانه کننده است

در نتیجه، گزارش بررسی زنجیره تامین ۱۰۰ روزه دولت بایدن گفت: «ایالات متحده برای تولید تراشه‌های شاخص خود به شدت به یک شرکت واحد – TSMC – وابسته است.» این واقعیت که فقط TSMC و سامسونگ (کره جنوبی) هستند. می تواند پیشرفته ترین نیمه هادی ها (معروف به پنج نانومتر) را تولید کند، توانایی تامین فعلی و آینده را به خطر می اندازد. [US] امنیت ملی و نیازهای زیرساختی حیاتی.

این بدان معنی است که هدف بلندمدت چین برای اتحاد با تایوان اکنون بیشتر برای منافع ایالات متحده تهدید می شود. در بیانیه شانگهای در سال 1971 و قانون روابط تایوان در سال 1979، ایالات متحده به رسمیت شناخت که مردم در سرزمین اصلی چین و تایوان معتقد بودند که “چین واحد” وجود دارد و هر دو به آن تعلق دارند. اما برای ایالات متحده، غیرقابل تصور است که TSMC روزی در قلمرو تحت کنترل پکن قرار گیرد.

“جنگ فناوری” به همین دلیل، ایالات متحده در تلاش است تا TSMC را به ایالات متحده جذب کند تا ظرفیت تولید تراشه داخلی خود را افزایش دهد. در سال 2021، با حمایت دولت بایدن، این شرکت یک سایت در آریزونا برای ساخت یک کارخانه ریخته گری در ایالات متحده خریداری کرد. این کار قرار است در سال 2024 تکمیل شود.

کنگره ایالات متحده به تازگی قانون چیپس و علم را تصویب کرد که 52 میلیارد دلار (تقریباً 4,11,746 کرور) یارانه برای حمایت از تولید نیمه هادی در ایالات متحده ارائه می دهد. اما این شرکت‌ها تنها در صورتی از بودجه Chip Act برخوردار خواهند شد که موافقت کنند نیمه‌هادی‌های پیشرفته برای شرکت‌های چینی تولید نکنند.

مطلب پیشنهادی:  آیا اپل فقط به صورت رمزآلود اشاره کرد که یک مک صفحه لمسی در راه است؟

این بدان معناست که TSMC و دیگران ممکن است مجبور شوند بین انجام تجارت در چین و ایالات متحده یکی را انتخاب کنند، زیرا هزینه های تولید ایالات متحده بدون یارانه های دولتی بسیار بالا در نظر گرفته می شود.

همه اینها بخشی از یک “جنگ فناوری” گسترده تر بین ایالات متحده و چین است که در آن ایالات متحده به دنبال محدود کردن توسعه فناوری چین و جلوگیری از ایفای نقش رهبری جهانی در فناوری است.

در سال 2020، دولت ترامپ تحریم‌های کوبنده‌ای را علیه غول فناوری چینی هوآوی اعمال کرد که برای جدا کردن این شرکت از TSMC طراحی شده بود، زیرا این شرکت برای ساخت نیمه‌رساناهای پیشرفته مورد نیاز برای زیرساخت‌های 5G خود به آن متکی بود.

هوآوی پیشروترین تامین کننده تجهیزات شبکه 5G در جهان بود، اما ایالات متحده می ترسید که منشا چینی آن خطر امنیتی ایجاد کند (اگرچه این ادعا مورد تردید قرار گرفته است). تحریم‌ها همچنان پابرجا هستند زیرا هم جمهوری‌خواهان و هم دموکرات‌ها می‌خواهند دیگر کشورها را از استفاده از تجهیزات 5G هواوی بازدارند.

دولت بریتانیا در ابتدا تصمیم گرفت از تجهیزات هواوی در بخش های خاصی از شبکه 5G بریتانیا استفاده کند. تحریم های دولت ترامپ، لندن را مجبور به لغو این تصمیم کرد.

به نظر می رسد یک هدف کلیدی ایالات متحده پایان دادن به اتکای این کشور به زنجیره های تامین چینی یا تایوانی برای فناوری های حیاتی است که شامل نیمه هادی های پیشرفته مورد نیاز برای سیستم های 5G می شود، اما ممکن است در آینده شامل سایر فناوری های پیشرفته نیز باشد.

مطلب پیشنهادی:  این گجت ASRock کیس کامپیوتر شما را به یک مانیتور واقعی تبدیل می کند

سفر پلوسی به تایوان چیزی بیش از جایگاه حساس تایوان در «جنگ فناوری» بود. اما تسلط مهم ترین شرکت آن به جزیره اهمیت ژئوپلیتیکی جدید و حیاتی بخشیده است که احتمالاً تنش های موجود بین ایالات متحده و چین بر سر وضعیت جزیره را تشدید می کند. همچنین تلاش های ایالات متحده برای “تغییر موقعیت” زنجیره تامین نیمه هادی خود را افزایش داد.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا