کامپیوتر

تایوان می‌گوید فاکس‌کان برای سرمایه‌گذاری در شرکت چینی چیپ‌ها به تأیید دولت نیاز دارد

یک مقام دولتی روز پنجشنبه گفت که فاکسکان تایوان، بزرگترین سازنده الکترونیک قراردادی جهان، در صورت سرمایه گذاری واحد آن در شرکت چینی مشکل دار تراشه های چینی Tsinghua Unigroup، به مجوز دولت تایوان نیاز دارد. رسانه‌های تایوانی گزارش دادند که شرکت فاکس‌کان در فهرست چین، فاکس‌کان، قصد دارد 9.8 میلیارد یوان (تقریباً 11600 کرور) برای سهامی در Unigroup به عنوان بخشی از برنامه‌های فاکس‌کان برای ورود بیشتر به تولید تراشه هزینه کند.

دولت این جزیره به طور فزاینده ای نسبت به جاه طلبی چین برای تقویت صنعت نیمه هادی خود محتاط شده است و قوانین جدیدی را برای جلوگیری از آنچه که چین فناوری تراشه خود را سرقت می کند، پیشنهاد کرده است، در میان نگرانی های فزاینده در تایپه مبنی بر اینکه پکن جاسوسی اقتصادی خود را افزایش می دهد.

تایپه شرکت‌ها را از ساخت پیشرفته‌ترین کارخانه‌های ریخته‌گری خود در چین منع می‌کند تا مطمئن شود بهترین فناوری خود را به خارج از کشور صادر نمی‌کنند.

ریو لو، معاون دبیر اجرایی کمیسیون سرمایه گذاری وزارت اقتصاد تایوان، به رویترز گفت که آنها روز چهارشنبه با فاکس کان در تماس بودند و “به آنها یادآوری شد که قبل از هر اقدامی باید این پرونده بررسی شود”.

لو گفت که اگر فاکسکان قوانین را زیر پا بگذارد، 25 میلیون TWD (تقریباً 7 کرور روپیه) جریمه می شود، و افزود که وزارت او قبلاً این طرح را به وزیر اقتصاد وانگ می هوا گزارش داده است.

Foxconn که رسما Hon Hai Precision Industry نامیده می شود و سازنده اصلی مدل های آیفون برای اپل است، در بیانیه کوتاهی که اواخر روز چهارشنبه به رویترز ارسال شد، گفت که این پرونده را “طبق قوانین” رسیدگی خواهد کرد. او هیچ جزئیاتی ارائه نکرد.

مطلب پیشنهادی:  بحران در اوکراین: ایسر تجارت خود را در روسیه به حالت تعلیق درآورد

فاکسکان به طور رسمی هیچ برنامه ای برای سرمایه گذاری در این گروه چینی تایید نکرده است.

Tsinghua Unigroup که به عنوان شاخه ای از دانشگاه معتبر Tsinghua چین سرچشمه می گیرد، در دهه گذشته به عنوان یک قهرمان داخلی بالقوه برای صنعت عقب مانده تراشه چین ظاهر شده بود.

اما این شرکت در زمان رئیس سابق ژائو ویگو دچار بدهی شد و باعث شد در اواخر سال 2020 تعدادی از پرداخت‌های اوراق قرضه را نکول کند و در نهایت با ورشکستگی روبرو شود.

این کنگلومرا هنوز نتوانسته رهبران جهانی در بخش نیمه هادی ایجاد کند.

سخنگوی Unigroup به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

غول الکترونیک فاکسکان در بحبوحه ورودش به بازار خودروهای الکتریکی مشتاق ساخت تراشه های خودرو است. این شرکت به دنبال خرید کارخانه های تولید تراشه در سطح جهانی است زیرا کمبود جهانی تراشه سازندگان کالا از خودرو گرفته تا لوازم الکترونیکی را تکان می دهد.

© تامسون رویترز 2022


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا