کامپیوتر

تبلیغات تبلیغاتی را باور نکنید – کاهش قیمت GPU یک دروغ است

قیمت پردازنده‌های گرافیکی مدتی است که در حال کاهش بوده است و انویدیا برای جلوتر از سقوط، قیمت پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 30 خود را چند هفته پیش کاهش داد و در برخی موارد تا 500 دلار کاهش داد. این خیلی خوب به نظر می رسد که درست باشد – کمی عدالت پس از نزدیک به دو سال کمبود پردازنده گرافیکی که بازیکنان را مسدود کرده است – اما افت قیمت آنقدرها که ما تصور می کنیم قابل توجه نیست.

درست است که برخی از پردازنده‌های گرافیکی اکنون ۵۰۰ دلار کمتر هستند، اما بهترین کارت‌های گرافیک انویدیا همچنان بسیار بالاتر از قیمت فهرست فروخته می‌شوند. گیمرهای سطح بالا خوشحال می شوند زیرا پردازنده های گرافیکی ارزان تر از همیشه هستند. دیگران؟ خوب، به نظر می رسد که ما فقط باید به باقی مانده ها بسنده کنیم.

برای علاقه مندان

جیکوب روچ / روندهای دیجیتال

RTX 3090 Ti 500 دلار کمتر از قبل است، و این همان چیزی است که شما منتظر آن بودید، درست است؟ یک پردازنده گرافیکی 2000 دلاری خیلی زیاد است، اما یک پردازنده گرافیکی 1500 دلاری داستان متفاوتی است (بخوانید: طعنه). من عناوین چپ و راست در مورد سقوط بازار GPU را دیده‌ام، که صرفاً بر روی بالاترین کارت‌های گرافیکی متمرکز شده‌اند که اکثر مردم توانایی خرید آن را ندارند و صادقانه بگویم نمی‌خواهند.

برای کاهش قیمت، انویدیا 500 دلار از RTX 3090 Ti، 200 دلار از RTX 3090 و 100 دلار از RTX 3080 Ti کاهش داده است. RTX 3080 12 گیگابایتی نیز از نظر فنی به 800 دلار کاهش یافت، اما این پردازنده گرافیکی هرگز لیست قیمت رسمی نداشت. هر پردازنده گرافیکی دیگری که انویدیا در حال حاضر ارائه می دهد، هنوز تقریباً به قیمت فهرستی است که دو سال پیش راه اندازی کرد.

مطلب پیشنهادی:  پردازنده های سری Ryzen 7000 AMD و مادربردهای AM5 در 30 آگوست عرضه می شوند

این اختصارات از نظر فنی فقط در مورد کارت‌های Founder’s Edition اعمال می‌شوند، اگرچه یک اثر کاهشی برای کارت‌های شخص ثالث از Asus، MSI، Gigabyte و دیگران وجود دارد. من شاهد کاهش قیمت بوده‌ام، زیرا هر هفته جمع‌بندی قیمت GPU خود را به‌روزرسانی می‌کنم و سقوط پیشنهادات پیشرفته Nvidia را در طول چند هفته دنبال می‌کنم.

مشکل این است که این کاهش قیمت به کارت‌هایی که واقعاً مهم هستند، مانند RTX 3070 برای گیمرهای 1440p و RTX 3060 برای 1080p نمی‌رسند. این کارت ها نه تنها کاهش قیمتی دریافت نکرده اند، بلکه همچنان در حال فروش هستند در بالا فهرست قیمت.

لیست بالا برای هر چیزی که مهم است

Nvidia RTX 3060 Ti Founders Edition در پس‌زمینه صورتی.
جیکوب روچ / روندهای دیجیتال

بر کسی پوشیده نیست که اکثر گیمرهای رایانه شخصی هنوز هم بازی ها را با کیفیت 1080p انجام می دهند، اما هیچ یک از بهترین کارت های گرافیک 1080p را در میان کاهش قیمت های اخیر پیدا نخواهید کرد. آن را بگیرید ایسوس RTX 3060 ROG Strix V2 OC به عنوان مثال. بر اساس لیست قیمت RTX 3060 باید حدود 330 تا 350 دلار قیمت داشته باشد، اما در زمان انتشار به قیمت 480 دلار فروخته می شود.

شما همچنین آن را در پشته بالاتر پیدا می کنید. RTX 3070 که باید حدود 500 دلار قیمت داشته باشد، حداقل 650 دلار و حداکثر بیش از 700 دلار به فروش می رسد. کمی قدرتمندتر RTX 3070 Ti حتی بدتر است، با PNY RTX 3070 Ti XLR8 در برخی از خرده فروشان با قیمتی نزدیک به 870 دلار فهرست شده است. به نظر می رسد که کاهش قیمت چندانی نداشته باشد.

مطلب پیشنهادی:  این کامپیوتر بازی Alienware به کمتر از 1000 دلار کاهش یافت (560 دلار پس انداز)

من می‌دانم که چرا انویدیا می‌خواهد قیمت‌ها را کاهش دهد، به‌ویژه پس از عرضه‌های قابل‌توجهی مانند RTX 3080 12 گیگابایتی. با این حال، برای همه کارت‌های گرافیکی که مهم هستند، نه تنها کاهش قیمت را از دست می‌دهید، بلکه بیشتر از قیمت فهرست هزینه می‌کنید.

این مشکل به طور انحصاری برای کارت های گرافیک Nvidia اعمال می شود. از AMD Sapphire RX 6750 XT Nitro+به عنوان مثال، در لیست قیمت موجود است، در حالی که MSI RX 6600 Mech 2X 50 دلار کمتر از MSRP موجود است. توجه داشته باشید که AMD نیز هرگز به طور رسمی قیمت ها را کاهش نداده است. با نزدیک شدن به نسل جدید، قیمت کارت ها به سادگی کاهش می یابد.

RTX 40-series، روزی

جیکوب روچ / روندهای دیجیتال

معمولاً با نزدیک شدن به نسل جدید شاهد کاهش قیمت پردازنده‌های گرافیکی خواهید بود، و مدت‌ها شایعه شده است که انویدیا پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 40 خود را اواخر امسال عرضه می‌کند. با این حال، آخرین شایعات بینشی در مورد آنچه ممکن است در حال حاضر با قیمت های اصلی GPU در جریان باشد ارائه می دهد.

آخرین شایعه این است که انویدیا امسال تنها یک پردازنده گرافیکی سری RTX 40 را عرضه می کند، در حالی که بقیه در سال 2023 وارد بازار خواهند شد. این فقط یک شایعه است، بنابراین آن را به عنوان واقعیت تلقی نکنید. با این حال، با توجه به اینکه قیمت‌های اصلی پردازنده‌های گرافیکی در حال حاضر کجا هستند و چرا گزینه‌های میان‌رده و پایین‌رده انویدیا با کاهش قیمت مواجه نمی‌شوند، نکته جالبی است.

مطلب پیشنهادی:  لپ تاپ Dell Work Anywhere با 32 گیگابایت رم 40 درصد تخفیف دارد

AMD قبلاً تأیید کرده است که نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی RX 7000 آن در اواخر سال 2022 عرضه می‌شوند و واضح است که بر قیمت کارت‌های گرافیک AMD در همه جا تأثیر گذاشته است. با این حال، انویدیا هنوز چیزی رسمی نگفته است و در صورت تاخیر در عرضه، می تواند قیمت کارت های سری RTX 30 را برای چند ماه افزایش دهد.

من در حال حدس و گمان هستم زیرا هیچ ایده ای در مورد ماشینکاری های داخلی در AMD یا Nvidia ندارم. اما نکته همچنان باقی است: اگر کاهش قیمت اخیر GPU را مشاهده کرده اید و به دنبال یک پردازنده گرافیکی Nvidia هستید، ممکن است بخواهید تحقیقات بیشتری در مورد قیمت انجام دهید. زیرا در بیشتر موارد هر چیزی که کمتر از RTX 3070 Ti باشد، همچنان برای لیست بالا به فروش می رسد.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا