تکنولوژی

ترسناک! موشک عظیم Long March 5B چین در یک گلوله آتشین وحشتناک به زمین برخورد خواهد کرد

زباله های 23 تنی پرتاب کننده لانگ مارچ 5B چین ممکن است این هفته به زمین برخورد کند.

انتظار می رود بقایای موشک عظیم 23 تنی چین که اخیراً ماژول جدیدی را به ایستگاه فضایی خود تحویل داده است، این هفته به زمین بیفتد. فرماندهی فضایی ایالات متحده در حال نظارت بر مسیر موشک است و می گوید که بقایای 23 تنی موشک Long March 5B در 31 ژوئیه 2022 به زمین سقوط خواهد کرد. این موشک که حامل ماژول آزمایشگاهی Wentian است، از جزیره هاینان در ساعت 2 بلند شد. ساعت 22 بعد از ظهر به وقت محلی یکشنبه، 24 جولای. این موشک با موفقیت این ماژول را به ایستگاه فضایی در حال ساخت تیانگونگ چین متصل کرد.

این موشک پس از اتمام کار خود وارد یک فرود کنترل نشده در جو زمین شد و اکنون انتظار می رود زباله های فضایی دوباره به زمین بیفتند. به گفته محققان مرکز ورود مجدد مداری و مطالعات آوار (CORDS) بدنه موشک احتمالا حدود یک هفته در هوا باقی خواهد ماند. داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط شبکه نظارت فضایی نیروی فضایی ایالات متحده پیش‌بینی می‌کند که بدنه موشک در حوالی ساعت 3:30 بامداد به وقت EDT (0730 GMT) در 31 ژوئیه، به اضافه یا منهای 22 ساعت، دوباره وارد جو زمین می‌شود.

همانطور که Space.com گزارش می دهد، ورود مجدد احتمالا در جایی بین 41 درجه عرض شمالی و 41 درجه عرض جغرافیایی جنوبی رخ خواهد داد. این گزارش همچنین نشان می‌دهد که همه زباله‌های این موشک عظیم در جو زمین نمی‌سوزند. یک قانون کلی این است که تنها 20-40٪ از جرم یک جسم بزرگ به زمین می رسد، اما مقدار دقیق آن به طراحی جسم بستگی دارد. شرکت هوافضا، در توضیح سقوط قریب الوقوع یک موشک، می گوید: «در این مورد ما حدود پنج تا نه متریک تن انتظار داریم. [5.5 to 9.9 tons]”

مطلب پیشنهادی:  اینتل بدترین روز خود از سال 2020 را با چشم انداز ضعیف سپری می کند

در دو ماموریت قبلی Long March 5B نیز همین غواصی های بدون هدایت مشاهده شد. اولین موشک Long March 5B در 5 می 2020 پرتاب شد و یک هفته بعد به صورت غیرقابل کنترلی در سواحل غربی آفریقا سقوط کرد. دومین Long March 5B در ماه مه 2021، 10 روز پس از پرتاب ماژول اصلی Tiangong، که به نام Tianhe نیز شناخته می‌شود، دوباره وارد جو زمین بر فراز اقیانوس هند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا