تکنولوژی

تصویر روز نجوم ناسا 12 فوریه 2023: ابرهای بزرگ ماماتوس

طبیعت نهایت زیبایی است! خواه آتشفشان، سواحل، کوه، دره، رودخانه، دریا، جنگل و حتی ابر باشد، طبیعت هرگز فرصتی برای غافلگیری برای ما باقی نمی گذارد. خوب، معمولاً ابرها را چگونه می بینید؟ ناسا می گوید که کف ابرها معمولاً صاف هستند. با این حال، تصویر روز نجوم ناسا امروز، گروهی از ابرها است که شبیه حباب هایی از پایین بر فراز نبراسکا، ایالتی در منطقه غرب میانه ایالات متحده است.

ناسا همراه با تصویر توضیح داد که ابرها واقعاً شبیه حباب هستند “زیرا هوای گرم مرطوب که بالا می رود و سرد می شود به قطرات آب در دمای معینی متراکم می شود که معمولاً با ارتفاع بسیار خاصی مطابقت دارد.” با رشد قطرات آب، یک ابر مات تشکیل می شود. با این حال، تحت شرایط خاص، محفظه‌های ابری می‌توانند حاوی قطرات آب یا یخ قابل توجهی باشند که با پراکنده شدن در هوای شفاف فرو می‌روند. این حفره ها می توانند در هوای متلاطم در نزدیکی یک طوفان تندری ایجاد شوند. در نور خورشید از کنار، ابرهای ماماتوس که در نتیجه ایجاد می شوند، می توانند به ویژه چشمگیر به نظر برسند.

این تشکیل ابر غیرمعمول به عنوان ابرهای ماماتوس شناخته می شود که در اینجا بر فراز هاستینگ، نبراسکا در ژوئن 2004 تصویر شده است.

اطلاعات بیشتر در مورد ابرهای ماماتوس

اداره هواشناسی بریتانیا توضیح داد که ابرهای ماماتوس یکی از غیرمعمول‌ترین و به راحتی قابل تشخیص‌ترین شکل‌های ابر هستند، با الگوی برآمدگی‌ها یا کیسه‌هایی که از پایه ابر امتداد می‌یابند. شکل تشکیلات ماماتوس می تواند بسیار متفاوت باشد. آنها می توانند از شکل معمولی پف کرده تا لوله درازتر آویزان از ابر بالا متفاوت باشند.

مطلب پیشنهادی:  عالی! پس از برخورد فضاپیمای DART به یک سیارک، Hera متعلق به ESA برای بررسی اثر برخورد

ابرهای ماماتوس معمولاً همراه با ابرهای کومولوس قابل توجهی ظاهر می شوند. تلاطم در لایه کومولوس اغلب منجر به تشکیل ابرهای ماماتوس می شود، به ویژه در قسمت پایینی برآمدگی سندان که به سرعت به سمت ارتفاعات پایین می رود. این امر روند صعودی مرسوم تشکیل ابر را مختل می کند و در نتیجه یک پایه ابر نامنظم ایجاد می شود. ابرهای ماماتوس معمولاً همراه با ابرهای کومولونیمبوس ظاهر می شوند که به دلیل هوای بسیار ناپایدار خود رعد و برق به همراه دارند.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا