تکنولوژی

تصویر روز نجوم ناسا 19 مه 2023: کهکشان مارپیچی M63 توسط دوربین تصویربرداری آسمان اعماق تصویربرداری شده است.

در طی چند روز گذشته، ناسا را ​​به عنوان بخشی از تصویر روز نجوم روزانه خود، تصاویر فوری مسحورکننده ای از اجرام آسمانی را مشاهده کرده ایم. اما ناسا چگونه این اجرام را که میلیون‌ها کیلومتر دورتر از فضا هستند می‌گیرد؟ این آژانس فضایی از تلسکوپ های پیشرفته خود مانند تلسکوپ فضایی اسپیتزر، تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ فضایی جیمز وب که به تازگی پرتاب شده است استفاده می کند. برخی از جذاب‌ترین اجرام آسمانی که ناسا از آنها عکس گرفته، کهکشان‌های مارپیچی هستند. این نوع کهکشان ها دارای بازوهای مارپیچی چرخشی هستند که آنها را کمی شبیه چرخ های چرخان عظیم می کند.

تصویر روز نجوم ناسا امروز تصویری از کهکشان مارپیچی مجعد M63 است که در فاصله حدود 30 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی عصا Venatici قرار دارد. این کهکشان مارپیچی که با نام NGC 5055 نیز شناخته می شود، تقریباً 100000 سال نوری وسعت دارد. کهکشان‌های مارپیچی مانند M63 قرص‌هایی از ستارگان، گاز و غبار هستند که برآمدگی‌های درخشانی در مرکز خود دارند که بیشتر از ستاره‌های قدیمی‌تر و تیره‌تر تشکیل شده‌اند. بازوهای چرخان آنها معمولاً مملو از گاز و غبار است که به پیدایش ستاره‌های درخشان و جوان‌تر کمک می‌کند که در تمام طول آنها قابل مشاهده باشند.

تکنیک مورد استفاده برای گرفتن

این عکس توسط عکاسان نجومی سوفی پائولین، ینس آنگر و یاکوب ساشنر از یک رصدخانه دورافتاده در اسپانیا گرفته شده است. با استفاده از تلسکوپ TS-Optics Photoline که بر روی iOptron CEM70 نصب شده است، تصویربرداری شده است. ZWO ASI2600MM Pro که یک دوربین تصویربرداری اختصاصی در اعماق آسمان است، برای تصویربرداری از کهکشان مارپیچی با جزئیات خیره کننده استفاده شد.

مطلب پیشنهادی:  مراقب باش! سیارکی بزرگتر از یک آسمان خراش امروز به طور خطرناکی به زمین نزدیک می شود

توضیحات تصویری از ناسا

کهکشان مارپیچی درخشان در آسمان شمالی، مسیه 63 در همین نزدیکی، در فاصله 30 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی وفادار Canes Venatici قرار دارد. این کیهان جزیره باشکوه که با نام NGC 5055 نیز فهرست‌بندی می‌شود، تقریباً 100000 سال نوری وسعت دارد، تقریباً به اندازه کهکشان راه شیری ما. هسته درخشان و بازوهای مارپیچی با شکوه آن، نام محبوب کهکشان را به نام کهکشان آفتابگردان داده است.

این نوردهی بسیار عمیق همچنین به دنبال جریان‌های کمانی و ضعیف ستاره‌ای دور از هاله کهکشان است. این جریان های ستاره ای که نزدیک به 180000 سال نوری از مرکز کهکشانی فاصله دارند، احتمالاً بقایای ماهواره های جزر و مدی نابود شده M63 هستند. دیگر کهکشان های ماهواره ای M63 را می توان در تصویر میدان وسیع قابل توجه مشاهده کرد، از جمله کهکشان های کوتوله کم نور که می توانند در جریان های ستاره ای M63 در چند میلیارد سال آینده نقش داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا