تکنولوژی

تصویر روز نجوم ناسا 29 مه 2023: کهکشان راه شیری و دریای درخشان

منظومه شمسی ما با خورشید در مرکز و 8 سیاره دیگر به جز زمین، در قسمتی مبهم از کهکشانی به نام کهکشان راه شیری قرار دارد. این کهکشان مارپیچی میله‌ای است که حدود 100000 سال نوری وسعت دارد و تقریباً 14 میلیارد سال پیش شکل گرفته است. به گفته ناسا، کهکشان راه شیری بیش از 100 میلیارد ستاره دارد و همه آنها به دور یک سیاهچاله بسیار پرجرم در مرکز کهکشان می چرخند، که تخمین زده می شود چهار میلیون برابر جرم خورشید ما باشد.

تصویر نجومی روز ناسا تصویری نفس گیر از کهکشان راه شیری است که بر فراز نور بیولومینسانس دریا در مالدیو گرفته شده است. درخشش فیروزه ای در آب چیست؟ این به دلیل پلانکتون های تک سلولی معروف به Noctiluca scintillans است که با تحریک امواج دریا برای دور نگه داشتن شکارچیان می درخشد. کهکشان راه شیری با خوشه ستاره ای امگا قنطورس در سمت چپ و ستاره صلیب جنوبی در مرکز بر آسمان مسلط است. این عکس توسط عکاسان نجومی پتر هورالک و سوونا جانی گرفته شده است.

توضیحات تصویری از ناسا

چه چیزی آنجا می درخشد؟ پاسخ بستگی دارد: دریا یا آسمان؟ در دریا، درخشش آبی غیرمعمول، بیولومینسانس است. به طور خاص، سوسوزن از Noctiluca scintillans سرچشمه می گیرد، یک پلانکتون تک سلولی که توسط امواج درهم برانگیخته می شود. پلانکتون ها از نور خود برای مبهوت کردن و روشن کردن شکارچیان استفاده می کنند. این نمایش در اواسط فوریه در جزیره ای در مالدیو چنان شدید بود که یک عکاس نجومی آن را به عنوان سرزمین عجایب فیروزه ای توصیف کرد. برعکس، در آسمان، درخشش های آشناتر ستارگان و سحابی ها دیده می شود.

مطلب پیشنهادی:  اتریوم با سرد شدن شوق «ادغام» با «سه‌گانه بلاک چین» روبرو می‌شود

نوار سفید برخاسته از گیاهان سبز روشن شده مصنوعی توسط میلیاردها ستاره در قرص مرکزی کهکشان راه شیری ما ایجاد شده است. همچنین در آسمان خوشه ستاره ای امگا قنطورس در سمت چپ و ستاره معروف صلیب جنوبی در مرکز دیده می شود. سحابی های قرمز درخشان شامل سحابی درخشان کارینا، درست در سمت راست مرکز، و سحابی وسیع گوما در سمت راست بالا هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا