تکنولوژی

تلسکوپ افق رویداد یک بلازار خشونت‌آمیز را که به سمت زمین حرکت می‌کند، مشاهده می‌کند و این به معنای آن است

تلسکوپ افق رویداد یک آتشفشان شدید را مشاهده کرده است که از فاصله 3.5 میلیارد سال نوری به ما خیره شده است و دانشمندان معتقدند که می تواند به ما در درک سیاهچاله در کهکشان راه شیری کمک کند.

در حالی که این روزها تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا مورد توجه قرار گرفته است، تلسکوپ افق رویداد (ETH) چیزی عظیم را کشف کرد. این یک بلازار قدرتمند را مشاهده کرد که از فاصله 3.5 میلیارد سال نوری مستقیماً به سمت زمین حرکت کرد. وجود بلازارها برای مدتی برای ما شناخته شده بود، اما مشاهدات اخیر از ETH اطلاعات مهمی را در مورد سیاهچاله عظیمی که این جت پرتوهای قدرتمند از آن بیرون می‌آید، نشان داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن و چگونگی باز کردن اسرار کهکشان راه شیری به ادامه مطلب مراجعه کنید.

برای درک واقعی اهمیت این کشف، باید چند اصطلاح را در اینجا درک کنیم. هنگامی که یک سیاه‌چاله بسیار خشن گاز و غبار مجاور را می‌بلعد، چنین موادی در کهکشان شروع به چرخش در اطراف سیاه‌چاله در شکلی به نام قرص برافزایش می‌کنند. این دیسک تا حدودی شبیه حلقه های زحل است. در حال حاضر، از آنجا که سیاهچاله ها حاوی میدان های گرانشی و مغناطیسی بسیار قوی هستند، گاهی اوقات با این ماده درگیر می شوند و آن را در یک خط مستقیم از دیسک بیرون می کنند. برای ما مانند یک جریان جت به نظر می رسد که از یک کهکشان با زاویه خارج می شود. ما به این اختروش می گوییم. و هنگامی که آن جت در جهت زمین امتداد می یابد و ما مستقیماً به مرکز آن جت نگاه می کنیم، به آن بلازار می گویند.

مطلب پیشنهادی:  شما مصون نیستید، کلاهبرداری های ایمیلی اکنون حتی می توانند کارشناسان امنیت سایبری را فریب دهند

تلسکوپ افق رویداد یک سیاهچاله را مشاهده می کند که از یک سیاهچاله بسیار پرجرم می آید

این بلازار به عنوان J1924-2914 طبقه بندی می شود و در فاصله 3.5 میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد. با استفاده از ETH، دانشمندان توانسته‌اند این بلازار را در فرکانس‌های مختلف مشاهده کنند تا نحوه عملکرد سیاه‌چاله را درک کنند. دانشمندان دریافتند که جت تابش و میدان مغناطیسی که آن را احاطه کرده است در جهت خلاف جهت عقربه های ساعت می پیچد.

«تصاویر ما نشان‌دهنده بالاترین وضوح زاویه‌ای از تشعشعات قطبی شده از یک اختروش است. ما جزئیات جالبی را در درونی ترین هسته بسیار قطبی شده منبع می بینیم. سارا ایسون، عضو NHFP انیشتین در مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان در کمبریج، ماساچوست و نویسنده اصلی این مطالعه، در یک مقاله گفت: مورفولوژی تابش قطبی شده به وجود یک ساختار پیچ خورده در میدان مغناطیسی اشاره دارد. بیانیه.

با وجود یک سیاهچاله بسیار پرجرم در کهکشان راه شیری ما، این داده ها در درک میزان مصرف و قدرت میدان مغناطیسی سیاهچاله ما مفید خواهند بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا