تکنولوژی

تلسکوپ جیمز وب ناسا در حال شکار بیگانگان است!

تلسکوپ جیمز وب ناسا ممکن است نشانه هایی از حیات فرازمینی را در سیاراتی که به دور ستاره های دیگر می چرخند، شناسایی کند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا اخیرا با ارسال تصاویر خیره کننده از فضا، دانشمندان را شگفت زده کرد. و اکنون دانشمندان امیدوارند که بتواند حیات فراتر از زمین را کشف کند. به طور خلاصه، تلسکوپ جیمز وب در حال شکار بیگانگان است! همانطور که Sciencealert.com گزارش می دهد، کریس ایمپی و دانیل آپای سیارات فراخورشیدی و اختر زیست شناسی را مطالعه می کنند. آنها گفتند تلسکوپ فضایی جیمز وب می تواند به محققان کمک کند ترکیب شیمیایی اتمسفر سیارات اطراف ستاره های دیگر را اندازه گیری کنند. دانشمندان امیدوارند که یک یا چند سیاره با امضای شیمیایی حیات پیدا کنند. بنابراین، سیارات فراخورشیدی چیست و چگونه دانشمندان می توانند حیات را در یک سیاره فراخورشیدی پیدا کنند.

برای شناسایی حیات در یک سیاره فراخورشیدی، دانشمندان و محققان نور ستارگانی را که با سطح یا جو سیاره برهم کنش داشته است، مطالعه خواهند کرد. و اگر اتمسفر یا سطح توسط حیات دگرگون شده باشد، نور می تواند ردی به نام “امضای زیستی” را حمل کند.

به عنوان مثال، روی زمین، کلروفیل و سایر رنگدانه‌هایی که گیاهان و جلبک‌ها برای فتوسنتز استفاده می‌کنند، طول موج‌های خاصی از نور را جذب می‌کنند، و اگر همین مورد در سیارات دیگر دیده شود، احتمال وجود کلروفیل را آشکار می‌کند.

سیارات فراخورشیدی قابل سکونت چیست؟

دانشمندان احتمال وجود حیات در سیارات فرازمینی را کشف کرده اند. آنها شواهدی یافته اند که از وجود مولکول های آب مانند سفره های زیرزمینی در مریخ یا در اقیانوس های قمر مشتری اروپا حمایت می کند. با این حال، وجود حیات هنوز تایید نشده است. اما بسیاری از ستاره شناسان بر این باورند که احتمال وجود حیات در سیاراتی که به دور ستارگان دیگر می چرخند وجود دارد و ممکن است ابتدا حیات در آنجا کشف شود.

مطلب پیشنهادی:  بازار گوشی های هوشمند چین شاهد کاهش شدید تقاضا بوده است

بر اساس این گزارش، حدود 300 میلیون سیاره بالقوه قابل سکونت از نظر تئوری تنها در کهکشان راه شیری وجود دارد، و چندین سیاره قابل سکونت به اندازه زمین تنها در فاصله 30 سال نوری از زمین – همسایگان کهکشانی بالقوه بشر – وجود دارند.

تا به امروز، ستاره شناسان بیش از 5000 سیاره فراخورشیدی را کشف کرده اند و برخی از آنها به طور بالقوه قابل سکونت هستند. آنها از روش های غیرمستقیم برای اندازه گیری تاثیر سیاره بر ستاره نزدیک خود استفاده کردند. این اندازه گیری ها می تواند اطلاعاتی در مورد جرم و اندازه یک سیاره فراخورشیدی به محققان بدهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا