تکنولوژی

تلسکوپ جیمز وب ناسا در فاصله 500 میلیون سال نوری از زمین کهکشان شگفت انگیز چرخ دستی را ثبت کرد.

تلسکوپ جیمز وب تصویری خیره کننده از کهکشان کارتیل را به اشتراک گذاشته است که جزئیاتی را ارائه می دهد که قبلا هرگز دیده نشده در ساختار کهکشان.

ناسا به تازگی جدیدترین تصویر را از رصدخانه فضایی مادون قرمز تلسکوپ فضایی جیمز وب 10 میلیارد دلاری منتشر کرده است که نفس گیر است! این بار بزرگ ترین تلسکوپ جهان تصویر حلقه رنگارنگ چرخان کهکشان چرخ را با وضوحی بی سابقه به ثبت رسانده است. اگرچه تصویر جدید شبیه یک چرخ کالسکه قدیمی است که قبلا توسط تلسکوپ فضایی هابل بررسی شده بود، نگاه مادون قرمز وب برخی از جزئیات نادیده را در ساختار کهکشان ثبت کرده است. تصاویر جدیدی که توسط Webb’s NIRCam و MIRI گرفته شده است، ستارگان منفرد در نواحی ستاره‌زایی حلقه بیرونی کهکشان Cartwheel را نشان می‌دهد. همچنین خوشه‌هایی از ستاره‌های بسیار جوان را در اطراف سیاه‌چاله مرکزی کهکشان نشان می‌دهد که در غبار پوشانده شده‌اند.

به گفته ناسا، کهکشان Cartwheel در فاصله حدود 500 میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی Sculptor قرار دارد. مؤسسه تلسکوپ فضایی علوم (STScI)، شکل خود را در طی یک برخورد رو به رو بین دو کهکشان به خود گرفت که دو حلقه از مرکز کهکشان ایجاد کرد، “مانند امواج در دریاچه پس از پرتاب سنگ به درون آن”. در بیانیه ای گفت. یک حلقه سفید کوچکتر نزدیک به مرکز کهکشان وجود دارد، در حالی که حلقه بیرونی، با انفجار رنگی خود، حدود 440 میلیون سال است که در جهان گسترش یافته است.

تصویر گرفته شده توسط تلسکوپ وب همچنین مناطق غنی از هیدروکربن ها و غبار سیلیکات را نشان می دهد که حلقه های داخلی و خارجی را به هم متصل می کند. تلسکوپ فضایی هابل قبلاً چرخ را نیز مورد مطالعه قرار داده بود، اما به دلیل مقدار غباری که دید را پنهان می کرد، در هاله ای از ابهام قرار گرفت. STScI گفت، مشاهدات تلسکوپ جدید ناسا این ویژگی ها را بسیار واضح تر می کند.

مطلب پیشنهادی:  9 ویژگی مهم که با آپدیت اندروید 15 به گوشی هوشمند شما می آید - تمام جزئیات

کهکشان Cartheel هنوز در اثر سقوط در حال دگرگونی است و مشاهدات جدید بینشی از توسعه گذشته و آینده آن را ارائه می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا