تکنولوژی

تلسکوپ فضایی جیمز وب بالا، تلسکوپ بعدی ناسا که از روی سفینه فالکون هوی اسپیس ایکس پرتاب می شود

در حالی که تلسکوپ فضایی جیمز وب در حال چرخش به دور خورشید است، ناسا در حال کار بر روی تلسکوپ بعدی خود به نام تلسکوپ فضایی رم است. از طریق اسپیس ایکس فالکون هوی پرتاب خواهد شد. تمام جزئیات را اینجا بیاموزید.

آژانس فضایی آمریکا ناسا با پرتاب و قرار دادن تلسکوپ فضایی جیمز وب در مدار به موفقیت بزرگی دست یافت. ناسا اکنون در حال کار بر روی تلسکوپ بعدی خود است. ناسا اخیراً مناقصه ای را برای ارائه خدمات پرتاب برای مأموریت تلسکوپ بعدی خود، به نام مأموریت تلسکوپ فضایی نانسی گریس رم، به اسپیس ایکس اعطا کرد. این بالاترین اولویت ماموریت فضایی بزرگ است که برای بیش از یک دهه توسط بررسی دهه 2010 نجوم و اخترفیزیک پیشنهاد شده است. این یک قرارداد با پایان باز است که برای پرتاب تلسکوپ جدید حدود 255 میلیون دلار هزینه ناسا خواهد داشت. با این حال، این شامل خدمات پرتاب و سایر هزینه های مرتبط با ماموریت نیز می شود. طبق این قرارداد، ناسا تلسکوپ بعدی را بر روی موشک فالکون هوی اسپیسکس از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب خواهد کرد.

اسپیس ایکس در توییتی نوشت: «ناسا فالکون هوی را برای پرتاب تلسکوپ فضایی رم انتخاب کرده است که برای مطالعه انرژی تاریک و ماده تاریک، جستجو و تصویربرداری از سیارات فراخورشیدی و موارد دیگر طراحی شده است. با این حال، اسپیس ایکس تأیید کرد که طبق قرارداد مجموعه 39A در فلوریدا، قرار است این تلسکوپ زودتر از اکتبر 2026 پرتاب شود. این ماموریت تلسکوپ به دنبال مأموریت ۱۰ میلیارد دلاری تلسکوپ فضایی جیمز وب است که سال گذشته در دسامبر برای جستجوی کهکشان‌های اولیه و سیارات قابل سکونت پرتاب شد. تلسکوپ وب به تازگی اولین تصاویر رنگی خود را از قدیمی ترین کهکشان و ستاره های جدید به اشتراک گذاشته است.

مطلب پیشنهادی:  تصویر روز نجوم ناسا 26 مه 2023: خوشه کهکشانی سنبله

اکنون، تقریباً 5 سال بعد، این تلسکوپ جدید به آسمان پرتاب خواهد شد که سؤالات کیهان شناسی را بررسی خواهد کرد. این شامل یک فضاپیمای مجهز به یک آینه اولیه 2.4 متری برای مطالعه موضوعاتی مانند اثرات انرژی تاریک و ماده تاریک و جستجوی سیارات فراخورشیدی خواهد بود. تلسکوپ جدید همچنین شامل یک برنامه تحقیقاتی کلی است که مطالعات بیشتر در مورد پدیده های اخترفیزیکی را برای دستیابی به اهداف علمی دیگر امکان پذیر می کند.

ناسا گفت که این تلسکوپ قبلاً تلسکوپ میدانی گسترده فروسرخ (WFIRST) نامیده می شد، اما بعداً به افتخار دکتر نانسی گریس رومن به دلیل کار برجسته او در ناسا به تلسکوپ رم تغییر نام داد. او به دلیل مشارکت و کار آموزشی خود در مورد تلسکوپ های فضایی بزرگ شناخته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا