تکنولوژی

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا برای کشف اسرار بیگ بنگ، حتی تغییر مرموز قرمز

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا ممکن است در نهایت ثابت کند که نظریه های فیزیک مانند انفجار بزرگ و تغییر قرمز ارزش چندین نسل را دارند. آیا بالاخره منشأ جهان و شاید خود زندگی را خواهیم فهمید؟ من میفهمم.

از بسیاری جهات، تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا به عنوان گام بزرگ بعدی در اکتشاف فضایی دیده می شود. شاید بزرگترین قدم از همه آنها باشد. JWST پس از برداشتن مشعل از تلسکوپ فضایی قدیمی هابل، رصد اعماق فضایی را نوید می دهد که پیش از این حتی تصور آن ممکن نبود. و این کار را با کمک دو ابزار حیاتی به نام های NIRcam و MIRI انجام می دهد. NIRcam مخفف دوربین مادون قرمز نزدیک است و تصاویر را در طیفی می گیرد که از محدوده بصری انسان دور است. MIRI مخفف Mid-Infrared Instrument است و تصاویر را در طیفی عمیق تر از مادون قرمز می گیرد تا اجسامی مانند سیاهچاله ها را ببیند که حتی رصد فیزیکی آنها با استفاده از ابزارهای زمینی امکان پذیر نیست. و دانشمندان بر این باورند که با کمک این ابزار، تلسکوپ وب نه تنها تصاویری را که قبلاً هرگز دیده نشده از کهکشان های دور نشان می دهد، بلکه نظریه های کلاسیک فیزیک کوانتومی مانند انفجار بزرگ و انتقال به سرخ را نیز اثبات می کند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا برای بازگشایی خاستگاه کیهان

در مورد منشأ جهان دو نظریه رایج وجود دارد. اولین مورد نظریه بیگ بنگ است که بیان می کند حدود 13.8 میلیارد سال پیش، انفجار عظیمی در ساختار متراکم گازها و غبار روی داد و بدین ترتیب اولین ستاره تشکیل شد و یک واکنش زنجیره ای را آغاز کرد که توسط آن تمام ستارگان فعلی، سیارات و کهکشان ها شکل گرفتند و به تنهایی زندگی را به وجود آوردند. نظریه دوم نشان می دهد که از زمان بیگ بنگ، جهان در حال انبساط یا به عبارت ساده تر، دور شدن از یکدیگر بوده است. همه سیارات، ستارگان و کهکشان ها در حال دور شدن از یکدیگر هستند که به آن Redshift می گویند. و بله، یک نظریه تغییر آبی نیز در جامعه علمی وجود دارد.

مطلب پیشنهادی:  MoS Rajiv Chandrasekhar در مورد هوش مصنوعی، انحصارهای فناوری تبلیغات و تسلط فناوری های بزرگ، از جمله فیس بوک، گوگل

به گفته دانشمندان، هر چه کهکشان دورتر باشد، نور آن به سمت قرمز جابجا می شود. این مشاهدات کلی تأکید می کند که هر چه کهکشان دورتر باشد، سریعتر حرکت می کند (از این رو رنگ در نور با طول موج بلندتر، مانند آبی و بنفش، پخش می شود). این وضعیت انفجاری را توصیف می‌کند که در آن ذرات سریع‌السیر در دورترین فاصله از نقطه انفجار حرکت می‌کنند. اینگونه است که تغییر قرمز و بیگ بنگ به هم مرتبط هستند.

اکنون دانشمندان بر این باورند که به لطف NIRcam و MIRI در JWST، ناسا می‌تواند این کهکشان‌های انتقال به سرخ را مطالعه کند و دریابد که آیا دورترین کهکشان‌ها شواهدی از انفجار بزرگ وجود دارند یا خیر. به شرطی که تلسکوپ فضایی جیمز وب بتواند آن را پیدا کند، اسرار بزرگی را در مورد منشاء جهان فاش می کند و این نظریه ها را اثبات می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا