تکنولوژی

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا تصویری از دورترین ستاره جهان به نام ارندل گرفته است.

دورترین ستاره شناخته شده در جهان که Earendel نام دارد، اخیراً توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا گرفته شده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا از زمانی که ارسال تصاویر را در ماه گذشته آغاز کرد، عملکرد بسیار خوبی داشته است. او پس از ساختن تاریخ با گرفتن عمیق ترین تصویر از جهان و گرفتن عکسی از دورترین کهکشان جهان، اکنون به یک شاهکار دیگر دست یافته است. این بار JWST تصویر دورترین ستاره شناخته شده در جهان را ثبت کرد. این ستاره اولین بار در اوایل سال جاری زمانی که تلسکوپ فضایی هابل ناسا موفق شد آن را در یک عکس ثبت کند، کشف شد. اما آن تصویر به سختی قابل مشاهده بود. برای مقایسه، تصویر JWST درخشش قرمز کم رنگ ستاره و دنباله ستاره ای که روی آن قرار دارد را نشان می دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد ستاره به ادامه مطلب مراجعه کنید.

دورترین ستاره جهان به خاطر شخصیت های نیمه الف از مجموعه ارباب حلقه ها اثر جی. آر آر تالکین. به طور رسمی، این ستاره با نام فنی تر WHL0137-LS شناخته می شود. این تصویر در روز سه‌شنبه، ۲ اوت، توسط حساب توییتر Cosmic Spring JWST، که توسط ستاره‌شناسانی که تصاویری از JWST ارسال می‌کنند، به اشتراک گذاشته شده است. که در یک توییتEarendel به صورت یک نقطه قرمز کوچک در سمت راست پایین تصویر دیده می شود.

این حساب کاربری با انتشار این تصویر نوشت: «ما برای به اشتراک گذاشتن اولین تصویر JWST از Earendel، دورترین ستاره شناخته شده در جهان ما، که توسط یک خوشه کهکشانی عظیم منعکس شده و بزرگ شده است، هیجان زده هستیم. روز شنبه توسط برنامه 2282 JWST مشاهده شد.

مطلب پیشنهادی:  تصویر روز نجوم ناسا 8 ژوئن 2023: سحابی شگفت انگیز خرطوم فیل

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا دورترین ستاره جهان را به تصویر می کشد

ستاره شناسان از ترفند جالبی به نام عدسی گرانشی برای شناسایی ستاره استفاده کردند. در اصل اجرام آسمانی عظیم مانند کهکشان ها و سیاهچاله ها نور ساطع شده از اجرام پشت خود را به دلیل میدان گرانشی خود خم می کنند. هنگامی که این نور از ستارگان دورتر از این اجرام آسمانی عظیم عبور می کند، مانند عبور از عدسی تلسکوپ عمل می کند و بزرگنمایی می شود. به این ترتیب می توان حتی کوچکترین اجسامی را که ممکن است توسط تلسکوپ نادیده گرفته شده باشند، ثبت کرد. عدسی گرانشی قابلیت های تلسکوپ های فضایی را افزایش می دهد.

به همین دلیل است که Earendel که در فاصله 28 میلیارد سال نوری از ما قرار دارد، توسط هابل و JWST دستگیر شد. اگرچه اطلاعات زیادی در مورد این ستاره گریزان در دست نیست، اما می دانیم که در صورت فلکی قبرس قرار دارد و تصور می شود نوری که از آن ساطع می کند تقریباً 900 میلیون سال پس از انفجار بزرگ آمده است. دانشمندان این نظریه را مطرح می کنند که Earendel احتمالاً بین 50 تا 100 جرم خورشید است.نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا