تکنولوژی

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا رکورد خود را شکست. دوباره به طور تصادفی قدیمی ترین کهکشان را کشف کرد

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا بار دیگر تصویری از قدیمی ترین کهکشانی که تا کنون دیده شده است، ثبت کرده است که از نقطه عطف قبلی خود در حدود 100 میلیون سال پیشی گرفته است. و دیگر چه؟ به طور تصادفی کشف شد.

کمتر از یک ماه است که تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا شروع به ارسال تصاویر شگفت انگیز از فضا برای ما کرده است و در حال حاضر رکورد خود را شکسته است. قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان قدیمی ترین کهکشان رصد شده را مشاهده کرد. یک هفته پیش، JWST تصویری از کهکشانی به نام GLASS-z13 به اشتراک گذاشت که قدیمی‌ترین کهکشان «آن زمان» بود که تخمین زده می‌شود تنها 300 میلیون سال پس از انفجار بزرگ باشد. اما اکنون، تنها 7 روز پس از تاج گذاری، عنوان قدیمی ترین کهکشان به خوشه ستاره ای دیگری، که CEERS-93316 نام دارد، منتقل شده است – تخمین زده می شود که 235 میلیون سال پس از انفجار بزرگ باشد. و بهترین بخش؟ به طور تصادفی کشف شد. ماموریت تلسکوپ جیمز وب یافتن قدیمی‌ترین ستاره‌ها و کهکشان‌ها است که قدمت آن‌ها به 13.8 میلیارد سال پیش بازمی‌گردد، که سن دقیق کیهان است.

این کشف پس از آن صورت گرفت که محققان دانشگاه ادینبورگ، اسکاتلند، شروع به جمع آوری تصاویر ارسالی توسط JWST برای مطالعه عملکرد درخشندگی کهکشان های قدیمی کردند. آنها به دنبال قدیمی ترین کهکشان نبودند، بلکه به دنبال یافتن رابطه ای بین روشنایی کهکشان هایی بودند که تصور می شد قدیمی هستند. اکنون، طبق مقاله پیش‌چاپی که حاوی تحقیقاتشان است، محققان به طور تصادفی به کهکشانی که احتمالاً قدیمی‌ترین کهکشان «جدید» است، دست یافته‌اند. توجه داشته باشید که این مطالعه در arXiv منتشر شده است که توسط همتایان بررسی نشده است. بنابراین این احتمال وجود دارد که پس از بررسی ها، داده ها حفظ نشوند و این کهکشان قدیمی ترین کهکشان نباشد.

مطلب پیشنهادی:  مدیر عامل نتفلیکس این موضوع را عامل یک ضرر بزرگ می داند

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا قدیمی ترین کهکشان را دوباره کشف کرد

محققان همچنین 55 کهکشان دوردست را شناسایی کردند و گفتند که 44 کهکشان قبلاً هرگز مشاهده نشده بودند. با رسیدن به CEERS-93316، محققان وضعیت آن را به عنوان قدیمی ترین با استفاده از انتقال به سرخ کهکشان تعیین کردند. انتقال به سرخ اندازه‌گیری نور در طول‌موج‌های کوتاه‌تر (که مایل به قرمز هستند) است تا نشان دهد کهکشان چقدر دور است و ممکن است چقدر قدیمی باشد. محققان می گویند که این کهکشان دارای رکورد انتقال به سرخ 1.67 است که آن را قدیمی ترین کهکشانی می کند که تا کنون مشاهده شده است.

کالوم دانان، دانشجوی دکترای اخترفیزیک در مؤسسه نجوم دانشگاه، به بی‌بی‌سی گفت: «ما از تلسکوپی استفاده می‌کنیم که دقیقاً برای انجام این کار طراحی شده است و این شگفت‌انگیز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا