تکنولوژیکامپیوترگجتموبایل

کهکشان فانتوم + عکس کهکشان مارپیچی

کهکشان فانتوم

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا تصویری خیره کننده از یک کهکشان مارپیچی کامل گرفته است. به دلیل سیاهچاله ای که در قلب آن جاسازی شده است، برای دانشمندان موضوع کنجکاوی بوده است.

در یک تحول بزرگ جدید، ستاره شناسان در سراسر جهان توجه خود را به تصاویر جدید منتشر شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا (JWST) معطوف کرده اند. ناسا پس از افشای قدیمی ترین کهکشانی که تاکنون دیده شده است، اکنون تصویر خیره کننده دیگری را منتشر کرده است که دانشمندان و علاقه مندان را به هیجان آورده است. این کهکشان مسیه 74 (همچنین با نام NGC 628 شناخته می‌شود)، یکی از کامل‌ترین نمونه‌های کهکشان مارپیچی است. JWST با استفاده از دوربین NIRcam (دوربین مادون قرمز نزدیک)، این کهکشان دور را با شکوه کامل به تصویر کشیده است و میلیاردها ستاره و دو بازوی مارپیچی آن را برجسته کرده است. اما شاید جالب ترین نکته در مورد این کهکشان احتمال وجود یک سیاهچاله در مرکز آن باشد.

کهکشان مارپیچی فانتوم

ناسا با انتشار این تصویر در 22 ژوئیه در یک پست وبلاگی نوشت: “کهکشان مارپیچی زیبا مسیه 74 (همچنین به عنوان NGC 628 شناخته می شود) در فاصله 32 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی حوت قرار دارد. M74 یک جهان جزیره ای با حدود 100 میلیارد ستاره با دو بازوی مارپیچی برجسته، مدت هاست که توسط ستاره شناسان به عنوان نمونه ای کامل از یک کهکشان مارپیچی با طراحی دیدنی تحسین شده است. منطقه مرکزی M74 در این تصویر تازه پردازش شده با استفاده از داده‌های در دسترس عموم از تلسکوپ فضایی جیمز وب، فوکوس خیره‌کننده و واضحی دارد.

مطلب پیشنهادی:  بهترین معاملات چاپگر ارزان برای جولای 2022

عکس کهکشان فانتوم مارپیچی

کهکشان فانتوم مارپیچی عکس

اگرچه این اولین بار نیست که به مسیه 74 نگاه می کنیم، از زمانی که تلسکوپ فضایی هابل از کهکشان دور عکس گرفته است، NIRcam و MIRI JWST (ابزار فروسرخ میانی) به ما اجازه می دهند طیف کاملی از غبار کیهانی را که کهکشان را احاطه کرده است ببینیم. گونه مارپیچی کامل خود را به آن می دهد. پیش از این، مارپیچ های کهکشان به سختی قابل مشاهده بودند و مانند هر کهکشان معمولی دیگری به نظر می رسید.

کهکشان مارپیچی فانتوم

در تصویر، مرکز کهکشان در تاریکی پوشانده شده است. دانشمندان بر این باورند که این فضا می تواند توسط یک سیاهچاله با اندازه متوسط ​​اشغال شود. احتمال وجود یک سیاهچاله کنجکاوی ناسا را ​​برانگیخت، زیرا ستاره شناسان نمی توانند مشاهدات بیشتری انجام دهند و دریابند که آیا ظاهر مارپیچی کهکشان تحت تأثیر سیاهچاله است یا خیر. اگر بتوان ارتباطی بین این دو ایجاد کرد، راه را برای دانشمندان باز می کند تا به بسیاری از کهکشان های مارپیچی دیگر با احتمال وجود سیاهچاله ها نگاه کنند.

  • نگاه بی‌سابقه “جیمز وب” به قلب کهکشان مارپیچی
  • زیبایی محصور کننده کهکشان فانتوم از نگاه تلسکوپ وب
  • قلب کهکشان فانتوم در تصویر تماشایی تلسکوپ جیمز وب آشکار شد
  • کشف جزییات جدید از کهکشان فانتوم
  • قلب کهکشان فانتوم در تصویر تماشایی تلسکوپ جیمز وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا