تکنولوژی

تلسکوپ فضایی هابل ناسا تغییرات آب و هوای مشتری و اورانوس را ثبت می کند

از زمان پرتاب تلسکوپ فضایی هابل ناسا در سال 1990، این تلسکوپ به طور فعال تکامل و شکل گیری کهکشان ها، سیاهچاله ها، ماده تاریک و بسیاری موارد دیگر را ردیابی کرده است. علاوه بر این، تلسکوپ فضایی هابل یک ناظر آب و هوای بین سیاره ای فعال برای سیارات گازی بیرونی بوده است. هابل اکنون مشاهده خیره کننده ای از سیاره غول پیکر مشتری را ثبت کرده است.

از زمان راه اندازی برنامه میراث اتمسفرهای سیاره بیرونی تلسکوپ (OPAL) در سال 2014، این تلسکوپ نماهای در حال تغییر شگفت انگیزی از سیارات غول پیکر را در اختیار ما قرار داده است. از طریق این برنامه، هابل مشاهده کرده است که آب و هوای مشتری عمدتاً در عرض های جغرافیایی پایین شمالی طوفانی است و توالی مشخصی از طوفان های متناوب را نشان می دهد که یک “خیابان گرداب” را از نظر نجومی ایجاد می کند.

ناسا پیشنهاد می کند که گاهی اوقات این طوفان ها با هم جمع می شوند و منجر به طوفان شدیدتر و بزرگتر می شود که به طور بالقوه می تواند به اندازه لکه قرمز بزرگ رقابت کند. اخیراً، در 6 ژانویه 2023، قمر نارنجی مشتری، آیو، در حال درخشش در میان ابرهای مختلف سیاره به تصویر کشیده شد. دانشمندان و ستاره شناسان توضیح می دهند که سطح آیو به دلیل سایه های متفاوتی که گوگرد در دماهای مختلف به دست می آورد، رنگ های متفاوتی را نشان می دهد.

هابل ناسا تغییرات آب و هوای اورانوس را رصد می کند

در همین حال، تلسکوپ فضایی هابل ناسا نیز در حال مشاهده تغییرات آب و هوای اورانوس است. اورانوس با انحراف عجیبی که محور چرخش خود تنها هشت درجه از صفحه مدارش دارد، جهت “افقی” مشخصی از خود نشان می دهد. یک فرضیه اخیر نشان می دهد که این سیاره قبلاً یک قمر عظیم داشته است که باعث ناپایداری گرانشی شده است که در نهایت منجر به برخورد شد. ناسا می‌گوید: «پیامدهای کج شدن سیاره این است که برای دوره‌هایی که تا ۴۲ سال طول می‌کشد، بخش‌هایی از یک نیمکره کاملاً بدون نور خورشید می‌مانند».

مطلب پیشنهادی:  گروه تاتا برای خرید کارخانه تولید آیفون در هند؛ تمام جزئیات را یاد بگیرید

اندازه و روشنایی کلاهک قطب شمال توسط هابل بررسی شده است و هر سال که می گذرد به طور پیوسته روشن تر می شود. اخترشناسان درگیر فرآیند جداسازی عوامل مختلفی مانند گردش اتمسفر، خواص ذرات و فرآیندهای شیمیایی هستند تا تعیین کنند چگونه بر دگرگونی‌های فصلی کلاهک قطبی تأثیر می‌گذارند. آخرین نمای هابل از اورانوس نشان می دهد که قطب شمال این سیاره اکنون به سمت خورشید متمایل شده است. لازم به ذکر است که تلسکوپ هابل نمای اورانوس در سال 2014 را با سال 2022 مقایسه کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا