تکنولوژی

تلسکوپ فضایی هابل نمایی خیره کننده از ابرهای رنگارنگ آسمان در سحابی شکارچی را به اشتراک می گذارد.

تلسکوپ فضایی هابل ناسا ابرهای رنگارنگ آسمان را در سحابی شکارچی ثبت کرد.

تلسکوپ فضایی هابل ناسا با نمایی خیره کننده از ابر آسمان زنده در سحابی شکارچی دوباره مردم را شگفت زده کرده است. این تلسکوپ منطقه رنگارنگ اطراف ستارگان تازه متولد شده، جسم Herbig-Haro HH 505 را به تصویر کشیده است. به گفته ناسا، شی هربیگ هارو یک سحابی نادر است که هنگام برخورد بادهای ستاره ای، یا فواره های گازی که از یک ستاره تازه متولد شده به بیرون پرتاب می شوند، تشکیل می شود. با گاز و گرد و غبار اطراف آن با صدها مایل در ثانیه، و در نتیجه امواج ضربه ای درخشان. در HH 505، این جریان‌ها از ستاره IX Ori، که در حومه سحابی شکارچی در فاصله 1000 سال نوری از زمین قرار دارد، فوران می‌کنند.

در تصویر گرفته شده توسط هابل، فوران گاز و غبار در اثر برخورد آنها با جریان بزرگ گاز و غبار از هسته سحابی شکارچی به منحنی های سینوسی پیچ خورده است. این تصویر با استفاده از دوربین پیشرفته هابل برای بررسی (ACS) گرفته شده است. همانطور که ناسا به اشتراک می گذارد، سحابی شکارچی مملو از تشعشعات فرابنفش شدید ستارگان جوان درخشان است. هابل نه تنها امواج ضربه ای ایجاد شده توسط جریان خروجی را با موفقیت ثبت کرده است، بلکه جریان های آهسته تر مواد ستاره ای نیز توسط این تابش برجسته می شوند. این به اخترشناسان اجازه می دهد تا مستقیماً جت ها و جریان های خروجی را مطالعه کنند.

سحابی شکارچی چیست؟

مطلب پیشنهادی:  هشدار سیارک ناسا! یک سیارک بزرگ که در 12 سپتامبر به سمت زمین پرواز می کند

سحابی شکارچی منطقه ای پویا از غبار و گاز است که در آن هزاران ستاره در حال شکل گیری هستند. این نزدیکترین ناحیه تشکیل ستاره پرجرم به زمین است و بنابراین هدف مکرر تلسکوپ فضایی هابل بوده است.

چند روز پیش، هابل با ناظران نمایی خیره کننده از خوشه کروی ستاره دار NGC 6638 در صورت فلکی قوس را دید. ناسا با به اشتراک گذاشتن این تصویر گفت: «رصد ستاره‌دار، چگالی ستارگان را در قلب خوشه‌های کروی نشان می‌دهد، خوشه‌های کروی که گروه‌های ثابت و محکمی از ده‌ها هزار تا میلیون‌ها ستاره هستند». این تصویر توسط دوربین پیشرفته هابل برای بررسی و دوربین میدان وسیع 3 گرفته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا