تکنولوژی

تلسکوپ وب ناسا جزئیات جدیدی از کهکشان فانتوم را در فاصله 32 میلیون سال نوری از ما ثبت کرد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب در تصویر جدیدی که توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) منتشر شده است، جزئیات خیره کننده جدیدی از قطعه ای از فضا که قبلاً شناخته شده بود در فاصله 32 میلیون سال نوری از ما فاش کرده است.

فناوری فروسرخ این تلسکوپ که در دسامبر 2021 به فضا پرتاب شد، امکان دید واضح‌تری از کهکشان موسوم به فانتوم را نسبت به ستاره‌شناسان پیش از این فراهم کرد.

ناسا و ESA روز دوشنبه گفتند: “دید تیز وب، رشته های ظریفی از گاز و غبار را در بازوهای مارپیچی تماشایی نشان داد که از مرکز این تصویر به سمت بیرون خم می شوند.”

این آژانس‌ها در بیانیه‌ای اعلام کردند: «فقدان گاز در ناحیه هسته همچنین دیدی بدون مانع از خوشه ستاره‌ای هسته‌ای در مرکز کهکشان ایجاد می‌کند.

این جرم آسمانی دوار با نام رسمی M74 در صورت فلکی حوت در فاصله 32 میلیون سال نوری از زمین قرار دارد.

تصویر وب، زائده‌های درخشان سفید، قرمز، صورتی و آبی روشن کهکشان را از غبار و ستارگان نشان می‌دهد که در اطراف یک مرکز آبی روشن می‌چرخند که همگی در پس زمینه تاریک فضای عمیق قرار دارند.

M74 قبلا توسط تلسکوپ هابل تصویربرداری شده بود که بازوهای آبی و صورتی مارپیچی کهکشان را به تصویر کشیده بود، اما در عوض مرکز درخشان آن را به صورت زرد ملایم نشان داد.

ناسا و اسا گفتند کهکشان فانتوم “هدف مورد علاقه اخترشناسانی است که منشا و ساختار مارپیچ های کهکشانی را مطالعه می کنند.” تصویری که وب گرفته شده به آنها کمک می کند “درباره اولین مراحل تشکیل ستاره در کیهان محلی بیشتر بیاموزند” و اطلاعات بیشتری در مورد 19 کهکشان ستاره ساز در نزدیکی کهکشان راه شیری ما ثبت کنند.

مطلب پیشنهادی:  Samsung Galaxy Z Flip 3 اکنون ارزان‌ترین گوشی تاشو در هند است: آن را بخرید یا بگذارید؟

در بیانیه این بیانیه آمده است: ستاره شناسان همچنین از این تصویر برای “نشان دادن مناطق ستاره ساز در کهکشان ها، اندازه گیری دقیق جرم و سن خوشه های ستاره ای، و کسب بینشی در مورد ماهیت ذرات ریز غبار شناور در فضای بین ستاره ای استفاده خواهند کرد.”

تصاویر جدید وب جامعه فضایی را هیجان زده کرد زیرا این تلسکوپ در فاصله یک میلیون مایلی (1.6 میلیون کیلومتری) از زمین، در منطقه ای از فضا به نام دومین نقطه لاگرانژ، به دور خورشید می چرخد.

این تلسکوپ، که دارای یک آینه اولیه بیش از 21 فوت (6.5 متر) عرض است، یک همکاری بین المللی بین ناسا، ESA و آژانس فضایی کانادا است. انتظار می رود حدود 20 سال کار کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا