تکنولوژی

تهدید سیارک امروز! ماهواره های ناسا سیارک 2023 KX به اندازه یک هواپیما را که به سمت زمین حرکت می کند، ردیابی می کنند

در طول تاریخ 4.6 میلیارد ساله زمین، برخوردهای سیارکی متعددی روی زمین رخ داده است، اما تعداد کمی از آنها برجسته است. یکی از اولین برخوردهای سیارکی به زمین حدود 4.5 میلیارد سال پیش بود، زمانی که یک جرم عظیم به نام Theia، به اندازه مریخ، با زمین برخورد کرد و منجر به تشکیل ماه شد. یک سیارک دیگر تقریباً 65 میلیون سال پیش به شبه جزیره یوکاتان مکزیک برخورد کرد و دایناسورها را از بین برد. آخرین برخورد با یک سیارک درست یک دهه پیش اتفاق افتاد، زمانی که یک سیارک در سال 2013 بر فراز شهر چلیابینسک منفجر شد. بزرگترین سیارکی که به زمین برخورد کرد حدود 2 میلیارد سال پیش بود.

افزایش تعداد سیارک‌های نزدیک به زمین، آژانس‌های فضایی مانند ناسا و اس‌آی را ملزم کرده است که آنها را زیر نظر داشته باشند و سیارک دیگری امروز از نزدیکی زمین عبور خواهد کرد. جزئیات این سیارک را در اینجا بیاموزید.

جزئیات سیارک 2023 KX

بر اساس جزئیات فاش شده توسط ناسا، یک سیارک شناسایی شده به عنوان سیارک 2023 KX به زمین نزدیک است و با سرعت 57350 کیلومتر در ساعت در حال حرکت است. این سیاره امروز، 26 می، در فاصله 6.1 میلیون کیلومتری به زمین نزدیک‌ترین فاصله خود را خواهد داشت.

این سیارک متعلق به گروه آمور از سیارک‌های نزدیک به زمین است که سیارک‌های نزدیک به زمین با مدارهای بیرونی زمین، اما مدارهای درونی مریخ به نام سیارک 1221 آمور هستند.

از نظر اندازه، ناسا تخمین می زند که طول آن حدود 75 فوت و عرض آن 167 فوت است که تقریباً به اندازه یک هواپیما بزرگ است! اگرچه دانشمندان ناسا تخمین می زنند که یک سیارک برای نابودی کامل حیات روی زمین باید حدود 96 کیلومتر عرض داشته باشد، سیارک های کوچکتری مانند سیارک 2023 KX نیز پتانسیل ایجاد برخی آسیب ها را دارند. برای مثال، سیارکی که بر فراز شهر چلیابینسک منفجر شد، تنها 59 فوت عرض داشت. این انفجار به نزدیک به 8000 ساختمان آسیب رساند و بیش از 1000 مجروح بر جای گذاشت.

مطلب پیشنهادی:  ویجت های ویندوز 11 به زودی به Spotify، Xbox Game Pass، Phone Link می آیند

تست دارت ناسا

در سال‌های اخیر، تلاش‌های فزاینده‌ای برای ردیابی و مطالعه سیارک‌هایی که می‌توانند به طور بالقوه زمین را تهدید کنند، صورت گرفته است. سال گذشته، ناسا اولین آزمایش دفاع سیاره‌ای خود را انجام داد و یک فضاپیما را با یک سیارک در حال نزدیک شدن با آزمایش تغییر مسیر دوگانه سیارک (DART) برای تغییر مسیر آن، برخورد کرد. ناسا سیارک های دیدیموس و دیمورفوس را برای درک بهتر تهدید احتمالی برخورد سیارک ها و توسعه تکنیک هایی برای انحراف آنها مورد مطالعه قرار داد. فضاپیمای Hera متعلق به ESA نتیجه این برخورد را زیر نظر گرفت و یافته ها را برای مطالعه بیشتر گزارش کرد.

اگرچه انتظار نمی رود یک سیارک حداقل تا 100 سال آینده به این سیاره برخورد کند و فاجعه بزرگی ایجاد کند، اما این رویکردهای نزدیک به عنوان یادآوری اهمیت ادامه مطالعه و ردیابی سیارک ها برای درک بهتر و آماده شدن برای تهدیدات احتمالی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا