تکنولوژی

تهدید ChatGPT برای گوگل بیشتر از اینکه موتور جستجوی شماره 1 باشد به درآمد تبلیغات مربوط می شود

سلطه گوگل به عنوان پربازدیدترین وب سایت از زمانی که در اوایل دهه 2000 به عنوان موتور جستجوی پیشرو شناخته شد، بلامنازع بوده است.

با این حال، با ورود چت ربات‌های جدید هوش مصنوعی (AI) مانند ChatGPT که می‌تواند به سؤالات مردم به صورت آنلاین پاسخ دهد، این موقعیت ممکن است با بزرگترین تهدید خود مواجه شود.

گوگل با توسعه محصولات هوش مصنوعی خود مقابله می کند. اما ربات چت آن، بارد، خوش شانس ترین شروع را نداشت. در این ماه، یک تبلیغ گوگل نشان داد که بارد به سوالی در مورد تلسکوپ فضایی جیمز وب پاسخ نادرستی داده است.

به علاوه، محبوب‌ترین وب‌سایت در جهان بودن بیش از اعتبار دارد، یعنی ثروت باورنکردنی از تبلیغات. اما تغییرات ناگهانی اخیر در چشم انداز فناوری باعث ایجاد عدم اطمینان برای افرادی مانند گوگل شده است.

جریان درآمد تبلیغاتی که به موفقیت آن کمک کرد، ممکن است دیگر مشخص نباشد. اگر چت ربات های هوش مصنوعی مانند ChatGPT شروع به تبلیغات کنند، می تواند رهبری گوگل را در دنیای تبلیغات موتورهای جستجو از بین ببرد.

اتکای مردم به گوگل اغلب مورد تردید بوده است، تا جایی که افراد ممکن است روی صفحه اول صفحه نتایج جستجوی گوگل کلیک نکنند. اما ظهور پلتفرم‌های جدید هوش مصنوعی نشان داده است که جستجو همانطور که می‌دانیم نباید با مجموعه‌ای از پیوندهای وب‌سایت سفارش‌داده‌شده به پایان برسد. در عوض، همانطور که ربات‌های گفتگو نشان می‌دهند، می‌تواند به شکل مکالمه باشد.

چنین هوش مصنوعی خالی از بحث نیست. نگرانی هایی مطرح شده است که این امر می تواند منجر به مشکلات سرقت ادبی یا بدتر از آن، از دست دادن شغل و درآمد برای بسیاری از مشاغل، از وکلا گرفته تا روزنامه نگاران شود.

مدیر عامل OpenAI که ChatGPT را توسعه داده است، گفت که این شرکت در حال توسعه ابزارهایی برای کمک به تشخیص متنی است که توسط هوش مصنوعی تولید می شود. او در یک مصاحبه ویدیویی افزود: «ما از معلمانی می شنویم که به طور قابل درک در مورد تأثیر این امر بر تکالیف بسیار عصبی هستند. ما همچنین از معلمان زیادی می شنویم که می گویند: “وای، این یک معلم خصوصی شگفت انگیز برای هر کودکی است.”

مطلب پیشنهادی:  هوش مصنوعی مولد بر بحث ها در داووس غالب است زیرا شرکت ها بر دقت تمرکز می کنند

نوام چامسکی، زبان شناس و فعال، استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT را “راهی برای جلوگیری از یادگیری” نامید. منظور گوگل این بود که دیگر نیازی به یادآوری دانش نداریم، می‌توانیم به سادگی آن را جستجو کنیم. اکنون، با هوش مصنوعی، مشکل این خواهد بود که آیا می‌توانیم از پاسخ‌هایی که می‌گیریم سؤال کنیم یا خیر.

این تغییر پارادایم در نحوه دسترسی و تعامل ما با دانش بسیار فراتر از این نگرانی‌ها در مورد نحوه جستجوی ما است و سؤالاتی را در مورد مدل درآمد Google ایجاد می‌کند، که به حفظ آن در بالای پشته فناوری کمک کرده است.

پورتال به وب

زمانی موتورهای جستجوی محبوبی مانند Ask Jeeves، Lycos و Excite در اینترنت به “همچنین rans” تبدیل شدند زیرا گوگل مترادف کلمه “جستجو” شد. قرارداد در سال 2000 بین یاهو که در آن زمان محبوب تر بود! یک وب سایت برای میزبانی گوگل به عنوان موتور جستجوی پیش فرض، وضعیت بین المللی موتور جستجو را تضمین می کند.

دریچه ای برای ورود به بقیه وب با کسب درآمد جدید از تبلیغات مبتنی بر اینترنت با مزیت بزرگی همراه بود. با هر نتیجه جستجوی گوگل، محتوای حمایت شده اجباری ارائه شد که به رشد شرکت به جایی که امروز است کمک کرد.

درآمد سالانه گوگل سال به سال به رشد خود ادامه می دهد، زیرا دو دهه پیش بهتر از رقبای فوق الذکر بر جستجو تسلط داشت. توانایی آن در ترکیب این سرویس به طور خلاصه با ایجاد درآمد تبلیغاتی تا حد زیادی به همین دلیل است که توانسته است رقبایی مانند بینگ مایکروسافت را مهار کند.

مطلب پیشنهادی:  رویداد اپل برای رونمایی از آیفون 14، اپل واچ سری 8، آی پد، مک و موارد دیگر؛ چک لیست

اگر می‌خواهید شرکت یا محصول شما به عنوان بخشی از جستجوی وب نشان داده شود، گوگل بهترین مکان است.

این شرکت این درآمد از تبلیغات را برای ایجاد زیرساخت عظیمی برای رسیدگی به میلیاردها درخواست جستجو و میزبانی بسیاری از ابزارهای مبتنی بر ابر محبوب مانند Google Mail، Drive، و پلتفرم‌هایی مانند YouTube سرمایه‌گذاری کرده است. ثابت شده است که پلتفرم اشتراک‌گذاری ویدیو از نظر ایجاد درآمد تبلیغاتی یک سرمایه‌گذاری مثمر ثمر است.

مقیاس بزرگ گوگل به این معنی است که تسلط آن همچنان ادامه خواهد داشت. اما وقتی درآمد تبلیغات شروع به سرازیر شدن به پلتفرم‌های هوش مصنوعی جدید می‌کند که نتایج محتوای حمایت شده را برمی‌گرداند، ممکن است خود را در حال کاهش ببینند.

استادان هوش مصنوعی

کلید موفقیت مداوم گوگل تسلط بر هوش مصنوعی و گنجاندن آن در خدمات خود خواهد بود. اما هیچ تضمینی برای شرکتی وجود ندارد که حداقل پنج بار در مهارت رسانه های اجتماعی شکست خورده باشد. در حال حاضر، شکی وجود ندارد که گوگل می تواند ترافیک را مدیریت کند، این در واقع فقط این است که بتواند کالاها را تحویل دهد یا خیر.

اینکه آیا رقبای جدیدی مانند ChatGPT به رسیدگی به تعداد سؤالاتی که Google می‌کند نزدیک هستند یا نه، قابل بحث است. شواهد این است که اینطور نیست، زیرا ChatGPT در اوایل سال با مشکلات مختلفی روبرو شد که در آن به دلیل تقاضای بیش از حد قادر به پذیرش کاربران جدید یا انجام درخواست‌ها نبود.

ChatGPT پلتفرمی است که اخیراً بیشترین توجه رسانه ها را به خود جلب کرده است. با این حال، ممکن است رقبای ثابتی مانند بینگ باشند که در نهایت بزرگترین دردسر گوگل را ایجاد کنند. بینگ سومین موتور جستجوی بزرگ جهان پس از گوگل و بایدو است.

مطلب پیشنهادی:  یک سال پس از 'Crypto Bowl'، تبلیغات کریپتو از بازی بزرگ ناپدید می شوند

این موقعیت می‌تواند با راه‌اندازی جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی تغییر کند، که بدون شک درآمد بیشتری را برای یک شرکت معتبر به ارمغان می‌آورد. برخلاف گوگل، مایکروسافت به دلیل مدل کسب‌وکار خود که در نرم‌افزار، سخت‌افزار و محاسبات ابری متنوع است، به درآمد تبلیغاتی وابسته نیست.

بر اساس گزارش سرویس داده های مصرف کننده و بازار Statista، درآمد تبلیغات گوگل در سال های اخیر کاهش یافته است، اما هنوز 80 درصد از درآمد این شرکت را تشکیل می دهد. بسیاری ممکن است گوگل را به عنوان یک موتور جستجو در نظر بگیرند، اما تا حد زیادی یک شرکت تبلیغاتی است که بر اساس جستجو ساخته شده است.

بدون آن درآمد تبلیغاتی، نمی توانست به بسیاری از موفقیت های قبلی خود، مانند خرید یوتیوب در سال 2006 یا کمک به توسعه پلتفرم موبایل اندروید، دست یابد. شکست گوگل در راه‌اندازی چندین پلتفرم رسانه‌های اجتماعی، نقاط ضعف این شرکت را برجسته کرده و در را برای افرادی مانند فیس‌بوک و شرکت مادرش متا باز گذاشته است تا از این پای درآمد عظیم بخورند.

فیس‌بوک همچنین نگران است که بینگ و استارت‌آپ‌های جدید بازاریاب‌ها را به چیزی که احتمالاً مجموعه‌ای از ابزارهای جدید دانش هوش مصنوعی است جذب کنند. با این حال، اگر گوگل نتواند در جستجوی هوش مصنوعی به روشی که Lycos و Excite نتوانستند موفقیت اولیه خود را توسعه دهند، تسلط پیدا کند، ممکن است در نهایت به جستجوی بسیار کمتری در گوگل و گپ زدن بسیار بیشتر بپردازیم.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا