تکنولوژی

توجه! این برنامه‌های مخرب فروشگاه Google Play می‌توانند شما را کور کنند. چک لیست برنامه های کاربردی ویروس تروجان

چندین برنامه مخرب در فروشگاه Google Play حاوی ویروس هایی هستند که می توانند داده های شما را بدزدند. در اینجا همه چیزهایی است که باید بدانید.

در اینجا یک هشدار برای صدها میلیون کاربر تلفن اندرویدی وجود دارد! به کاربران اندروید در مورد لیستی از برنامه های موجود در فروشگاه Google Play که حاوی ویروس هستند هشدار داده می شود. بر اساس گزارش دکتر وب با عنوان «بررسی فعالیت‌های Doctor Web Mobile Virus Activity ژوئن 2022»، برنامه‌های مخرب همچنان جزو رایج‌ترین تهدیدات اندروید هستند. بر اساس گزارش‌ها، تحلیلگران بدافزار ده‌ها برنامه مخرب را در فروشگاه Google Play کشف کرده‌اند. اینها شامل تروجان‌های ابزارهای تبلیغاتی مزاحم، برنامه‌های جعلی مورد استفاده توسط کلاهبرداران، سارقان اطلاعاتی که داده‌های محرمانه را هدف قرار می‌دهند و موارد دیگر می‌شود.

در ماه ژوئن، فعالیت اسب تروجان Android.Spy.4498 که اطلاعات اعلان‌های سایر برنامه‌ها را می‌دزدد، همچنان کاهش یافت. در دستگاه های اندرویدی 20.56 درصد کمتر از ماه می شناسایی شد. فعالیت تروجان تبلیغاتی Android.HiddenAds نیز کاهش یافته است، اما به میزان کمتری، 8 درصد. این باعث می شود این برنامه های مخرب در بین شایع ترین تهدیدات اندروید باقی بماند. در طول ماه، تحلیلگران بدافزار Doctor Web ده ها برنامه مخرب را در Google Play شناسایی کردند. این گزارش می‌گوید که شامل تروجان‌های تبلیغاتی، برنامه‌های جعلی مورد استفاده توسط کلاهبرداران، سارقان اطلاعاتی که داده‌های محرمانه را هدف قرار می‌دهند و موارد دیگر است.

به طور تکان دهنده، بر اساس این گزارش، بیش از 98,90,000 دانلود تقریباً 30 تروجان تبلیغاتی از خانواده Android.hiddenAds گزارش شده است. لیست برنامه ها شامل نرم افزارهای ویرایش تصویر، صفحه کلید مجازی، ابزارها و ابزارهای سیستمی، برنامه های تماس، برنامه های جمع آوری کاغذ دیواری و غیره است.

مطلب پیشنهادی:  Gurugram: پیمانکار تحویل 10 آیفون را با ماکت های رزرو شده جایگزین می کند

برای نمایش تبلیغات، برخی از برنامه‌ها اجازه می‌خواهند پنجره‌ها را در بالای برنامه‌های دیگر نمایش دهند، در حالی که برخی دیگر از کاربران می‌خواهند که آنها را به لیست استثنای ذخیره‌کننده باتری اضافه کنند. علاوه بر این، تروجان‌ها برای سخت‌تر کردن شناسایی برنامه‌های مخرب، نمادهای خود را از لیست برنامه‌های نصب‌شده در منوی صفحه اصلی پنهان می‌کنند یا آیکون‌هایی را با آیکون‌هایی جایگزین می‌کنند که کمتر قابل توجه هستند.

لیست برنامه های کاربردی حاوی تروجان ها عبارتند از: ویرایشگر عکس: Beauty Filter. ویرایشگر عکس: روتوش و برش. ویرایشگر عکس: فیلترهای هنری. ویرایشگر عکس – طراحی ساز; ویرایشگر عکس و پاک کن پس زمینه. ویرایشگر عکس و Exif; ویرایشگر عکس – جلوه های فیلتر. فیلترها و افکت های عکس؛ ویرایشگر عکس: تاری تصویر. ویرایشگر عکس: برش، چسباندن. صفحه کلید ایموجی: استیکرها و گیف ها. صفحه کلید تم نئون. پاک کننده پول نقد؛ FastCleaner: Cache Cleaner. تصاویر پس زمینه خنده دار – صفحه نمایش زنده. یادداشت ها – یادآوری ها و لیست ها. راستی.

علاوه بر این، متخصصان دکتر وب اسب‌های تروجان بیشتری را از خانواده Android.Joker کشف کردند که می‌توانند کد دلخواه را دانلود و اجرا کنند و قربانیان را بدون اطلاع آن‌ها در سرویس‌های تلفن همراه پولی مشترک کنند. یکی از آنها در لانچر شخص ثالث ‘Poco Launcher’ پنهان شده بود در حالی که دیگری در برنامه ‘4K Pro Camera’ بود. در این گزارش آمده است که سومین مورد در برنامه مجموعه استیکر «برچسب‌های ایموجی قلب» بود.

او همچنین گفت که در هنگام راه‌اندازی از کاربر خواسته‌اند تا به حساب‌های خود وارد شود و سپس یک صفحه مجوز واقعی فیس‌بوک را بارگذاری کردند. آنها سپس مدارک را دزدیدند و برای بازیگران بدخواه فرستادند.

مطلب پیشنهادی:  پس از شکست سام آلتمن، مایکروسافت دی تمپلتون را به عنوان ناظر خود در هیئت مدیره OpenAI انتخاب می کند.

به کاربران اندرویدی که هر یک از برنامه های ذکر شده را بر روی گوشی خود نصب کرده اند، توصیه می شود در اسرع وقت آنها را حذف کنند تا در امان بمانند. همچنین پس از حذف برنامه، رمزهای عبور حساب رسانه های اجتماعی خود را تغییر دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا