تکنولوژی

توییتر در حال از بین بردن هاله ایلان ماسک است که به تسلا دامن زد

ارزش این شرکت خودروسازی در سال جاری 644 میلیارد دلار کاهش یافته است زیرا مدیر اجرایی میلیاردر آخرین حواس پرتی خود را دنبال می کند.

سخنرانی انگیزشی اولیه ایلان ماسک به آزمایش اجتماعی که اکنون “کارمندان توییتر” نامیده می شود، گوی سبقت را از بین نبرد:

ماسک هشدار داد که در صورت خروج مدیران ارشد توییتر، احتمال ورشکستگی وجود دارد

انفجارهای هذل‌انگیز، البته، آفرینش ماسک است – اصطلاحاً “تامین مالی ناامن” – به همین دلیل است که او در وهله اول به طور یکپارچه وارد توییتر شد. مسلماً، این نیز او را به یک مالک طبیعی توییتر تبدیل می کند، اما (الف) منظورم این است که فقط نگاه کنید، و (ب) به همه ما در مورد عواقب عصبانی شدن مردم از سهام خود هشدار داده شده است. یک واقعیت جایگزین وجود دارد که در آن ماسک، ظاهراً از روی هوس، تصمیم به خرید توییتر در اوایل سال جاری نگرفت، بلکه فقط به استفاده رایگان از آن تا حدی شاید بیش از حد، اما از نظر او، موفقیت آمیز ادامه داد. به نوعی واقعیت واقعی ما، که شامل پخش زنده خرابکاری های شرکتی در مقیاس بزرگ توسط ثروتمندترین مرد روی زمین است، کمتر قابل باور به نظر می رسد، حتی اگر در واقع می توانم ضربه زدن با نوک انگشتانم به آن کلیدها را احساس کنم.

من می گویم “هذا”، اما با توجه به پرداخت های سود جدید مورد انتظار توییتر که تقریباً یک پنجم درآمد آن است، ماسک ممکن است با توجه به احتیاط خود به چیزی توجه کند. و این درآمد حتی قبل از این بود که ما در این هفته دچار تشنج شویم، با معرفی یک آواتار لباس 8 دلاری توسط ماسک – به عبارتی یک بازپرداخت کامل – به هر تبلیغ کننده ای که به فکر کاهش بودجه قبل از یک رکود احتمالی است دلیل کافی برای شروع می دهد.

من تمایل دارم بیشتر به تجارت دیگری که ماسک اداره می کند، یعنی تجارتی که اتومبیل می سازد، علاقه مند باشم. سال سختی برای سایر سهامداران شرکت تسلا بود، با بیش از نصف شدن سهام، از بین رفتن 644 میلیارد دلار، که معلوم شد 600 میلیارد دلار بیشتر از مبلغی است که ماسک و دوستان برای چیز دیگری پرداختند. توجه داشته باشید که این نشان دهنده سقوط در درآمد نیست. دور از آن: درآمد خالص تسلا، سال به سال، در سه ماهه گذشته دو برابر شد. بلکه فقط هوا از نسبت قیمت/درآمد خارج می شود.

مطلب پیشنهادی:  عکس روز نجوم ناسا 17 مه 2023: لکه های خورشیدی تاریک

به این نسبت به عنوان بیانیه ایمان فکر کنید. در ابتدای سال، سهام تسلا با 130 برابر سود پیش رو معامله می شد، در حالی که شرکت فورد موتور. 10 بار معامله شد بازار اساساً می گفت، مطمئناً، فورد برای مدتی در این تجارت خودرو بوده است و احتمالاً می تواند در آینده قابل پیش بینی به سود مناسبی ادامه دهد، اما، مرد، تسلا صاحب این صنعت و موارد دیگر خواهد شد: خودران، انرژی خورشیدی، ربات های انسان نما. فورد ممکن است کامیون F-150 داشته باشد، اما تسلا ماسک دارد.

ایمان نرم شده است. نسبت فعلی 35 برابر سود تعدیل‌شده پیش‌بینی‌شده، کمتر از اوایل سال 2019 است، زمانی که تسلا هنوز اساساً بر مبنای سودآوری سودآور نبود. علاوه بر این، P/E تسلا سال را شش برابر بالاتر از S&P 500 آغاز کرد: و در حالی که دومی نیز سقوط کرد، امروز تسلا دو برابر بازار است.

ردیابی این وخامت در باورهای مالی به یک علت واحد شاید یک کار احمقانه (یا شاید یک مقاله نویس) باشد. بازگشت به میانگین و کمی کمتر از میانگین پس از یک افزایش عظیم، قدیمی ترین روایت بازار سهام است. سهام فناوری که به طور گسترده به عنوان تسلا شناخته می شود، سال سختی را پشت سر گذاشته است. فرقه‌های شخصی و مالی از همه نوع – کریپتو، متاورس، و بله، خود ماسک – در سال 2022 کاهش یافتند. شاید همه اینها فقط تابعی از نرخ 4٪ وجوه فدرال در یک دهه از هم اکنون به صفر باشد. زمانی که پول ارزش چیزی را داشته باشد، معمولاً آینده کمتر آینده نگر می شود.

مطلب پیشنهادی:  علی بابا در بحبوحه رشد کند در چین، روی مشاغل خارج از کشور شرط بندی می کند

آیا این باعث بدتر شدن جریان زنده تغییر ظاهری توئیتر ماسک می شود؟ هیچ پاسخ قطعی وجود ندارد. ماسک قبلاً با بحران های ظاهراً وجودی روبرو بوده است. یکی به معرفی ناموفق مدل 3 در سال 2017 فکر می‌کند. بسیاری از مردم از این شک بهره می‌برند و انتظار دارند توییتر مانند ققنوس آبی در پشت یک طرح اصلی ناشناخته بالا بیاید. البته، بانکدارانی که وام‌هایی را برای تامین مالی معامله دارند، باید مشتاقانه امیدوار باشند.

اما من فکر می‌کنم می‌توان گفت که خرابی توییتر – که فراموش نکنیم، خود “فرایند تصاحب ماسک” را نیز شامل می‌شد – نمی‌توانست کمکی کند. در سطح خالص، انحلال سهام تسلا توسط ماسک برای پرداخت هزینه حواس‌پرتی جدیدش نمی‌تواند کمکی به کاهش سهام نداشته باشد. همچنین به ناهماهنگی کمک می کند که اغلب بیانیه های رویایی ماسک را مشخص می کند. مثال الف: اگر همانطور که ماسک چند هفته پیش ادعا کرد، تسلا در نهایت 4 تریلیون دلار ارزش خواهد داشت، چرا سهام را در حالی که ارزش آن کمتر از 600 میلیارد دلار است برای تامین مالی یک سایت رسانه اجتماعی غیرسود بفروشیم؟

مهمتر از همه، ترکیب وسواس ماسک با رفتارهای نادرست ظاهراً توییتر، خطاپذیری او را نشان می‌دهد – که وقتی شرکت خودروسازی شما به عنوان یک کارخانه مهتابی شبیه ادیسون رتبه‌بندی می‌شود، مفید نیست. تسلا این روزها سودآور است و میلیاردها دلار در بانک دارد. بنابراین، در حالی که بدون شک توییتر در بسیاری از مطالعات موردی مدرسه کسب و کار آینده حضور خواهد داشت، تصور اینکه این مطالعات موردی مسیر هر فاجعه تسلا را ردیابی کند، دشوار است. اما برای هر کسی که یک تسلا را زمانی که بیش از 1 تریلیون دلار ارزش داشت خریده است، این مهم نیست. تسلا می تواند به عنوان یک شرکت خودروسازی به اندازه کافی خوب عمل کند، حتی با وجود یک مدیر عامل نابغه که اینقدر حواسش پرت شده باشد، اما یک شرکت ساده خودروسازی قدیمی برای آن ها درآمدی ندارد.

مطلب پیشنهادی:  براد پیت بازیگر فیلم شاتگان برای اولین بار در OTT! تاریخ و مکان تماشا را بررسی کنید

یک فکر نهایی توییتر من را به خرید مشکوک دیگری که ماسک انجام داد، یعنی خرید SolarCity Corp اشاره می کند. توسط تسلا در سال 2016. این اساساً نجات از یک شرکت در حال شکست به ریاست ماسک بود که توسط پسر عموی او اداره می شد و به هر دوی آنها بدهکار بود (این را ببینید). حتی یکی از تیزبین ترین تحلیلگران وال استریت که تسلا را پوشش می دهد، بعداً این معامله را “انفجار کنترل شده” برای محافظت از هاله ماسک نامید. این هاله همه چیز است، و ماسک در آن زمان احساس می کرد که مجبور بود یک به روز رسانی برای “Master Plan” تسلا خود منتشر کند، که بر نیاز به اتصال انرژی های تجدید پذیر با وسایل نقلیه الکتریکی تاکید می کرد. من نمی گویم که روزی ممکن است شاهد به روز رسانی دیگری باشیم که منطق هشت وجهی یک شرکت خودروسازی را برای داشتن سایت رسانه های اجتماعی خاص خود بیان کند. من فقط می گویم که واقعیت فعلی ما به نتایج واقعاً عجیبی منجر می شود.

اطلاعات بیشتر از Bloomberg Opinion:

پارمی اولسن ممکن است در حال تماشای انفجار توییتر در زمان واقعی باشیم

مطالب پول مت لوین: FTX یک مارپیچ مرگ داشت

آرون براون: FTX یک ویژگی و نه یک اشکال نوآوری مالی است

اطلاعات بیشتری از Bloomberg Opinion می خواهید؟ {نظر}.

این ستون لزوماً منعکس کننده نظرات هیئت تحریریه یا بلومبرگ LP و صاحبان آن نیست.

لیام دنینگ ستون نویس Bloomberg Opinion است که انرژی و کالاها را پوشش می دهد. او که یک بانکدار سرمایه گذاری سابق بود، سردبیر ستون وال استریت ژورنال Heard on the Street و خبرنگار ستون Lex فایننشال تایمز بود.

داستان های بیشتری مانند این را می توان در bloomberg.com/opinion یافت

© 2022 بلومبرگ LP

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا