تکنولوژی

تکان دهنده! سیارک دایناسور کش را فراموش کنید، بزرگترین سیارکی که به زمین برخورد کرد 2 برابر بزرگتر بود

بزرگترین سیارکی که به زمین برخورد کرد سیارک دایناسور را گرفت.

ما با این نظریه آشنا هستیم که یک سیارک عظیم به عرض 10-15 کیلومتر حدود 66 میلیون سال پیش به عصر دایناسورها پایان داد. برخورد سیارک باعث ایجاد دهانه Chicxulub شد که در زیر شبه جزیره یوکاتان مکزیک مدفون شده است که حدود 112 مایل (180 کیلومتر) قطر دارد. اما آیا می دانید بزرگترین سیارکی که به زمین برخورد کرده چه بوده است؟ این سیارک Vredefort نام دارد و حدود 2 میلیارد سال پیش به این سیاره برخورد کرد. اکنون، یک مطالعه جدید نشان داده است که این سیارک حتی از آنچه دانشمندان قبلاً تصور می کردند، بزرگتر است.

بر اساس این مطالعه که در مجله تحقیقات ژئوفیزیکی منتشر شده است، اندازه سیارک Vredefort بین 12.4 تا 15.5 مایل (20 و 25 کیلومتر) قطر اندازه گیری شده است. همچنین نشان داد که ممکن است هنگام برخورد با زمین بین 45000 تا 56000 مایل در ساعت (72000 و 90000 کیلومتر در ساعت) حرکت کرده باشد. دهانه ای که ایجاد کرد به نام دهانه وردفورت شناخته می شود که اثری عظیم در آفریقای جنوبی کنونی بر جای گذاشته است. در حال حاضر حدود 99 مایل (159 کیلومتر) قطر دارد که آن را به بزرگترین دهانه مرئی روی زمین تبدیل می کند.

اما با گذشت زمان، این دهانه های سیارکی به آرامی فرسایش یافته و کوچک می شوند. تخمین اخیر نشان می دهد که دهانه وردفورت در ابتدا 155-174 مایل (250-280 کیلومتر) بوده است. در نتیجه دهانه وردفورت بزرگترین دهانه برخوردی روی زمین است.

مطلب پیشنهادی:  وحشت هوش مصنوعی: خشم نسبت به تصاویر عمیقا جعلی تیلور سویفت خواننده

چگونه تأثیر Vredefort با تأثیر Chicxulub متفاوت است

این گزارش می گوید که برخلاف برخورد سیارک Chicxulub، بزرگترین برخورد سیارکی Vredefort باعث انقراض دسته جمعی گیاهان و جانوران زمین نشد. یکی از نویسندگان جدیدترین مطالعه، میکی ناکاجیما، دانشمند سیاره‌شناسی در دانشگاه روچستر در نیویورک، می‌گوید: «برخلاف برخورد Chicxulub، برخورد Vredefort هیچ سابقه‌ای از انقراض دسته جمعی یا آتش‌سوزی‌های جنگلی به جای نگذاشت، زیرا فقط اشکال حیات تک سلولی وجود داشت. و دو میلیارد سال پیش هیچ درختی وجود نداشت.

با این حال، برخورد سیارک Vredefort بر آب و هوای جهانی بیشتر از برخورد سیارک Chicxulub روی زمین تأثیر گذاشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا