موبایل

حالت های بازی گوشی های هوشمند سرگرم کننده، جذاب و بی فایده هستند

گوشی‌های بازی به دلیل قطعات گران‌قیمت سخت‌افزار قدرتمندی که در مقایسه با پرچم‌داران «عادی» به سختی پیشرفت‌های ملموسی را در عملکرد بازی ارائه می‌کنند، مورد استقبال بد قرار گرفته‌اند. با این حال، جنبه دیگری از فروش گوشی های هوشمند وجود دارد که تقریباً همه شرکت ها – به جز اپل – با آن سر و کار دارند.

به حالت بازی فروتن سلام کنید. یا تقویت کننده بازی. یا حالت مسابقه. نام متفاوت است، اما هدف وعده داده شده یکسان است: دادن کمی استعداد به شما، همراه با برخی از ترفندهای رابط کاربری برای بهبود تجربه بازی. این روی کاغذ خوب است، اما آیا این حالت‌های بازی واقعاً مزیتی در دنیای واقعی دارند؟

بهبود بازی در Asus ROG Phone 6
داشبورد جعبه سلاح ایسوس ROG Phone 6 اندی باکسال/روندهای دیجیتال

برای آزمایش کارایی حالت‌های بازی، چندین بازی محبوب را در Samsung Galaxy S22 Ultra و Xiaomi 12 Pro انجام دادیم که هر دو به تراشه برتر Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 متکی هستند و دارای تقویت کننده بازی خود هستند. ترفندها ما همچنین حالت های بازی ارائه شده در ایسوس ROG Phone 5S و OnePlus Nord N20 5G را آزمایش کردیم. صرف نظر از اینکه از کدام پردازنده یا حالت بازی استفاده می کردیم، نتایج همیشه یکسان بود. حالت های بازی چندان مفید نیستند.

تست حالت های بازی

ابتدا اجازه دهید نگاهی به حالت های بازی S22 Ultra و Xiaomi 12 Pro بیندازیم. من معیارهایی مانند حداکثر بار CPU و GPU، اوج FPS، افزایش دمای CPU و کاهش خالص باتری را پس از یک جلسه متوسط ​​بازی حدودا 30 دقیقه انتخاب کردم. با فشار دادن تمام تنظیمات گرافیکی و عملکرد به حداکثر، هر بازی را با و بدون تنظیمات بهینه‌سازی بازی فعال کردم، با یک دوره خنک‌سازی حدوداً 40-45 دقیقه بین هر جلسه.

همچنین مطمئن شدم که هیچ برنامه پس‌زمینه‌ای وجود نداشته باشد، روشنایی و وضوح صفحه روی حداکثر تنظیم شده است، و نرخ تازه‌سازی روی حالت تطبیقی ​​تنظیم شده است تا به صورت پویا به ۱۲۰ هرتز برسد. در پایان آزمایش من به طرز ناامید کننده ای شگفت زده شدم. برای نتیجه گیری خود کافی است به جدول زیر نگاه کنید:

عنوان / وضعیت حالت بازی اوج بار CPU اوج بار GPU اوج FPS پایدار
وضعیت جدید PUBG
(حالت بازی بر)
62 100 60
وضعیت جدید PUBG
(حالت بازی خاموش)
61 100 60
مبارزه سایه 2
(حالت بازی بر)
40 50 60
مبارزه سایه 2
(حالت بازی خاموش)
38 45 60
آسفالت 9: افسانه ها
(حالت بازی بر)
35 90 60
آسفالت 9: افسانه ها
(حالت بازی خاموش)
41 94 60
Call of Duty: Mobile
(حالت بازی: بر)
53 66 60
Call of Duty: Mobile
(حالت بازی: خاموش)
51 65 60
مبارزات مدرن 5
(حالت بازی: بر)
45 47 60
مبارزات مدرن 5
(حالت بازی: خاموش)
45 42 60
Need For Speed: بدون محدودیت
(حالت بازی: بر)
32 46 60
Need For Speed: بدون محدودیت
(حالت بازی: خاموش)
35 44 60
مطلب پیشنهادی:  این تست دوام پیکسل فولد یکی از بدترین تست هایی است که تا به حال دیده ام

همانطور که مشخص است، حالت بازی اختصاصی به سختی تفاوتی در معیارهای معنی دار مانند استفاده خام GPU و CPU ایجاد می کند. پس از همه، این همان چیزی است که شرکت ها وعده می دهند – ارائه قدرت اضافی. در حالی که اعداد و ارقام تا حدودی دلهره آور هستند، نکته اصلی این است که چگونه افزایش 2 درصدی در استفاده از CPU یا GPU بر تجربه واقعی بازی تأثیر می گذارد.

یعنی اصلا اینطور نیست. حتی در سناریوهای نادری که یک برنامه اختصاصی تقویت کننده بازی یا ابزار سیستم، بار روی CPU یا GPU را افزایش می دهد، تفاوت قابل توجهی در مورد تجربه واقعی بازی وجود ندارد.

آزمایشگاه تقویت کننده بازی Samsung galaxy s22
ندیم سرور/روندهای دیجیتال

فقط برای اینکه مطمئن شوم چشمانم مرا فریب نمی دهند، سه تا آتشین را رها کردم PUBG Mobile بازیکنان قدرت ابزارهای بهینه سازی بازی از پیش بارگذاری شده را در Galaxy S22 Ultra و Xiaomi 12 Pro آزمایش می کنند. همانطور که در آزمایش خود متوجه شدم، آنها نیز نتوانستند تفاوتی را تشخیص دهند. CPU و GPU می توانند از نظر فنی شما باید سخت تر کار کنید، اما این واقعاً به معنای بهبود چشمگیر گیم پلی نیست.

تاثیر بر دما و عمر باتری

من همچنین مشاهده کردم که چگونه این ترفندها بر الگوهای مصرف باتری و حرارت آنها تأثیر می گذارد. باز هم تفاوت محسوسی وجود نداشت. به عنوان مثال، متوسط ​​افزایش دمای CPU پس از یک جلسه 30 دقیقه ای بازی با یک بازی گرافیکی فشرده – چه با حالت بازی و چه بدون حالت بازی – در اتاقی که تا 24 درجه سانتیگراد خنک شده بود، 5-6 درجه سانتیگراد بود.

تنظیمات بازی Asus ROG Phone 6
بازی Genie Dashboard در Asus ROG Phone 6 ندیم سرور/روندهای دیجیتال

در مورد مصرف باتری، تفاوت حدود 3-4٪ است. با این حال، این را می‌توان به این دلیل نیز نسبت داد که این حالت‌های بازی تمام فعالیت‌های پس‌زمینه را از بین می‌برند – مانع از تخلیه باتری دیگر برنامه‌ها، تحت فشار قرار دادن سیلیکون یا کاهش پهنای باند شبکه می‌شوند.

نتایج فوق پس از اجرای یک بازی بدون زنگ و سوت در Galaxy S22 Ultra برای خواندن اولیه ثبت شد. این کار با فعال کردن پلاگین بازی اختصاصی موجود در فروشگاه گلکسی سامسونگ، فعال کردن حالت اولویت، و سپس راه‌اندازی عنوان از برنامه Game Launcher انجام شد.

چه فایده ای دارد؟

برخلاف بازی‌های رایانه‌ای که اغلب بازیکنان را با تنظیمات زیادی برای تنظیم دقیق تجربه بازی غرق می‌کنند، بازی‌های موبایل نسبتاً ساده هستند. صرفه جویی در چند مورد پرت مانند Genshin Impact در دستگاه‌های تلفن همراه، بیشتر بازی‌های محبوب و گرافیکی سخت، همه چیز را به چند ابزار تنظیم عملکرد محدود می‌کنند.

مطلب پیشنهادی:  مشخصات کلیدی سری Honor 80 قبل از عرضه اعلام شد، مدل Pro+ ممکن است دوربین 200 مگاپیکسلی داشته باشد
پلاگین بازی سامسونگ گلکسی اس 22
Samsung Galaxy S22 و سیستم Game Booster Plus در سیستم Plugins. ندیم سرور/روندهای دیجیتال

دلایل زیادی برای این وجود دارد. بازی‌های موبایلی هنوز هم بیشتر یک تجربه معمولی است و فشار دادن بازیکنان با تنظیمات پیچیده بسیار بهترین استراتژی نیست. این کمتر در مورد قدرت شلیک سیلیکونی موجود و فشار دادن آن به حد خود است و بیشتر در مورد مشتعل کردن بازی و سرگرمی است.

دریافت بازی های بسیار محبوب مانند PUBG Mobile و Call of Duty: Mobileکه هر دو واقعاً سخت‌افزار گوشی را تحت فشار قرار می‌دهند، اما تنها چند کلید برای تنظیم کیفیت ارائه می‌دهند تا تجربه بازی مورد نظر را بر اساس سخت‌افزار موجود به دست آورید.

اگر یک گوشی پرچمدار در دست دارید، در حال حاضر بیش از اندازه کافی نیروی وحشی را ارائه می دهد تا به راحتی هر بازی را که به آن پرتاب می کنید له کنید. هیچ جادوی تقویت بازی برای رفتن از تنظیمات گرافیکی بالا به فوق العاده لازم نیست.

بهینه سازی بازی galaxy s22
ندیم سرور/روندهای دیجیتال

من بیش از 20 بازی را روی Galaxy S22 Ultra خود نصب کرده ام، از عناوین سبک تا بازی های سبک Candy Crush برای کشتن مدتی در اتوبوس به بازی های سخت مانند ماشه مرده 2 برای منفجر کردن برخی از زامبی های تیراندازی بخار در طول تعطیلات کاری. با این حال، من به ندرت به فعال کردن حالت بازی برای انجام این بازی ها فکر می کنم.

در یک دنیای عاقل، من نباید این کار را انجام دهم، به خصوص در یک گوشی پرچمدار. به هر حال، تمام هدف پرداخت بیش از 1000 دلار برای یک گوشی پرچمدار این است که مطمئن شوید برای لذت بردن از بازی با سرعت 60 فریم در ثانیه و کیفیت صفحه نمایش OLED با گرافیک برتر، مجبور نیستید با چیزی مانند آمپ بازی سروکار داشته باشید. قرار است همه چیز “فقط کار کند” و اغلب این کار را می کند.

آزمایش سناریوهای اضطراری

اگر یک تلفن غیر پرچمدار در جیب خود دارید، انتظارات در حال حاضر پایین است، به خصوص برای بازی های سطح بالا. با این حال، حالت های بازی نیز در این سناریو تفاوتی ندارند. ما آزمایش کردیم که حالت بازی چقدر می‌تواند روی یک تلفن مقرون‌به‌صرفه مانند OnePlus Nord N20 5G موثر باشد و بین Pro Gamer و از پیش‌تنظیمات متعادل تغییر کند.

هنگام بازی PUBG Mobile در از پیش تنظیم های گرافیکی HD، تقریباً 2 تا 3 درصد جهش در اوج استفاده از CPU و GPU با حالت Pro Gamer وجود داشت، اما تعداد FPS روی 30 فریم در ثانیه قفل شد. داستان مشابه بود آسفالت 9 در تنظیمات با کیفیت بالا، با حالت Pro Gamer، حداکثر استفاده از GPU را تنها 4-5٪ افزایش می دهد. با این حال، این جهش کوچک در استفاده از CPU یا GPU منجر به بهبود قابل توجهی در تجربه بازی نشد.

مطلب پیشنهادی:  آمازون فروش Z Flip and Fold 4 را دارد که منتظر آن بودید

من همچنین برخی از بازی های بی نظیر را امتحان کردم Genshin Impact (با سیستم مورد نیاز حریصانه آن) و چند مورد دیگر که می توانند 120 فریم بر ثانیه را بزنند. در Asus ROG Phone 5S با Qualcomm Snapdragon 888+، جابجایی بین حالت استاندارد و X-Mode برای بازی منجر به افزایش تنها 2% در استفاده از GPU، جهش 5% در بار CPU، در حالی که میانگین FPS تنها 2 تغییر کرده است. – 3 فریم در ثانیه باز هم، تفاوت قابل توجهی در تجربه واقعی بازی برای این دو سناریو وجود نداشت.

پنل پشتی ایسوس ROG Phone 6

افزایش قیمت و حرکت به سمت قدرتمندترین گوشی هوشمند روی کره زمین – Asus ROG Phone 6 – وضعیت موجود بدون تغییر باقی می ماند. اندی باکسال از دیجیتال تو پس از انجام دو بازی روی ROG Phone 6 با چیپست Snapdragon 8+ Gen 1 خود گفت که «نمی‌تواند تفاوت آشکاری» بین حالت X و Dynamic Mode گوشی ببیند.

پوشش نقره ای حالت های بازی

حالت‌های بازی ممکن است وقتی صحبت از تجربه خام بازی به میان می‌آید، پیشرفت ملموسی ایجاد نکند، اما به روش‌های دیگر به بهبود اوضاع کمک می‌کند. به عنوان مثال، لانچر بازی شناور در گوشی های سامسونگ به شما امکان می دهد در حین بازی، اسکرین شات بگیرید، فعالیت صفحه را ثبت کنید، روشنایی را به سرعت تنظیم کنید و مواردی مانند Bixby و Edge Panel را غیرفعال کنید.

همچنین گزینه ای برای غیرفعال کردن حرکات ناوبری در لبه صفحه وجود دارد و ادغام Discord نیز روی میز است. روشن کردن حالت اولویت، تماس ها و سایر اعلان ها را مسدود می کند تا تجربه ای بدون حواس پرتی ارائه دهد. پانل کشویی قابل تنظیم به شما امکان می دهد به برنامه های پرکاربرد خود در یک نمای پاپ آپ دسترسی داشته باشید که بسیار خوب است.

آمار بازی Samsung Galaxy S22
ندیم سرور/روندهای دیجیتال

هر سازنده گوشی هوشمندی که حالت بازی یا تجربه راه اندازی ویژه ارائه می کند، برخی از امکاناتی را که در بالا ذکر شد ارائه می دهد. و آنها تا حدی به شما کمک می کنند، به خصوص اگر می خواهید تجربه Battle Royale شما یکپارچه باشد و ابزاری با یک کلیک برای ضبط فعالیت صفحه یا دسترسی به برنامه های اولویت دار می خواهید.

گوشی‌های اندرویدی، به‌ویژه پرچم‌داران، نیازی به خواندن سرودهای حالت‌های بازی برای رسیدن به یک نقطه از خانه ندارند. آنها اکنون می توانند هر بازی موبایلی را اداره کنند. داشتن ابزارهایی که میانبر اضافه می‌کنند یا اعلان‌های مزاحم را به حداقل می‌رسانند خوب است، اما انتظار افزایش عملکرد از حالت بازی این روزها آرزوی ناامیدکننده‌ای است.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا