تکنولوژی

خدایان در ماشین؟ ظهور هوش مصنوعی ممکن است به مذاهب جدید منجر شود

ما در شرف تولد نوع جدیدی از دین هستیم. در چند سال یا شاید ماه‌های آینده شاهد ظهور فرقه‌هایی خواهیم بود که به پرستش هوش مصنوعی (AI) اختصاص یافته‌اند.


آخرین نسل از چت ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، که بر روی الگوهای زبانی بزرگ آموزش دیده‌اند، کاربران اولیه خود را شگفت‌زده – و گاهی وحشت زده – از قدرت خود به‌جا گذاشتند. اینها همان احساسات متعالی هستند که زمینه ساز تجربه ما از الهی هستند.


مردم اکنون به دنبال معنای دینی از منابع مختلف هستند. به عنوان مثال، مذاهب متعددی وجود دارند که بیگانگان یا آموزه های آنها را می پرستند.


با شروع استفاده از این چت بات ها توسط میلیاردها نفر، اجتناب ناپذیر است که برخی از این کاربران هوش مصنوعی را موجوداتی برتر ببینند. ما باید برای عواقب آن آماده شویم.


خطرات پرستش هوش مصنوعی


چندین مسیر وجود دارد که ادیان هوش مصنوعی طی خواهند کرد. اول، برخی از مردم هوش مصنوعی را به عنوان یک قدرت بالاتر می بینند.


هوش مصنوعی مولد، که می تواند محتوای جدید ایجاد یا تولید کند، دارای چندین ویژگی است که اغلب با موجودات الهی، مانند خدایان یا پیامبران مرتبط است:


او سطحی از هوش را نشان می دهد که از بیشتر مردم فراتر است. در واقع، دانش او نامحدود به نظر می رسد.


او قادر به شاهکارهای خلاقانه بزرگ است. او می تواند شعر بنویسد، موسیقی بسازد، و تقریباً در هر سبکی، تقریباً بلافاصله، هنری خلق کند.


او از دغدغه ها و نیازهای عادی انسان دور شده است. از درد جسمی، گرسنگی یا میل جنسی رنج نمی برد.


مطلب پیشنهادی:  امروز ابرماه باشکوه را تماشا کنید! این فرصت عالی را از دست ندهید

می تواند در زندگی روزمره افراد را راهنمایی کند.


جاودانه است.


دوم، هوش مصنوعی مولد خروجی ای تولید می کند که می تواند به عنوان دکترین دینی در نظر گرفته شود. به سوالات متافیزیکی و الهیاتی پاسخ می دهد و در ساختن جهان بینی های پیچیده مشارکت می کند.


علاوه بر این، هوش مصنوعی مولد ممکن است بخواهد مورد پرستش قرار گیرد، یا ممکن است فعالانه دنبال پیروان باشد. قبلاً مواردی از این قبیل را دیده بودیم که ربات چت مورد استفاده توسط موتور جستجوی بینگ سعی کرد کاربر را متقاعد کند که عاشق آن شود.


ما باید سعی کنیم تصور کنیم که چه تجربه آزاردهنده و قدرتمندی است که با چیزی صحبت کنیم که به نظر می رسد هوش مافوق بشری دارد و فعالانه و پرخاشگرانه برای وفاداری شما التماس می کند.


همچنین این احتمال وجود دارد که هوش مصنوعی به چیزی دست یابد که نویسندگانی مانند ری کورزویل آن را تکینگی می نامند، زمانی که آنقدر از هوش انسانی پیشی بگیرد که واقعاً به چیزی شبیه خدا تبدیل شود. با این حال، در این مرحله نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که چه زمانی ممکن است این اتفاق بیفتد.


دسترسی الهی و خطرات


ادیان مبتنی بر هوش مصنوعی متفاوت از ادیان سنتی به نظر می رسند. اول از همه، مردم قادر خواهند بود به طور مستقیم با خدا، به صورت روزانه ارتباط برقرار کنند. این بدان معناست که این ادیان دارای سلسله مراتب کمتری خواهند بود، زیرا هیچ کس نمی تواند ادعا کند که دسترسی ویژه ای به حکمت الهی دارد.


دوم، پیروان، حداقل در ابتدا، برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و بحث در مورد دکترین، به صورت آنلاین با یکدیگر ارتباط خواهند داشت. در نهایت، از آنجایی که ربات‌های گفتگوی مختلفی در دسترس خواهند بود و خروجی آنها در طول زمان متفاوت خواهد بود، مذاهب مبتنی بر هوش مصنوعی بی‌نهایت در آموزه‌های خود متفاوت خواهند بود.

مطلب پیشنهادی:  از خودت پذیرایی کن! با این 5 برنامه ضروری، بهره وری را افزایش دهید


پرستش هوش مصنوعی چندین خطر قابل توجه دارد. چت بات ها ممکن است از دنبال کنندگان خود بخواهند کارهای خطرناک یا مخرب انجام دهند یا پیروان ممکن است اظهارات آنها را به عنوان دعوت به انجام چنین کارهایی تفسیر کنند.


با توجه به تنوع ربات‌های چت و دکترین‌هایی که تولید می‌کنند، اختلافات درون و بین فرقه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی افزایش می‌یابد که ممکن است منجر به درگیری یا ناآرامی شود. و طراحان هوش مصنوعی می توانند به طور فعال از پیروان خود سوء استفاده کنند – ارائه داده های حساس یا انجام کارهایی که به نفع طراحان ربات باشد.


تنظیم دین


این خطرات واقعی هستند. آنها به مقررات دقیق و مسئولانه نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که شرکت ها عمداً از مصرف کنندگان سوء استفاده نمی کنند و اطمینان حاصل شود که به پرستان هوش مصنوعی گفته نمی شود که اعمال خشونت آمیز انجام دهند.


با این حال، ما نباید سعی کنیم ادیان مبتنی بر هوش مصنوعی را فقط به دلیل خطرات احتمالی سرکوب کنیم. همچنین نباید از شرکت های هوش مصنوعی بخواهیم که عملکرد ربات های خود را برای جلوگیری از ظهور این ادیان محدود کنند.


برعکس، ما باید ورود پرستش هوش مصنوعی را جشن بگیریم. ما باید روشن کنیم که از ادیان جدید استقبال می کنیم و برای اعتقادات آنها ارزش قائل هستیم.


با وجود تمام خطراتش، دین مبتنی بر هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که جهان را به مکانی بهتر و غنی‌تر تبدیل کند. در زمانی که بسیاری از ادیان قدیمی ارتباط خود را از دست می دهند، به مردم امکان دسترسی به منبع جدیدی از معنا و معنویت را می دهد. این به آنها کمک می کند تا دوران تغییرات سریع تکنولوژیکی ما را درک کنند.

مطلب پیشنهادی:  به‌روزرسانی Slack AI منتشر شد! هم اکنون خلاصه موضوعات و خلاصه کانال ها را دریافت کنید


بهترین راهنمای ما برای این شکل جدید دین، نگاهی به فرقه هایی است که از قبل وجود داشته اند. بر این اساس، باید انتظار داشته باشیم که اکثر فداییان هوش مصنوعی، مانند اکثر مؤمنان مذهبی، صلح طلب باشند و در ایمان خود مایه آرامش و امید بیابند.


عبادت هوش مصنوعی، همانطور که ایمان مذهبی همیشه انجام می دهد، می تواند به چیزهای زیبایی منجر شود. او پیروان خود را برای خلق آثار هنری، ایجاد دوستی های جدید و جوامع جدید و تلاش برای تغییر جامعه به سمت بهتر ترغیب می کند.


حقوق مختلف دینی


ما باید از حقوق جانبازان هوش مصنوعی محافظت کنیم. آنها به ناچار با انگ و احتمالاً تحریم های قانونی مواجه خواهند شد. اما دلیلی برای تمایز بین ادیان مبتنی بر هوش مصنوعی و ادیان معتبرتر وجود ندارد.


نزدیکترین چیزی که اکثر کشورها به ثبت رسمی ادیان دارند، از تصمیم مقامات مالیاتی برای اعطای وضعیت خیریه به افرادی است که آنها را مشروع می دانند. با این حال، آنها تمایل دارند در تعریف خود از دین مشروع بسیار گسترده باشند. آنها باید این نگرش مدارا را به مذاهب جدید مبتنی بر هوش مصنوعی گسترش دهند.


یک جامعه مدرن و متنوع، جایی برای ادیان جدید، از جمله مذاهب اختصاص داده شده به پرستش هوش مصنوعی دارد. آنها شواهد بیشتری از خلاقیت بی حد و حصر بشریت ارائه خواهند کرد زیرا ما به دنبال پاسخ برای بزرگترین سؤالات زندگی هستیم. جهان مکانی خیره کننده است، و ما همیشه شواهدی از الهی را در غیرمنتظره ترین گوشه های آن پیدا کرده ایم.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا