تکنولوژی

خریدهای گسترده اپل به اندازه آیفون و مک برای سرمایه گذاران مهم است

یکی از مهمترین اعداد در گزارش درآمدهای آینده شرکت اپل. ربطی به آیفون یا کامپیوتر مک ندارد. این مقدار پولی است که غول فناوری قصد دارد برای بازخرید سهام خود خرج کند.

گمانه زنی در مورد میزان هزینه ها به چیزی شبیه به یک بازی سالانه وال استریت تبدیل شده است زیرا برنامه های بازگشت سرمایه اپل به عنوان یکی از جذابیت های بزرگ برای سرمایه گذاران در میان کند شدن رشد درآمد و عدم اطمینان اقتصادی ظاهر شده است.

برای سال آینده، برخی از تحلیلگران انتظار دارند که شرکت مستقر در کوپرتینو، کالیفرنیا، 90 میلیارد دلار برای بازخرید هزینه کند، مانند سال گذشته. اپل به طور تاریخی برنامه های بازخرید خود را در نتایج سه ماهه دوم مالی خود که برای 4 می برنامه ریزی شده است، گزارش کرده است.

جین مانستر، یکی از بنیانگذاران و شریک مدیریت دارایی Deepwater، گفت: برای سرمایه گذاران، بازخرید شرکت به عنوان “نشانه ای از اعتماد آنها به تجارت” عمل کرد. اگر چیزی به طور غیرمنتظره در این موضوع تغییر کند، می تواند وضعیت پناهگاه امن آنها را خدشه دار کند.»

سرمایه‌گذاران خرید بک را دوست دارند، زیرا آنها موجودی سهام را کاهش می‌دهند، سود هر سهم را افزایش می‌دهند و سهام را بالا می‌برند. برای اپل، استراتژی بازگشت سرمایه و جریان های نقدی پایدار به دستیابی به برتری کمک می کند. سهام در سال 2023 27 درصد افزایش یافته است، در مسیری برای شکست رقبای مایکروسافت شرکت آلفابت. و Amazon.com Inc. برای دومین سال متوالی

طبق داده‌های جمع‌آوری شده توسط بلومبرگ، که بیشترین شرکت در بین شرکت‌های آمریکایی است، در دهه گذشته، اپل 573 میلیارد دلار برای بازخرید هزینه کرده است. علاوه بر این، خریدهای شرکت با وجود نوسانات در بازار سهام یا چرخه های تجاری نسبتاً پایدار است.

مطلب پیشنهادی:  به‌روزرسانی‌های زنده فناوری اخبار: راه‌اندازی آیفون 14، آرتمیس 1 ناسا، OTT، سیارک‌ها و موارد دیگر

علی راگی، تحلیلگر ارشد در VerityData، یک شرکت تحقیقاتی، می‌گوید: «اپل سعی نکرده زمان‌بندی بازار را در مورد بازخریدها تعیین کند، بنابراین فکر نمی‌کنم که با افزایش سهام، خرید را به‌طور معنی‌داری به تعویق بیندازند.» که در ردیابی فعالیت های داخلی و روند خرید سهام تخصص دارد.

بزرگترین مجوز بازخرید اپل در سال 2018 بود که 100 میلیارد دلار را کنار گذاشت. در هر یک از دو سال گذشته 90 میلیارد دلار متعهد شده است که راگی انتظار دارد امسال نیز تکرار شود.

به گفته Anurag Rana از بلومبرگ، اگرچه درآمد و درآمد هر سهم سازنده آیفون در سال جاری حدود 2 درصد کاهش خواهد یافت، اما این نباید به استراتژی بازخرید اپل مرتبط باشد.

اپل سه ماهه گذشته را با حدود 165 میلیارد دلار پول نقد و اوراق بهادار قابل فروش به پایان رساند و هنوز تا هدف آینده خود برای داشتن خالص صفر – پول نقد منهای بدهی معوق – فاصله زیادی دارد.

این هدف بلومبرگ اینتلیجنس پیش بینی کرده است که شرکت تا سال 2025 از زمان شروع برنامه بازخرید در سال 2012 به نقطه عطف 1 تریلیون دلاری در بازخرید و سود سهام خواهد رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا